Hmyzí hotel – užitečná dekorace pro balkon a zahradu

Foto: Svět bydlení

Máte zahrádku a chcete mít bohatou úrodu? Nebo bydlíte v bytě a rádi byste ozvláštnili svůj balkon? Tak zbystřete, protože vám představíme hmyzí hotely, které vám nejen mohou zpříjemnit den, ale také podpoříte přírodu, která pomocnou ruku ocení. Hmyzí návštěvníky můžete nalákat do domečků kupovaných, stejně jako doma vyrobených. Jak na to?

Hmyzí hotely většinou vypadají jako dřevěné budky, které mají několik přihrádek s různorodým obsahem materiálu. Lákat můžete opravdu širokou škálu hmyzu, ale mezi nejčastější obyvatele hmyzích hotelů patří samotářské včely a také motýli a pestřenky, jejichž larvy likvidují škodlivý hmyz. Další obyvatelé, jako jsou zlatoočkaberušky a škvoři, požírají škodlivý hmyz, především pak hojně se vyskytující mšice.

Lákat můžete opravdu širokou škálu hmyzu, ale mezi nejčastější obyvatele hmyzích hotelů patří samotářské včely.

Foto: Pexels

Kupované, nebo domácí výroba?

Hotových hotelů ke koupi je nepřeberné množství, ovšem mnoho z nich je pouze na okrasu a nejsou vhodné pro „ubytování“ hmyzu. Je potřeba vybírat takové, které jsou opravdu z přírodních materiálů, zhotovené bez použití plastu, barev nebo jiných umělých částí. Chemikálie, umělá hmota a podobné látky hmyz naopak odpuzují. Při správném výběru může i kupovaný hotýlek udělat spoustu radosti a prokázat skvělou službu.

Pokud se rozhodnete hotel vyrobit, je potřeba trpělivost, zručnost a nápad. Také musíte počítat se sháněním materiálu a větší časovou dotací. Stejně jako u kupovaných je nutné se zásadně vyvarovat všemu umělému a pracovat opravdu s přírodními materiály. Návody najdete na internetu a můžete si tak udělat domeček na míru a přesně podle svých představ. Potřebovat můžete provázky, drátky, stébla rákosu, suchou trávu, šišky, nalámané klacíky, starou dutou cihlu, kůru a mnoho jiného, fantazii se meze příliš nekladou.

Další obyvatelé, jako jsou zlatoočkaberušky a škvoři, požírají škodlivý hmyz, především pak hojně se vyskytující mšice.

Foto: Pexels

U obou variant byste si prvně měli ujasnit, jaký hmyz byste rádi nalákali a jaký se pohybuje ve vašem okolí. Pokud nevíte, zajděte si na pár procházek a pozorujte okolí, třeba budete příjemně překvapeni, jaké druhy kolem sebe máte. V případě hmyzích hotýlků rozhodně neplatí, že čím větší, tím lepší. Hmyz vyhledává spíše skromnější přístřešky s malými neprůchozími otvory.

Umístění hotelu a péče

Správné místo pro hmyzí hotel by mělo být nad zemí, v bezvětří, v suchu a teple. Hotýlek nepřekrývejte vegetací a myslete na to, že je třeba jej dobře připevnit. Zadní části domečku zakryjte například pletivem, aby byl hmyz chráněn před ptáky. Co se čištění týče, záleží na druhu hmyzu, který ubytujete: někdy domečky nepotřebují péči po celý rok, jindy je vhodné jejich uschování přes zimu, zvláště kvůli plísním. Vhodné umístění je tedy důležité, ale mnohem důležitější je zkusit udělat něco málo pro přírodu a zároveň i pro sebe.

Další články z této rubriky

Topiary – strom štěstígutentor-overlay

Topiary – strom štěstí

Od miniaturních „stromků štěstí“ až po velké instalace, topiary dodávají kouzlo a styl, obohacující …

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*