Lze vůbec zmírnit průběh menopauzy přírodním způsobem?

Foto: Pikwizard

Menopauza se každoročně ve světě týká 25 000 000 žen. Ve většině průmyslových zemí se u žen objevuje kolem jejich 51. roku věku. Tento přechod z reproduktivní fáze života do té neproduktivní může zásadně ovlivnit kvalitu jejich života. Provází jej snížení hladiny hormonu estrogenu a s tím spojené různé problémy, mezi které patří změny nálady, návaly horka, noční pocení, snížené libido, osteoporóza, vaginální sucho nebo deprese. Většinu z těchto problémů lze sice zmírnit hormonální terapií, ta ale bývá doporučována jen na určité období a také není vhodná pro všechny ženy. V posledních letech se tedy řada studií zaměřila na možnost, jak zmíněné problémy zmírnit pomocí bylinek.

Vzhledem k tomu, že potíže, které se s menopauzou druží, jsou nejrůznějšího ražení, je celkem jasné, že je všechny nemůže vyřešit jediná bylina. Proto se v současné době hledá nejvhodnější možná kombinace rostlin. Mezi bylinky, které literatura tradičně doporučuje, patří anýz, kopr, měsíček, zemědým, rozmarýn, šafrán, heřmánek nebo fenykl. Některé z nich obsahují takzvané fytoestrogeny, tedy látky, jejichž struktura je podobná lidskému estrogenu, a mohly by tedy zmírňovat dopady menopauzy.

Mezi bylinky, které literatura tradičně doporučuje, patří anýz, kopr, měsíček, zemědým, rozmarýn, šafrán, heřmánek nebo fenykl.

Foto: Pixabay

Jedna z dřívějších studií sledovala efekt fytoestrogenů na symptomy menopazy. Výsledy ukázaly, že některé bylinky umí zásadně zmírnit návaly horka. Například pískavice a lněné semínko ovlivnily jak míru, tak četnost těchto návalů, ovšem až po osmi týdnech pravidelného užívání. Také heřmánek a fenykl tyto návaly zmírňují, a navíc posilují reprodukční i vylučovací soustavu, ba dokonce by měly i příznivě ovlivnit sexuální touhu. Fenykl by měl zároveň zmírňovat negativní dopady osteoporózy. Heřmánek je také účinný při špatné funkci trávicí soustavy a během menopauzy jej lze použít jako sedativum. Šafrán, který ovlivňuje náladu, pomáhá ženám v menopauze zmírňovat deprese a zlepšovat problémy se srdcem a cévami stejně jako sexuální dysfunkci. Je efektivní především při problémech se sexuálním vzrušením, vaginální suchostí a bolestí.

Přednedávnem se na problematiku menopauzy a bylinek zaměřila íránská univerzita. Do své klinické studie tito vědci zahrnuli 120 žen ve věku 45 až 65 let, které právě prožívaly menopauzu, ale zároveň neužívaly žádné léky ani nepodstupovaly hormonální terapii. Tyto ženy rozdělili do čtyř skupin, z nichž jedné po dobu dvanácti týdnů podávali placebo. Zbylé tři skupiny žen vnitřně užívaly extrakt z květu heřmánku, semene fenyklu a blizny šafránu. První skupina dostávala denně 250 mg heřmánku, 30 mg fenyklu a 15 mg šafránu, druhá skupina dávky dvojnásobné a třetí dokonce čtyřnásobné.

Výsledky byly překvapivé. Po skončení celé studie, tedy po čtvrt roce užívání extraktů z heřmánku, fenyklu a šafránu, se u žen, které dostávaly čtyřnásobné dávky těchto bylinek, zmírnily všechny typy výše zmíněných potíží.

Foto: Pixabay

Vědci u těchto 120 žen sledovali tři skupiny problémů, které menopauzu provázejí: symptomy somatovegetativní (pocení, návaly, problémy se srdcem, nespavost i bolest svalů a končetin), psychické (deprese, podrážděnost, úzkost, vyčerpání) a urogenitální (sexuální problémy, potíže s vylučovací soustavou, vaginální suchost). Na začátku studie všechny respondentky vyplnily dotazník, kde měly zaznamenat, do jaké míry je zmíněné problémy trápí. Dotazník se opakoval po šestém týdnu užívání extraktů a na konci celé studie, tedy po dvanácti týdnech. Během celé doby studie nesměly ženy užívat ani hormonální léčbu, ani žádné jiné přípravky ke zmírnění svých obtíží.

Íránská studie tak přináší důkaz, že i čistě přírodní léčba může mít kýžený efekt.

Foto: Pikwizard

Výsledky byly překvapivé. Po skončení celé studie, tedy po čtvrt roce užívání extraktů z heřmánku, fenyklu a šafránu, se u žen, které dostávaly čtyřnásobné dávky těchto bylinek, zmírnily všechny typy výše zmíněných potíží. Problémy urogenitální u nich klesly průměrně o polovinu původní míry, somatovegetativní o 75 % a psychické dokonce až o 83 %. Mnoho žen v menopauze a po ní věří, že noční pocení, návaly horka, snížení chuti na sex nebo deprese k jejich životu v určité fázi prostě přirozeně patří, a proto nehledají pomoc. Pokud už nějakou léčbu vyhledají, může se stát, že pro ně není vhodná terapie hormonální. Íránská studie tak přináší důkaz, že i čistě přírodní léčba může mít kýžený efekt.

Zdroj: redakce – Sabina Nielsen, thespruce.com

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*