Zahrady přístupné veřejnosti, které byste měli navštívit

Zahrada Flora Olomouc, zahrada Kroměříž, Arboretum Nový Dvůr
Foto: Justýna Malásková

Rádi cestujete po naší vlasti, ale hrady a zámky jste již poznali a na hory si už netroufáte? Potom pro vás máme tipy na výlety, které potěší vaše oko a rozšíří vám obzory. Schválně, kolik úchvatných českých zahrad jste již viděli?

V dnešním článku se zaměříme na Moravu a Slezsko, odkud vám představíme tři tipy na nezapomenutelné výlety plné přírodních krás, klidu a pozitivní energie.

TIP 1: Květná zahrada v Kroměříži

Kroměřížská Květná zahrada je známá též pod názvem Libosad.  Jedná se o jednu z nejvýznamnějších zahrad v celosvětovém měřítku. Dnes je prakticky jediným představitelem takto komponovaného celku v Evropě.

Libosad nechal vybudovat v druhé polovině 17. století olomoucký biskup Karel z Lichtensteinu-Castelcorna. Květná zahrada byla spolu s Podzámeckou zahradou a zámkem v Kroměříži v roce 1998 zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Květnou zahradu si můžete v hlavní sezoně (květen až září) projít s průvodcem denně v 11 a ve 14 hodin, komentovaná procházka zahradou zabere cca 90 minut. Vstupné s průvodcem činí 160 korun pro dospělé, snížené 110 Kč a rodinné 420 Kč.
   

Květná zahrada Kroměříž nebo také Libosad
Foto: Pixabay Kroměřížská Květná zahrada, jedná se o jednu z nejvýznamnějších zahrad.

TIP 2: Olomoucké historické parky a sbírkové skleníky Flora Olomouc

Pokud máte v plánu dovolenou v Olomouci nebo jejím blízkém okolí, za vidění rozhodně stojí unikátní historický parkový areál a skleníky výstaviště Flora. Jestliže byste chtěli projít městské parky a jejich úchvatné aleje, musíte počítat s procházkou na celé odpoledne. Sady, které dnes patří k nemovitým kulturním památkám, se dělí na Čechovy (dětské hřiště), Smetanovy (palmový skleník a výstavní pavilony) a Bezručovy (botanická zahrada a rozárium). Vznikaly v průběhu 19. století a jejich vznik a vývoj je spojen s budováním olomouckého vojenského opevnění.

Zahrada Flora Olomouc
Foto: Flora-ol Za vidění stojí unikátní historický parkový areál a skleníky výstaviště Flora.

Sbírkové skleníky jsou součástí Smetanových sadů, které byste neměli vynechat. Největším a nejstarším je palmový skleník, jenž nadchne obdivovatele exemplářů exotických rostlin, které dosahují vskutku impozantních velikostíDalším skleníkem, ve kterém nevyjdete z údivu, je skleník kaktusový. Jeho návštěva poskytuje po celý rok nevšední zážitek nejen pro milovníky kaktusů a sukulentů. Třetím skleníkem na návštěvnické trase je tropický. V posledním, subtropickém skleníku najdeme především kolekci užitkových rostlin subtropických oblastí napříč celým světem.

Návštěva je možná od února do října, vždy od 9.30 do 16.00, od dubna do října až do 18.00. Vstupné je 60 Kč, zlevněné 30 Kč a rodinné 140 Kč.

TIP 3: Dřeviny pěti světadílů – unikátní sbírka dřevin v arboretu Nový Dvůr

Sbírka se nachází v Arboretu v Novém Dvoře u Opavy. Roste zde na 7 000 druhů rostlin, dřevin a bylin, jejich variet, kultivarů a zahradních odrůd.      

Dřeviny pěti světadílů
Foto: Technico V Arboretu v Novém Dvoře u Opavy. Roste zde 7 000 druhů rostlin, dřevin a bylin.

Objevíte rostliny vřesovišť, rašelinišť, písečných dun pobřeží Baltu, himálajské rostliny, sbírky dřevin z Číny, Dálného východu a Japonska a rozsáhlé sbírky dřevin a bylin z východního a západního pobřeží a středozápadu severní Ameriky. Arboretum proslavila velká sbírka rodu Rhododendron, která patří k nejbohatším v ČR. V expozici se nacházejí zástupci obřích „mamutích stromů“ sekvojí, borovice osinaté z Arizony, přesahující ve své domovině stáří 4 000 let,i vývojově prastarého, posvátného a léčivého jinanu, pamětníka dinosaurů.
   

Navštívit tyto rarity můžete po celý rok, vždy od 8.00 do 16.00, od dubna do září potom až do 18.00. Vstupné je příjemných 50 Kč, snížené za 30 Kč a rodinné 120 Kč.

Příště se podíváme na krásy týkající se našeho hlavního města!

V Arboretu v Novém Dvoře u Opavy. Roste zde na 7 000 druhů rostlin, dřevin a bylin.
Sbírka se nachází v Arboretu v Novém Dvoře u Opavy. Roste zde na 7 000 druhů rostlin, dřevin a bylin, jejich variet, kultivarů a zahradních odrůd.

Foto: Justýna Malásková

Další články z této rubriky

Kouzlo vody v zahraděgutentor-overlay

Kouzlo vody v zahradě

Již odedávna je v zahradách, které na vás dýchnou historií, zakomponována voda. Voda dodá zahradě n…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*