Tipy Milana Dobrovského – informace o spánku

Trapí vás nespavost. Vyměňte polštář
Foto: Pikwizard

Přátelé, také se v noci budíte? Také máte potíže s usínáním nebo se naopak brzy budíte? A unavení? Pokud nespíte zrovna jako mimina, pak vězte, že dnes se o spánku a o tom, jak spát lépe, můžete dozvědět mnohem více. V posledních letech dochází právě v této oblasti k obrovskému posunu lidského vědění. Podělím se s vámi o pár osobních tipů.

Pokud preferujete čtenou formu, pak jsou tu dvě naprosto zásadní knihy posledních let na téma spánku: publikace Proč spíme od Matthiew Walkera a Cirkadiánní kód od Satchina Pandy.

Máte-li raději sociální sítě, pak se na facebooku přidejte ke skupině s názvem: Proč spíme – odhalte sílu spánku, snění a cirkadiánních rytmů, popř. ke skupině Biohacking CZ/SK zaměřené i na sdílení zkušeností nad rámec spánkové hygieny.

Spánek se dnes snaží monitorovat také spousta chytrých hodinek, náramků apod., chcete-li se dozvědět něco o tom, které stojí za to a jak vám mohou pomoci, pak doporučím článek „Snění o lepším spánku na webu lifehacky.

Slyšeli jste již o chytrém prstenu Oura Ring? Používám ho a budu mu věnovat některý z příštích článků. Aktuálně výrobce představil třetí generaci této nositelné elektroniky, kterou dnes využívá až půl milionu uživatelů po celém světě. Prsten má už sedm teplotních senzorů, měří vám srdeční tep, okysličení krve a řadu dalších parametrů. Zejména však sleduje detailně váš spánek.

Videa na toto téma v češtině zatím neexistují, tak pokud aspoň trochu ovládáte angličtinu, doporučím na závěr jeden youtube kanál s názvem Quantified Scientist.  Mladý vědec Rob ter Horst více než 11 hodin týdně provádí magnetickou rezonanci mozku, spánkové EEG i složení střevního mikrobiomu. Testuje a sleduje jednotlivá nová zařízení nositelné elektroniky z vědeckého hlediska biologické informatiky a analýzy dat pro zlepšení života.

Řeknete si, že se v tom není třeba tak pitvat? Pokud výborně spíte, tak ne. Ale jestli chcete spát lépe a po ránu se cítit svěží a odpočatí, pak tyto tipy, které uvádím výše vám opravdu reálně pomohou pochopit zákonitosti spánku. A zpětně to budete považovat za dobře investovaný čas ve srovnání s dosud probdělým nočním časem. Tak tedy – dobrou…

Zdroj: redakce – Milan Dobrovský

Další články z této rubriky

Zásady správného zavařovánígutentor-overlay

Zásady správného zavařování

Nastal čas, kdy zahradníci ve velkém sklízejí úrodu a snaží se ji uschovat na zimu. Co je potřeba dodržet, abyste…
Příprava nohou na dovolenougutentor-overlay

Příprava nohou na dovolenou

Přestože tvoří nohy téměř čtvrtinu našich kostí, 18 % kloubů a 6 % svalů, při úvahách o zdraví a údržbě…
Přírodní ochrana před klíšťatygutentor-overlay

Přírodní ochrana před klíšťaty

Klíšťata patří k nepříjemným letním společníkům. Ať člověk dělá, co dělá, někdy není úplně jednoduché jim zabránit, aby se do…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*