DEAFEMBER – měsíc osob se sluchovým postižením

Senioři s vadou sluchu.
Foto: Freepik.

To, že téměř každý měsíc nebo i den patří nějaké skupině osob, začíná být fakt. Ale komu patří září? Tento měsíc je věnován všem, kteří bojují s nějakou formou sluchového postižení, způsobeným ať již věkem, vrozenou vadou nebo úrazem. Podívejte se s námi blíže nejen na Deafember.

Akce probíhající v tomto měsíci přibližují svět sluchově postižených zdravým lidem nebo lidem, kteří se začínají se svým handicapem sžívat. Proč jsou zrovna v září?

Září není jen Deafember, který zahrnuje celý měsíc, ale také období, ve kterém najdeme Mezinárodní den neslyšících, který se slaví po celém světě již od roku 1958, a to každou třetí neděli v září. Další aktivitou, kterou právě v září můžeme zaznamenat, je Týden komunikace osob se sluchovým postižením, takže tento měsíc opravu patří osvětě v této problematice, která sice není vidět, ale je všude kolem nás.

V době, kdy nás zahalují roušky či respirátory, v době, kdy jsme často ve spojení s blízkými pouze za pomocí technologií, je schopnost slyšet čím dál podstatnější. Nebojte se žít plnohodnotný život i se sluchovými obtížemi. V tom, jak na to, může pomoci měsíc věnovaný sluchové problematice.

V rámci měsíce září se otevírají různá témata ze všech odvětví. On-line i osobně v rámci výše zmíněných akcí se konaly přednášky, rozhovory s lékaři i osobnostmi, zveřejněné osobní příběhy osob se sluchovým postižením, nebo třeba divadla a ukázky znakování. Organizace Tichý svět v průběhu Deafemberu otevřela své dveře dokořán a kromě online přednášek také pořádala dny otevřených dveří, v rámci kterých byli konzultanti připraveni pomoci a poradit osobně, seniorům například s výběrem a zařízením vhodných pomůcek, které pomohou zlepšit kvalitu života, jenž je ztížen ztrátou sluchu.

Organizace ORBI PONTES z.s. v rámci festivalu Týden komunikace osob se sluchovým postižením nabídla kromě přednášek a seminářů také příběhy, které mohou motivovat a zaujmout jejich aktéry. Pestrý program připravila divadla, muzea, neziskové organizace, školy zaměřené na výuku dětí se sluchovým postižením a mnoho dalších.

V rámci Deafemberu divadlo PONEC – divadlo pro tanec přichystalo interaktivní taneční představení souboru Ostružina PLODY OSTRUŽINY / Karneval zvířat a PLODY OSTRUŽINY / Kozí kraviny. Obě představení byla uzpůsobená pro diváky s poruchou sluchu.

Konalo se rovněž divadelní představení Romeo a Julie s prohlídkou Divadla ABC nebo Malý princ na Divadle Kampa.

Podrobnější informace k Deafemberu a Týdnu komunikace osob se sluchovým postižením najdete zde a zde.

Ačkoliv Deafember končí, nebojte se i mimo tyto dny navštívit odborníky, díky kterým můžete poznat dostupné možnosti a kteří vám mohou pomoci žít kvalitní život se sluchovým postižením.

Další články z této rubriky

Čím nahradit alkoholgutentor-overlay

Čím nahradit alkohol

Pití alkoholu vede ke zvýšeným ztrátám vody močí v důsledku prodloužené suprese antidiuretického hormonu (Sailer et al., 2020), což přetrvává…
Trendy aktivního stářígutentor-overlay

Trendy aktivního stáří

S tím, jak se prodlužuje délka dožití, leckdy žehráme na to, že se sice dožíváme vyššího věku, ale není to…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*