Trápí vás nespavost? Vyměňte polštář!

Tipy Milana Dobrovského – informace o spánku
Foto: Freepik

Zažíváte problémy se spánkem? Nemůžete v noci usnout, je váš spánek přerušovaný, nebo se dokonce budíte časně ráno a už nemůžete znovu „zabrat“? V našem věku se nejedná o nic neobvyklého – tyto problémy zakoušejí téměř dvě třetiny seniorů. A věděli jste, že jejich zmírnění může být naprosto jednoduché?

Nespavost není žádný výjimečný problém. V mladém a středním věku se s ní potýká zhruba 40 % jedinců. S postupujícími léty ovšem podíl „nespavců“, odborně insomniaků, vzrůstá až na 67 %.

Příčiny vzniku nespavosti

„Příčiny vzniku insomnie, tedy nespavosti, u seniorů jsou nejrůznějšího druhu. Mezi ty běžné patří menopauza a další hormonální změny, ale také užívání některých léků, úzkost a deprese,“ vysvětluje specialista na zdravý spánek Lukáš Žák ze společnosti Textilomania. „Bez ohledu na věk pak platí, že pokud svůj špatný spánek neřešíte, může se nespavost rychle stát chronickou záležitostí, která má následně zásadní dopad na váš život: celková únava, zhoršené soustředění a nedostatečná koncentrace mohou vést například k tomu, že při odchodu z bytu necháte omylem zapnutý sporák. Také se u vás zvýší riziko pádů a různých úrazů,“ vypočítává dále Žák.

Nespavost je u seniorů častá, víme jak ji předcházet.
Neméně důležité však je ujistit se, že vaše ložnice, postel a polštář vám spánek neznesnadňují.

Foto: Pexels

První pomocí při nespavosti je praktikovat správnou spánkovou hygienu. Co si pod tímto představit? Vedle toho, že byste neměli před spaním konzumovat těžká jídla, alkohol ani nápoje s obsahem kofeinu či teinu a řešit náročná či znepokojující a stresující témata, myslete také na dostatečný pohyb během dne. Neméně důležité však je ujistit se, že vaše ložnice, postel a polštář vám spánek neznesnadňují.

„Přednedávnem proběhla v Kanadě studie na téma spánkových poruch u seniorů, které se zúčastnilo téměř šest stovek respondentů nad 70 let. Vědci se v ní zaměřili na to, zda by mohla insomnie nějakým způsobem souviset s hladinou hluku a mírou světla v ložnici či s kvalitou polštáře,“ říká odborník na zdravé spaní Lukáš Žák.

„Důležité je zmínit, že všichni účastníci bydleli doma, nikdo z nich tedy nepobýval v domově pro seniory. Dotazníkové šetření zjistilo, že téměř polovina z nich spí na ne příliš pohodlném polštáři a skoro třetina uvedla, že jejich ložnice není v noci naprosto tichá. A právě tito lidé udávali problémy se spánkem výrazně častěji oproti těm, kteří spali v tiché místnosti s vyhovujícím polštářem,“ vysvětluje Žák.

Kanadská studie tak poukázala na fakt, že pokud spíte na špatném polštáři a v hlučnějším prostředí, je pravděpodobnost, že se u vás rozvine nespavost, nejméně dvojnásobná. Rovněž při pravidelném nočním hluku vyšším než 55 decibelů (což je zhruba úroveň běžného hovoru) se mohou objevit problémy se spánkem a vystavování se světlu během noci může vést ke zhoršené tvorbě melatoninu. Tento hormon je zapojen do regulace spánku a jeho nedostatek se může podílet i na rozvoji symptomů deprese nebo na zvýšení krevního tlaku.

„Zmíněná kanadská studie došla k závěru, že u starších lidí mohou spánek podpořit drobné, jednoduché a relativně finančně dostupné změny právě v těchto oblastech. Takové špunty do uší zvládnou redukovat hladinu hluku až o 12 decibelů. Pokud vám do ložnice svítí například pouliční lampy, můžete nainstalovat těžké, tmavé závěsy,“ vypočítává specialista na zdravý spánek Lukáš Žák.

Vědci zároveň upozornili na to, že mnoho seniorů doslova lpí na svých starých a nevhodných polštářích, ačkoliv se ráno budí s bolestí krční páteře. „Uvážíme-li, že za kvalitní zdravotní polštář, který vaši krční páteř podpoří, dnes vydáte třeba jen dvě stě korun, je téměř záhadou, proč se tolik seniorů dobrovolně mučí na zcela nevhodných polštářích například z peří, které nejen že jsou nevhodné pro alergiky, ale u kterých se navíc během noci výplň často posune tak, že k ránu spíte v podstatě jen na tenké vrstvičce povlečení a potahu polštáře. Důvodem pro tuto dobrovolnou torturu může být podle všeho i fakt, že druhů polštářů je na trhu tolik, že se v nich jen těžko orientuje,“ komentuje odborník na dobré spaní Lukáš Žák a přidává několik rad, jak vybrat ten správný polštář.

Uvážíme-li, že za kvalitní zdravotní polštář, který vaši krční páteř podpoří, dnes vydáte třeba jen dvě stě korun, je téměř záhadou, proč se tolik seniorů dobrovolně mučí na zcela nevhodných polštářích například z peří, které nejen že jsou nevhodné pro alergiky, ale u kterých se navíc během noci výplň často posune tak, že k ránu spíte v podstatě jen na tenké vrstvičce.

„Naprosto nejdůležitější je, aby polštář podpíral vaši krční páteř tak, aby byla v rovině s celou páteří. Zároveň byste při ulehnutí neměli na polštáři ležet rameny. Velmi důležitá je také výplň polštáře. Zde bych doporučil volit mezi paměťovou pěnou a dutým vláknem, ve kterých se nemnoží bakterie a roztoči, což jistě ocení nejen alergici.

Polštáře s náplní z dutého vlákna se neslehnou – obzvláště tehdy, pokud si vyberete prošívané polštáře , u nichž prošití zaručuje, že výplň zůstane na svém místě. Tyto polštáře můžu s klidným svědomím doporučit těm, kteří jsou zvyklí spát na zádech nebo na břiše. Navíc existují ještě polštáře plněné kuličkami z dutého vlákna. Jejich výhoda spočívá v tom, že odsypáním, nebo naopak přidáním kuliček si můžete přesně regulovat výšku polštáře.

Jak vybrat správně polštář, peřinu, povlečení, ručníky, utěrky a deky.
Foto: Vyprodejpovleceni.cz – polštáře s náplní z dutého vlákna se neslehnou – obzvláště tehdy, pokud si vyberete prošívané polštáře , u nichž prošití zaručuje, že výplň zůstane na svém místě.

Rovněž paměťová pěna poskytuje páteři vhodnou oporu a také se velmi dobře přizpůsobuje tvaru lidského těla, pomáhá regulovat teplo a odpařovat vlhkost. Navíc nepodléhá deformacím, takže vám polštář vydrží velmi dlouho. Vzhledem ke svému anatomickému tvarování jsou takové polštáře vhodné především pro ty, kteří jsou zvyklí spát na boku,“ uzavírá Lukáš Žák ze společnosti Textilomania.

A já si dovolím jej z vlastní zkušenosti doplnit. Bolestmi krční páteře jsem trpěla několik let, než jsem si zakoupila právě anatomický polštář z paměťové pěny. První noc byla velmi zvláštní a skoro si troufám tvrdit, že mě krční páteř bolela snad i víc. Další noci mě však utvrdily v tom, že tato „větší bolest“ byla způsobena pouze tím, že si moje tělo potřebovalo znovu zvyknout na tu správnou polohu při spaní – protože nejen, že po té první noci se tato bolest už nikdy nedostavila, ale zmizely i ty běžné bolesti „za krkem“, kvůli kterým jsem předtím některé dny nemohla skoro ani otočit hlavu.

A tak ať už vás trápí špatný spánek, nebo protivné bolesti krční páteře, vyzkoušejte rady specialisty pro spánek: eliminujte světlo i hluk a zbavte se konečně proleželých polštářů!

Firma Textilomanie prodává i velmi kvalitní ručníky a osušky Comfort.
Foto: Vyprodejpovelceni.cz Firma prodává také velmi kvalitní ručníky a osušky Comfort.

Další články z této rubriky

Čím nahradit alkoholgutentor-overlay

Čím nahradit alkohol

Pití alkoholu vede ke zvýšeným ztrátám vody močí v důsledku prodloužené suprese antidiuretického hor…
Trendy aktivního stářígutentor-overlay

Trendy aktivního stáří

S tím, jak se prodlužuje délka dožití, leckdy žehráme na to, že se sice dožíváme vyššího věku, ale n…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*