Trápí vás pálení žáhy? Řekneme si, co s tím

Trápí vás pálení žáhy?
Foto: Freepik.

Víte, čemu se vyhýbat? Která jídla při pálení žáhy pomáhají? Pálením žáhy mohou trpět bez rozdílu věku muži i ženy. Poradíme, jak můžete těmto nepříjemným trávicím problémům předcházet.

Pálení žáhy vychází z refluxu, tedy netěsnosti svěrače mezi žaludkem a jícnem. Kvůli tomu se pak kyselý obsah žaludku vrací zpět do jícnu a dráždí jeho sliznici. Někdy se dostane i do úst.

Čemu se vyhnout při pálení žáhy

Doporučení jsou jednak ta, která napadnou každého – přestat kouřit, vyhýbat se stresu nebo zhubnout, máte-li nadváhu. Ale věděli jste třeba, že byste se měli vyhýbat práci v předklonu a zvedání těžkých břemen? Rozhodně také nejezte těsně před spaním.

Co nejíst a nepít, když trpíte pálením žáhy

Vyhýbejte se tučným jídlům (tučné maso a tučné ryby). Také kombinace kynutého a sladkého vám nebudou dělat dobře. Vyvarujte se konzumaci syrové cibule a česneku. Omezte citrusy. Rovněž je dobré omezit kořeněné a pálivé pokrmy. Z nápojů se vyhýbejte těm syceným, dále džusovým koncentrátům, kávě, kolovým nápojům a alkoholu.

Co dělat, abyste předcházeli komplikacím s pálením žáhy

Pokud zaznamenáte projevy pálení žáhy, kterými je obvykle pálení v krku, bolest žaludku po jídle, pálení za hrudní kostí nebo hořkokyselá chuť v dutině ústní, je dobré upravit lůžko tak, aby bylo lehce zvednuté směrem k hlavě – tak, abyste neleželi zcela v rovině, a šťávy tudíž neměly šanci snadno se dostat ze žaludku do jícnu nebo až do úst. Z dietních opatření platí: jezte pravidelně, po menších porcích a častěji. Nekonzumujte žádné jídlo několik hodin před usnutím. Zařazujte jídla, která snižují kyselost žaludku. Z léků se pak indikují ty, které snižují kyselost žaludku nebo tvorbu žaludečních kyselin.

Jídla snižující kyselost žaludku

Do svého jídelníčku zařaďte ovoce a zeleninu snižující kyselost žaludku. Ze zeleniny doporučujeme celer, ředkvičky, cuketu a syrový špenát. Z ovoce jsou to jablka, hrušky, maliny, jahody a borůvky. Konzumujte zázvor i mandle. Pomoci mohou kyselé okurky nebo jablečný ocet.

Pomocí je cvičení – brániční dýchání

Pro to, abyste zlepšili pálení žáhy, je důležité pracovat na zlepšení těsnosti svěrače mezi žaludkem a jícnem, tj. vyléčit reflux. Jedním z nejúčinnějších pomocníků je brániční dýchání. Toto cvičení není složité, můžete jej provádět i sami doma. Pokud si na něj netroufáte, můžete pro začátek zvolit cvičení v některém ze zdravotnických zařízení nebo pod dohledem fyzioterapeuta. O tom, jak cvičit, se dočtete i v našem článku s názvem Cvičení, které dělá zázraky.

Zdroj: Justýna Malásková, Fyzioklinika.cz, Mgr. Kateřina Mádle

Další články z této rubriky

Čím nahradit alkoholgutentor-overlay

Čím nahradit alkohol

Pití alkoholu vede ke zvýšeným ztrátám vody močí v důsledku prodloužené suprese antidiuretického hormonu (Sailer et al., 2020), což přetrvává…
Trendy aktivního stářígutentor-overlay

Trendy aktivního stáří

S tím, jak se prodlužuje délka dožití, leckdy žehráme na to, že se sice dožíváme vyššího věku, ale není to…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*