Zahradnické vychytávky, které vám usnadní život

Zahradnické potřeby.
Foto: Pixabay.

Vlastní zahrádka je radost, ale někdy i pěkná starost a nekonečná práce. Spousta zahradníků mluví o tom, že přestože si zahradu pořizovali kvůli relaxu, odpočinku se na ní věnují jen málokdy.

Možná patříte mezi ně a možná máme pár tipů, jak si práci na zahradě usnadnit tak, aby byl čas i na odpočívání.

Samozavlažování

Od jara do konce léta se většinou nedokážete odtrhnout od konve s vodou. Taky aby ne. Zelenina potřebuje pravidelný přísun vody, aby byly rostliny vitální a hodně a kvalitně plodily. Ale existuje řešení v podobě samozavlažování. Může být vybavené solárním panelem, takže nepotřebuje přívod elektřiny, a stačí pouze rozvést hadici s tryskami kolem rostlin. Jediná starost, kterou budete mít, je pohlídat, aby byl dostatečně naplněný zdroj vody pro zálivku.

Mulčování záhonů

Příroda nemá ráda holou zeminu, takže se velmi rychle postará o to, aby volné plochy mezi zeleninou a květinami zarostly plevelem. Zvlášť v deštivém létě můžete pozorovat, jak vám nežádoucí zeleň roste přímo před očima a motyčka se stane vaší nejlepší kamarádkou. Nebo také ne. Hned po vysazení rostlin zamulčujte jejich okolí čerstvě posekanou trávou, slámou nebo štěpkou z listnatých stromů. Když ji dáte v dostatečné vrstvě (alespoň 15–20 cm), výrazně omezíte růst plevele. Navíc dodáte záhonům čerstvý kompost. Mulč totiž bude odspodu tlít a obohacovat tak půdu.

Odplevelování.
Foto: Freepik. Když ji dáte v dostatečné vrstvě (alespoň 15–20 cm), výrazně omezíte růst plevele.

Automatická sekačka na trávu

Pro někoho je sekání trávy relax, pro jiného noční můra. Vyznavačům anglického trávníku usnadní práci automatická sekačka. Robot, kterému vymezíte prostor pro sekání, je neustále v pohotovosti a v předem nastavených intervalech vyrazí pracovat. Posekanou trávu nechává za sebou, proto se toto řešení vyplatí pro časté sekání trávy. Posekané kousky ale v travním koberci nevadí. Zetlejí a postarají se o hnojení porostu.

Automatická sekačka.
Foto: Pixabay. Vyznavačům anglického trávníku usnadní práci automatická sekačka.

Pomocné ruce

Společná práce stmeluje, a tak může být elegantním řešením pozvat si jednou za měsíc děti s rodinami, aby přiložily ruce k dílu. Když si ze společné práce na zahradě odvezou i odměnu v podobě výpěstků, budou mít pocit výhry všichni zúčastnění.

Děti s úrodou jablek.
Foto: Freepik. Společná práce stmeluje.

Redaktor: Petra Matějková

Další články z této rubriky

Jak nejlépe uskladnit jablkagutentor-overlay

Jak nejlépe uskladnit jablka

Sezóna sklizně jablek je v plném proudu a pro řadu zahradníků nastává obligátní otázka: kam s nimi? Jestli se vám…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*