Rozhovor s odborníkem na obuv: Jak zabránit pádům? A můžeme si v našem věku dovolit podpatky?

Komerční Příloha, foto: Pikwizard

Dnes vám přinášíme exkluzivní rozhovor s odborníkem na péči o chodidla a obuv, Pavlem Magnnou. Během našeho povídání jsme se dotkli nejen toho, na co se zaměřit při koupi nové obuvi, ale hovořili jsme také například o tom, jak si usnadnit chůzi na vyšším podpatku či jakou obuv na sobě nejčastěji mají lidé, kteří utrpí zlomeninu krčku stehenní kosti.

Pane Magnno, začnu zásadní otázkou: Liší se od sebe chodidlo mladšího a staršího dospělého člověka?

To víte, že ano! V průběhu toho, jak stárneme, se nám chodidla mění. Starší dospělí mívají nižší klenbu, ale větší obvod přední části chodidla, kotníku i nártu. A ostatně odlišuje se od sebe i chodidlo ženy a muže ve stejném věku, kteří mají stejné číslo obuvi. Starší pánové mívají nohu celkově širší, starší dámy zase častěji trpí na vbočený palec či na ploché nohy.

Takže pokud si chci koupit nové boty, měla bych hledat obuv přímo určenou seniorům?

Ano, ovšem takové je na našem trhu pomálu – a chtěl bych zároveň podotknout, že obuví pro seniory nemám na mysli ortopedické boty. Ty sice bývají pro zdraví chodidla prospěšné, nicméně jejich cena je často pro člověka v důchodu výrazně vyšší oproti obuvi neortopedické.

Před rokem touto dobou byla zveřejněna nizozemská souhrnná studie, která se zabývala výsledky téměř 160 výzkumů, jež se věnovaly obuvi pro seniory.

Foto: Pixabay

Pokud zabrousíte do běžné prodejny obuvi, setkáte se mnohdy s botami, které pro vás vhodné bohužel nejsou. Většina výrobců běžné obuvi totiž využívá kopyta vytvářená na míru mladší populaci dospělých a nereflektuje právě zmíněné změny chodidel u starších lidí. Jenže nepadnoucí obuv na jedné straně a bolest chodidel i zvýšené riziko pádu spolu velmi úzce souvisejí. Finálním důsledkem špatně padnoucí obuvi pak může být i to, že člověk omezí své sociální fungování: Protože se bojí pádu, přestane chodit na procházky. Kvůli bolesti při chůzi se přestane scházet s přáteli – přitom víme, jak je společenský kontakt důležitý pro udržení mentální úrovně i zdravé psychiky. A nakonec to dopadne tak, že daný člověk chodí už jen na nutné nákupy, ovšem v pantoflích. Mimochodem, existuje výzkum, který se zaměřil na to, jaké boty měli na sobě ti lidé, kteří utrpěli zlomeninu krčku stehenní kosti. Většinou to byly právě pantofle.

Jaké jsou tedy klíčové prvky, které by bota měla splňovat, pokud hledám vhodnou obuv pro dříve narozené?

Stejnou otázku si kladlo již několik výzkumných týmů po celém světě. Před rokem touto dobou byla zveřejněna nizozemská souhrnná studie, která se zabývala výsledky téměř 160 výzkumů, jež se věnovaly obuvi pro seniory. Zmíněné výzkumy zahrnovaly účastníky napříč kontinenty: ať už šlo o respondenty ze Spojených států, Japonska, Austrálie nebo třeba z Německa, Spojeného království či z Itálie. Výzkumy se zaměřovaly na populaci starší 65 let a s ohledem na obutí sledovaly bolesti a zdravotní stav chodidel, rovnováhu, riziko pádu, ale i to, jak byly účastníkům boty pohodlné. Souhrnná studie se pak pokusila sesumírovat, jaké jsou vlastně klíčové vlastnosti, pokud hledáme vhodnou obuv pro seniory.

O jaké vlastnosti se jedná?

Začnu tím, co pravděpodobně napadne každého: bota by neměla být příliš úzká nebo příliš malá, protože v tu chvíli se budete cítit zhruba jako Popelčina sestra. Na druhou stranu, příliš volná obuv také není vhodná. Ačkoliv můžete mít na první pohled pocit, že se vám v ní bude chodit dobře, bude tomu přesně naopak: vaše chůze se zpomalí a budete muset dělat kratší kroky. Pokud s chůzí ve volné obuvi nemáte zkušenosti, možná vás překvapí i to, že i moc velká bota (stejně jako moc malá nebo příliš úzká) vám může způsobit puchýře.

Bota by neměla být příliš úzká nebo příliš malá, protože v tu chvíli se budete cítit zhruba jako Popelčina sestra.

Foto: Pixabay

Přiznejme si ale, že koupit pasující boty je někdy opravdový oříšek – celou situaci totiž mimo jiné komplikuje to, že většina z nás nemá pravou nohu stejně velkou jako levou. Můžete se proto snadno ocitnout v situaci, kdy vám jedna bota pasuje perfektně, ale z druhé vám lehce vykluzuje pata – a menší číslo zase na tu první nohu neobujete. Pro takové případy je dobré pořídit si gelovou zápatěnku Antislip – Gel , která zabraňuje vyklouznutí paty z obuvi, a navíc snižuje tření Achillovy šlachy o povrch boty, takže zmenšuje pravděpodobnost vzniku puchýřů.

Děkuji za tip, tenhle problém mívám často s lodičkami, proto jsem je téměř přestala nosit. Mimochodem, když už jsme u tohoto tématu – schválil byste nám seniorkám nosit vysoké podpatky?

Znovu se odvolám na nizozemskou studii. Ta prokázala, že čím vyšší podpatek vaše bota má, tím většímu riziku pádu jste vystaveni. Nestabilita pohybu velmi narůstá obzvláště u bot s podpatky vyššími než 4,5 cm: váš krok se zkracuje a není tak široký. Zároveň jste při chůzi v takových botách pomalejší. Ovšem i podpatky nižší o dva centimetry vám mohou způsobit problémy: pravidelná chůze na nich často vede ke vzniku vbočeného palce a otlaků na ploskách nohy. A boty, které mají podpatky vyšší než 3,8 cm, zase výrazněji namáhají kolena.

Nicméně i jako muž naprosto rozumím tomu, že existují oděvy, které si podpatky vyžadují, případně že mnohé starší dámy se na podpatcích cítí skvěle a do „placatých“ bot je nikdo nedostane. Ostatně ženy, které byly na vysokých podpatcích zvyklé chodit celá léta, mohou mít – přesně naopak – problémy se stabilitou na podpatcích nižších. V takových případech mohu doporučit gelové vložky do obuvi. Kupříkladu gelová půlstélka High Life změkčuje došlap a zabraňuje pálení chodidel. Podpatěnka Soft Heel ulevuje namáhaným patám a snižuje tlak na klouby, vazy a páteř. Kvalitní službu odvede také gelová metatarzální podložka Feel Good , která zabraňuje prokluzování chodidla v botě a podporuje příčnou klenbu, čímž účinně zmírňuje bolestivé příznaky příčně plochých nohou. A pokud při chůzi na podpatcích cítíte bolest celého chodidla, je ideální gelová vložka Lady Gel , která zmírní tlak v patách a zároveň funguje jako prevence bolesti a pálení bříšek plosky.

Kupříkladu gelová půlstélka High Life změkčuje došlap a zabraňuje pálení chodidel. Podpatěnka Soft Heel ulevuje namáhaným patám a snižuje tlak na klouby, vazy a páteř.

Foto: Pixabay

Pokud chci ve svém věku chodit na vyšším podpatku, pomůže mi to, že boty, které jsem si vyhlédla, mají podpatek širší?

 Z hlediska rychlosti chůze, vbočených palců, otlaků a celkové námahy pohybového aparátu ani ne. Jednu výhodu oproti úzkému a stejně vysokému podpatku však široký podpatek přece jen má: budete na něm stabilnější, a tudíž je méně pravděpodobné, že se vám při chůzi v takové obuvi podvrtne noha do strany.

Jaké další prvky obuvi mohou nám seniorům pomoci, abychom při chůzi neztráceli balanc?

Jak jsem zmínil předtím, pokud se chcete v obuvi cítit stabilně, určitě nesahejte po botách s otevřenou patou. Důležité je ale také zaměřit se na podrážku a mezipodešev. To, jak jsou tvrdé, z jakých materiálů jsou vyrobené a jak jsou tvarované, velmi souvisí s rovnováhou i stabilitou během chůze. Pokud boty, které si hodláte koupit, mají mezipodešev vyrobenou z tlustých a měkkých materiálů a jejich podrážky jsou rovněž měkké, budete v nich spíše nestabilní. Ideální volbou je tvrdší podrážka, která má zároveň špičku i patu zkosenou pod úhlem zhruba deseti stupňů. Při nošení obuvi se zkosenou špičkou panuje menší riziko toho, že zakopnete, a zkosená pata zase zajišťuje optimální došlap a příjemnější přechod z paty na špičku.

Nizozemská studie, o které jsem již hovořil, také zmiňovala jeden výzkum, který se věnoval rovnováze v souvislosti s výškou zadního dílce boty. Tento výzkum prokázal, že pokud byla pata obuvi vyšší, tedy zhruba 11 až 15 cm, chůze seniorů byla koordinovanější a stabilnější, a to včetně pohybu po nerovných či kluzkých površích.

V neposlední řadě je třeba zaměřit se na stélku, tedy vnitřní část boty. Ukazuje se, že vhodně tvarovaná stélka, která správně podepře klenbu, rovněž významně zlepšuje celkovou rovnováhu. Navíc právě správný tvar stélky vám může velmi usnadnit i chůzi na delší vzdálenosti, protože vhodně rozloží tlak na plosku nohy.

Foto: Pixabay Vhodně tvarovaná stélka správně podepře klenbu a významně zlepšuje celkovou rovnováhu.

Doposud jsme se bavili o tom, jak vybrat dobře nové boty, ale co s těmi, které už máme doma? Dobře si vzpomínám na jeden svůj oblíbený pár, který vypadá nádherně, nicméně já v něm vydržím sotva pár minut, než mě z něj rozbolí nohy. Existuje nějaké řešení?

Tohle je častý problém, a obzvlášť u žen, jak naznačuje japonská studie z července letošního roku, která ukázala, že vzhledem k rozdílné stavbě těla vyvíjejí ženy oproti mužům větší tlak na palec, prsty, nárt i klenbu nohy. Navíc – jak už jsem zmínil – u starších žen se častěji objevují ploché nohy. To všechno dohromady vede k velkým bolestem nohou, ale i kolen, kyčelních kloubů a páteře – především pokud nemáte v botě správně tvarovanou stélku.

Odpovědí na vaši otázku jsou jednoznačně ortopedické vložky do bot. Například ortopedická vložka Viva  zmírňuje bolesti spojené právě s plochými chodidly. Podporuje podélnou klenbu, zabraňuje propadávání příčné klenby a zajišťuje správné držení těla. Patní polštářek této vložky přesně kopíruje vaši patní kost, kterou tak při došlapu správně podpoří a sniží tím vliv tlaku na kolena, kyčle a páteř.

Úplně nejraději bych vám ale doporučil zastavit se v prodejně , která vlastní přístroj Easy Step. Ten analyzuje tvar chodidla a podle toho navrhne ideální vložku pro konkrétního zákazníka.

Po celou dobu jsme hovořili o tom, jak vybrat vhodnou obuv – ale co když jsem celé roky strávila v nekvalitních botách? S jakými problémy chodidla se mohu setkat?

Vedle již zmíněného plochého chodidla jde velmi často o vbočený palec. Tím podle japonské studie trpí až 2,5× častěji ženy a vznik tohoto zdravotního problému bývá dáván do souvislosti s nošením obuvi, která má malý prostor pro prsty, ve věku mezi dvaceti a čtyřiceti lety. Citlivý kloub takto postiženého palce pak dobře ochrání Hallux Pad , který potlačuje bolest. 

Roky v těsné obuvi či na vysokých podpatcích také mívají za následek tzv. kladívkové prsty. Pokud jii trpíte, vyzkoušejte měkký gelový polštářek Hammer Toe Cushion, který zmírní bolest a ochrání špičky vašich prstů.


O společnosti PEDAG

PEDAG pečuje o vaše chodidla a vaši obuv.
Samotný název firmy je odvozen z latinského slova „pedes“, což znamená chodidlo. V našem sortimentu tak můžete najít exkluzivní vložky a kosmetiku pro obuv, dřevěné napínáky, tkaničky a další doplňky v té nejvyšší kvalitě.

Historie naší společnosti sahá až do roku 1955, kdy se zakladatel Hartmut Schelchen rozhodl pokrýt nedostatečnou nabídku v péči o chodidla a obuv v Německu. Lidé si jeho výrobky velmi rychle zamilovali, a tak se stal průkopníkem v tomto oboru. Právě on začal vyvíjet náš prémiový produkt VIVA®, první ortopedickou vložku na světě s patentem, která v sobě kombinuje nejlepší hovězinu a filtr z aktivního uhlí.

Firma PEDAG má svůj domov na okraji Berlína a čítá téměř 200 zkušených zaměstnanců, což není mnoho, ale právě v tom je její síla – pracujeme všichni pohromadě na jednom místě a díky tomu máme každý den možnost věnovat se všemu dopodrobna od A až do Z, i proto jsme velmi inovativní, flexibilní a vždy minimálně o krok napřed.
Při vývoji našich produktů spolupracujeme díky dosaženému mezinárodnímu renomé s těmi nejuznávanějšími ortopedy, chemiky a dalšími experty. Každému detailu přikládáme velkou důležitost. Od výběru těch nejlepších materiálů přes pečlivý výrobní proces až po kontrolu hotového výrobku. Vše je vyráběno ručně s důrazem na proslulou německou preciznost. A jelikož je naším posláním vaše zdraví a zdravý životní styl, zaměřujeme se především na přírodní materiály a výrobní procesy šetrné k životnímu prostředí, které kombinujeme s osvědčenými tradičními metodami. Jako důkaz jsme vyrobili např. první „eco-friendly“ impregnační sprej, později dokonce ucelenou řadu takovéto péče o obuv.

Další články z této rubriky

Čím nahradit alkoholgutentor-overlay

Čím nahradit alkohol

Pití alkoholu vede ke zvýšeným ztrátám vody močí v důsledku prodloužené suprese antidiuretického hor…
Trendy aktivního stářígutentor-overlay

Trendy aktivního stáří

S tím, jak se prodlužuje délka dožití, leckdy žehráme na to, že se sice dožíváme vyššího věku, ale n…

4 Comments

  1. Dobrý den, jsem půl roku po operaci haluxu. Dost dlouho pro mne byla delší chůze obtížná a bolestivá. v současné době se mi nejlépe chodí v teniskách s ortopedickou vložkou. V nich ale pochopitelně nemohu chodit stále. A protože ráda chodím do divadla a nan koncerty mám dost problém. V botách, které pro tuto příležitost mám(nejsou na vysokém podpatku)mě ale stejně po čase bolí nohy, Proto Vám za tento článek děkuji a doufám, že pomůcky o nichž píšete mi aspoň trochu pomohou.

  2. DIUFAM ,ŽE JSEM TO POCHOPILA .TEDA ODPOVIDAM .JA MAM JIŽ PO PADESATCE ,A NA VYSOKYCH PODPADCICH CHODIM ,.NOSIM POUZE NA PNEM KLINE .JELIKOŽ MAM VYSOKY NARTA ŠIRŠÍ NOHY .TAK SI VYBIRAM BOTY JAJEN NA CELKOVEM KLIDNĚ A NEMÁ TO CHYBU .DOUFAM ,ZE JSEM TO DOBŘE POCHOPILA .DĚKUJI VŘELÉ A PŘEJI KRASNOU SLUNECNI STŘEDU .

    • Dobrý den, ano. Děkujeme za reakci, právě jsme vás zařadili do slosování. Určitě nás sledujte i do budoucna, budou zveřejněny další soutěže.
      Krásný den.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*