Trpíte nespavostí? Často se budíte? Řešením mohou být bylinky pro lepší spánek

Spánek je důležitý v každém věku. Není nic horšího, než když ráno vstáváte ospalí a unavení. Nespavost je možné přičítat jak zdravotním příčinám, tak i nervozitě a stresu.

Již v dávných dobách se na zlepšení spánku míchaly bylinky, které měly na spánek blahodárné účinky.

Bylinky pro spánek najdete nejen v přírodě, ale můžete si je vypěstovat na zahrádce nebo v květináči. Pokud nemáte možnost ani jednoho, v obchodech naleznete už připravené bylinné přípravky jako různé druhy sirupů a čajů.

Na konzumaci bylinkového čaje je dobré si udělat čas a v poklidu si jej vypít. Můžete si vytvořit takový malý rituál, který po celém dni zklidní vaše tělo i mysl, a navodí tak lepší atmosféru pro spánek. Čaj si můžete uvařit do svého oblíbeného hrnečku a k pití si můžete pustit klidnou hudbu a ztlumit světlo. Dobré je také zapálit svíčku: ať už vonnou, nebo v aromalampě s vonnými oleji. I tyto drobnosti pomohou oddělit denní shon od klidu noci a navodit tu správnou atmosféru pro váš kvalitnější spánek.

V dnešním díle si představíme tyto bylinky pro lepší spánek: meduňku, kozlík, levanduli a heřmánek.

Meduňka lékařská (nať)

Meduňka, kterou můžete užívat zevně i vnitřně, je bohatá na antioxidanty, umí navodit pozitivní náladu, koncentraci, relaxaci a dobrý spánek. Využití pro ni najdeme i při podpoře, trávení, srdce, cév, dýchací soustavy a hormonální rovnováhy. Pěstovat se dá snadno na zahrádce.

Meduňkový čaj pro lepší spánek:

Dvě čajové lžičky sušené nati přelijeme 250 ml vroucí vody a necháme pod pokličkou louhovat asi 15 minut. Scedíme a popíjíme. Čaj užíváme 3× denně. Jen pozor, čaj není určen dětem do tří let.

Kozlík lékařský (kořen)

Kozlík lékařský napomáhá při zvládání stresu, navozuje klidný spánek, pomáhá při relaxaci a je prospěšný pro lepší paměť a koncentraci. Také se doporučuje užívat jej, pokud chcete podpořit lepší funkci svého srdce, cév a trávení nebo zlepšit svůj krevní tlak.

Čaj z kozlíku:

Jednu čajovou lžičku sušeného kořene kozlíku lékařského přelijeme 250 ml vroucí vody, přikryjeme a necháme louhovat. Po vychladnutí na pokojovou teplotu popíjíme. Takto připravený čaj užíváme 2× denně. Ani kozlík není určen pro nejmenší děti do tří let.

Levandule lékařská

Levandule lékařská pomáhá zlepšit – jak jinak – váš spánek, přispívá k relaxaci a navodí duševní pohodu. Podpoří také správné trávení.

Příprava čaje:
Dvě lžičky květu levandule přelijeme 250 ml vody a necháme 15 minut louhovat. Poté slijeme a popíjíme. Bohužel ani tato bylinka není vhodná pro děti do tří let.

Levanduli (konkrétně nať) můžeme použít i pro přípravu lázně:
Čtyři hrsti natě přelijeme čtyřmi litry vroucí vody. Necháme 5 minut louhovat, přecedíme a vlijeme do lázně. Teplota lázně by měla být 35–38 °C. Nejen že je taková lázeň prospěšná pro zklidnění, ale také omladí vaši pleť a prospívá i dýchacím cestám.

Heřmánek pravý (květ)

Heřmánkový květ je plný antioxidantů. Krom toho, že pomáhá při poruchách spánku, zlepšuje náladu a pomáhá při relaxaci, se také využívá pro podporu trávení, dýchacích cest a imunity.

Heřmánkový čaj:

Jednu čajovou lžičku sušených květů heřmánku přelijeme 200–250 ml vroucí vody a necháme louhovat 15 minut pod pokličkou. Scedíme a popíjíme. Takto připravený čaj pijeme 3× denně. Aby byl čaj účinný, nálev připravujeme vždy čerstvý.

Zdroj: Bylinky – Marie Treben, Herbař

Další články z této rubriky

Trendy aktivního stářígutentor-overlay

Trendy aktivního stáří

S tím, jak se prodlužuje délka dožití, leckdy žehráme na to, že se sice dožíváme vyššího věku, ale n…
Čas a řečigutentor-overlay

Čas a řeči

Stále se kolem nás mluví o prevenci a vlastní zodpovědnosti za své zdraví a já jen čtu, naslouchám a…
Jak zpomalit stárnutí pletigutentor-overlay

Jak zpomalit stárnutí pleti

Stárnutí pokožky závisí na mnoha věcech: na celkovém stavu těla, na tom, co jíme, jak dobře spíme, n…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*