Chybí vám v době pandemie divadlo? Už nemusí!

Divadlo online. Činohra online.
Foto: Pixabay

Taky se nemůžete dočkat, až tahle šílená situace skončí a vy si konečně budete moct bez obav vyrazit třeba na operu? Mám to stejně. A proto pro všechny z vás, kteří jsou stejní milovníci kultury jako já, přináším v tomto článku řešení.

Každý večer s operním géniem

Jestliže milujete klasickou hudbu a návštěvy opery jsou pro vás příjemným kulturním povyražením, určitě zbystřete. Metropolitní opera v New Yorku, která se rozhodla zrušit celou sezonu 2020/2021, zpřístupnila svá představení v pravidelných přenosech internetu. Na jejích internetových stránkách https://www.metopera.org/ naleznete každý den nové představení. Stačí sjet dolů – nenechte se ale odradit tím, že se vám nejprve posunou tři grafické upoutávky doleva – musíte být trpěliví a dál rolovat dolů, až se dostanete na šest upoutávek na příspěvky. V těchto příspěvcích hledejte spojení „Nightly Opera Stream“ s konkrétním názvem díla, tedy např. „Nightly Opera Stream: Turandot“ (pozor, abyste nekliknuli na článek, jehož nadpis obsahuje třeba spojení „September 21–27“, tam byste se totiž pouze dozvěděli, co se v daném zářijovém týdnu vysílalo online). U takového článku stiskněte tlačítko „Watch now“, tedy „Sledovat hned“, a dostanete se na stránku s videopřehrávačem, kde si daný operní kousek pohodlně pustíte a kdykoliv zastavíte. Ale pozor! Přístupnost k přenosům je časově omezená. V době psaní tohoto článku je k dispozici zrovna Madame Turandot, která však bude stažena po 27. září tohoto roku.

Metropolitní opera v New Yorku, online přenosy.
Foto:Metropolitní opera v New Yorku Ukázka, kde najdete opery a kde si je můžete pustit. Toto se nachází v dolní části webu Metropolitní opery.

Jeden Mozart na každý den, jeden hudební génius na týden

S Metropolitní operou objevíte, případně si oživíte každý týden dílo jiného hudebního génia.

Tento týden je věnovaný Mozartovi, takže se dnes můžete těšit na komickou operu Figarova svatba, o níž jistě víte, že ji svého času lépe přijala Praha než Vídeň. Věděli jste ale, že ji v dnešním Stavovském divadle tehdy Mozart sám dirigoval?

V úterý si rozhodně nenechte ujít Così fan tutte. Toto komické dílo ve své době budilo doslova pohoršení svou „nemravnou“ zápletkou, nad níž se pozastavoval dokonce Ludwig van Beethoven.

Středa je ve znamení méně známého Mozartova díla, Velkorysost Titova. Tentokrát jde o vážný kus, který se odehrává v antickém Římě a jejž Mozart vytvořit ku příležitosti korunovace Leopolda II. českým králem.

Ve čtvrtek si užijete Kouzelnou flétnu. Tato opera je poslední, kterou Mozart zkomponoval. Premiéru si odbyla dokonce pouhé tři měsíce před skonem svého autora.

V pátek si určitě udělejte čas na Dona Giovanniho, kteroužto operu Mozart vytvořil speciálně pro pražské Nosticovo (dnešní Stavovské) divadlo po obrovském úspěchu, jejž zde zaznamenala Figarova svatba. Na tu se ostatně budete moct podívat v sobotu, pokud vám v pondělí utekla.

A konečně v neděli vás čeká Idomeneo. Tato opera, kterou možná znáte pod názvem Idomeneus, král krétský, vás zavede opět do dob antiky, tenokrát však na Krétu po trojské válce.

Další týdny budou věnovány německému opernímu velikánovi Richardu Wagnerovi a u nás téměř neznámému Gaetanu Donizzetimu. Přesný program najdete na tomto odkazu: https://www.metopera.org/user-information/nightly-met-opera-streams/ .

Chcete-li přispět…

Pokud se vám krok Metropolitní opery líbí, můžete samozřejmě její fungování finančně podpořit. Nad každým videem naleznete červené tlačítko „Donate now“, tedy „Podpořit teď“. To vás zavede na stránku, kde si vyberete, kolik dolarů chcete jednorázově přispět, a vyplníte údaje o sobě (v pořadí křestní jméno, příjmení, telefon, e-mail, adresa, město, PSČ a země) a platební údaje ze své kreditní karty.

A když vás opera zrovna nebere?

Jestli nejste nadšenci do opery a raději byste nějaký činoherní kus, a to nejlépe v češtině, zabruste na tyto stránky: https://www.i-divadlo.cz/stream. Mnohá česká divadla sem v době jarní vlny pandemie zpřístupnila svá představení. A ačkoliv některá z nich již nejsou k dispozici, jiná vám jistě zpříjemní nejeden prodlužující se podzimní večer.

Přejeme příjemný poslech, dobrou zábavu a úžasný kulturní zážitek!

Online s Metropolitní operou -  každý týden dílo jiného hudebního génia, nebo reději činohra?
Foto: Pixabay Přejeme příjemný poslech, dobrou zábavu a úžasný kulturní zážitek!

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*