Proč ženy ztrácejí vlasy a jak jim mohou opět dorůst?

Kartáč na vlasy.
Foto: Pixabay.

Vypadávání vlasů je dobře známý problém mnoha mužů, ale netýká se jen jich. Vlasy vypadávají také ženám. A je známo, že vypadávání vlasů je pro ženy ještě znepokojivější, protože je ve společnosti méně přijatelné. Ženy, které ztrácejí vlasy, to obvykle nesou velmi těžce.  Stejně jako u mužů však existuje naděje, že ženám vlasy dorostou.

Příčiny vypadávání vlasů u žen

1. Anémie nebo nedostatek železa

Když nemáte dostatek železa, vaše tělo nemůže produkovat hemoglobin. Hemoglobin je nositelem kyslíku pro fungování buněk ve vašem těle, včetně buněk stimulujících růst vlasů.

Žena s dlouhými vlasy.
Foto: Pixabay. Je známo, že vypadávání vlasů je pro ženy ještě znepokojivější, protože je ve společnosti méně přijatelné.
2. Po těhotenství

Úroveň ženského hormonu estrogenu klesá, což posouvá vlasový cyklus z fáze růstu do fáze „odpočinku“. Úplné zotavení po normální délku i hustotu vlasů může trvat až jeden rok.

3. Autoimunitní onemocnění

Tato onemocnění, při nichž imunitní systém napadá vlastní tělo, jsou častější u žen než u mužů. Některá z nich mohou kvůli své systémové povaze způsobit i vypadávání vlasů. Autoimunitní onemocnění také ovlivňují gastrointestinální trakt, což vede k problémům s výživou, které pak sekundárně mohou způsobit vypadávání vlasů.

4. Menopauza

Tento typ vypadávání vlasů může postihnout více než 50 % žen. K vypadávání vlasů v souvislosti s menopauzou dochází z důvodu výrazného poklesu estrogenu vlivem stárnutí.

Léčba vypadávání vlasů u žen

1. Minoxidil

Tento generický lék určený k léčbě vypadávání vlasů je také známý jako tzv. vazodilatátor, což znamená, že zvyšuje průtok krve (nejen) do pokožky hlavy. Pomáhá některým z malých chloupků růst a zesílit. Minoxidil prodlužuje trvání růstové fáze vlasového cyklu. Výsledky se dostaví ale nejdříve za pár měsíců.

2. Doplnění vitaminů a minerálů

Typicky jde o doplnění vitaminů skupiny B.  Pro vlasy je také důležitá strava bohatá na brokolici, mrkev, rybí tuk, špenát, oříšky, rýži nebo třeba pohanku. Pokud se vám vlasy lámou, zvyšte příjem selenu.

3. Masírování pokožky hlavy

Samomasáže pokožky hlavy, které pomohou proti vypadávání vlasů, najdete v řadě videí na internetu, podstatné je, že toto masírování musí být jemné tak, aby došlo k dostatečnému prokrvení, ale nikoli mechanickému poškození vlasů.

4. Transplantace

Klíčovým kritériem pro transplantaci vlasů je stabilní dárcovská oblast – vlasy podél zad a po stranách pokožky hlavy. Proto je tento úkon vhodný pro maximálně 5 % žen. Před zvažováním transplantace je dobré alespoň rok zkoušet jinou léčbu, aby lékař vyloučil jiné příčiny vypadávání, sledoval vývoj vlasů a určil, zda jsou životaschopnými kandidáty na transplantaci.

5. Terapie laserovým světlem

To může být obzvláště dobrá volba, pokud žena není dobrým kandidátem na transplantaci vlasů. Lasery se zaměřují na vlasové folikuly a stimulují cirkulaci krve a okysličení, což vede k růstu vlasů.

Zdroj: redakce – Milan Dobrovský, medicalnewtoday.com

Ženy nerady vnímají vypadávání vlasů jako přirozenou součást stárnutí a něco, s čím nemohou nic dělat.

Důležité je nejprve zjistit příčinu ztráty vlasů a dobrou zprávou je, že s ní ve většině případů můžeme něco udělat.

Další články z této rubriky

Šípkový čaj.gutentor-overlay

Šípky a jejich účinky

Nasbírali jste si letos také zásobu šípku, ale nevíte, co s ním? Nebo chcete zjistit pro další léta, jak na…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*