77 tipů pro zdravá střeva

77 tipů pro zdravá střeva
Foto: Pixabay

Posílení a ochrana našeho super orgánu

Německý internista, jeden z někdejších nejlepších triatlonistů světa a spisovatel Dr. med. Ulrich Strunz (nar. 1943) je respektovaným odborníkem na molekulární medicínu a gastroenterologii. Napsal mnoho knih věnovaných fitness, zdravému životnímu stylu i odborným tématům. Velký ohlas měla jeho publikace Forever Young – The Success Program, stejně jako nový titul zaměřený na zdravá střeva.

77 tipů pro zdravá střeva
Foto: se svolením nakladatelství Kazda

Střeva, vnímaná díky enteropatickému nervovému systému jako náš druhý mozek, jsou především důležitým orgánem pro trávení, syntézu živin i vitamínů a pro metabolismus. Proto je třeba dbát na to, aby v trávicím traktu nedocházelo k nerovnováze zdravých a nezdravých bakterií, s nimiž, pokud patogenní bakterie převažují, si střeva poradí jen v omezené míře. Důsledkem jejich nedostatečné funkce jsou problémy s vylučováním, ohrožení propustnosti střevní stěny, potravinové alergie a autoimunitní nemoci. Nejsou-li potíže včas rozpoznány a léčeny, může dojít k chronickým stavům v podobě Crohnovy či Alzheimerovy choroby, cukrovky, rakoviny, kloubních a kožních potíží a často také k depresím a dalším psychickým problémům.

Dr. med. Ulrich Strunz poukazuje na příčiny střevních potíží, jimiž bývají stres, nevhodný životní styl, špatná a nepravidelná strava, nedostatek spánku, ale také konzumace některých léků včetně antibiotik. V konkrétně zaměřených kapitolách seznamuje s tím, jak vypadá a funguje zdravé střevo, s významem střevních bakterií a imunitního systému i spojitostí střeva s mozkem. Na základě nejnovějších vědeckých poznatků i své dlouholeté praxe vysvětluje příčiny, které oslabují a poškozují funkci střev, a informuje, jak je rozpoznat. Může jít o různé alergie, únavu, nesnášenlivost kravského mléka, nadýmání, pálení žáhy, dráždivý tračník, ulcerózní kolitidu a další příznaky.

Kniha nabízí účinné preventivní i léčebné postupy a rady pro dobré fungování střev. Je prokázáno, že chronická onemocnění začínají v důsledku jejich oslabené činnosti, a proto je tak důležitá prevence.

Je dobré dbát o zdravý jídelníček, bohatý na bílkoviny, glutamin, rostlinné látky, vhodné tuky, vitamíny a minerály s příznivým účinkem na střevní sliznici. Vhodný je pravidelný pohyb, sport, stejně jako odpočinek, relaxace a dostatečný spánek.

Výborná příručka srozumitelně radí, co dělat k ochraně našich střev, a posílit tak i zdraví organismu. Poskytuje o nich cenné informace a užitečná doporučení pro jejich správné fungování, abychom byli v dobré fyzické i psychické kondici. 

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), kazda.cz

Další články z této rubriky

Literatura s názorem již 90 letgutentor-overlay

Literatura s názorem již 90 let

Nejstarší české nakladatelství slaví 90 let. Staví na tradici vydávání kvalitní české i překladové literatury, kterou dnes reprezentuje nová generace…
Jako tygr ve sněhugutentor-overlay

Juhea Kimová: Jako tygr ve sněhu

Juhea Kimová (nar. 1987) se narodila v jihokorejském Inčchonu nedaleko Soulu, odkud se v devíti letech přestěhovala do oregonského Portlandu.…
My kluci z Brnagutentor-overlay

My kluci z Brna

Rodilý Brňan Jaroslav Kravka (nar. 1952) vystudoval práva, ale místo nich se věnoval novinařině a po tři desetiletí byl dramaturgem…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*