Tim Birkhead, Catherine Raynerová: Jaké to je být ptákem

Jaké to je být ptákem
Foto: Pixabay

Světově uznávaný britský ornitolog a emeritní profesor na sheffieldské univerzitě Timothy Robert Birkhead (nar. 1950) umí psát nejen knihy oceňované čtenáři i prestižními cenami odborné kritiky, ale také pro děti. Jeho nádherná kniha „Jaké to je být ptákem“ s půvabnými ilustracemi Catherine Raynerové obdržela Cenu Margaret Malletové pro dětskou naučnou knihu za rok 2022.

 

Jaké to je být ptákem
Foto: se souhlasem nakladatelství Grada

Tato kniha je první, kterou Tim Birkhead napsal pro děti, a to ve formátu větším než A4. Zaujme je úpravou i úchvatnými kresbami ptáků sympatické a oceňované ilustrátorky Catherine Raynerové. Představuje dvacet ptačích druhů z celého světa i to, co jsme o nich dosud nevěděli, v hravém podání, podněcujícím dětskou zvídavost i zájem, který oživí i ve správný čas zvolená různě velká písmena, někdy upravená do překvapivých uskupení.

Nejprve zavítáme do Jižní a Střední Ameriky za originálními ptačími tanečníky, samečky pipulky červenohlavé. Jaký je život ve tmě, napoví gvačaro z Jižní Ameriky s téměř metrovým rozpětím křídel, žijící v jeskyních a využívající ve tmě – obdobně jako netopýr – sluchovou orientaci, tzv. echolokaci.

Sympatičtí ptáci ve fráčku, to jsou tučňáci z Antarktidy a Jižního oceánu. Jak dokážou v mrazivém podnebí, aby se z vejce vylíhnul potomek? Samička předá opatrně vejce samečkovi, který ho po dva měsíce sám zahřívá, aniž by se za celou dobu najedl. Za tu dobu se samička v moři vykrmí a v přesně stanovený čas se vrací, aby převzala péči o mládě a vyhublý sameček se mohl konečně také najíst.

Seznámíme se s životem divokých kachen a dozvíme se, jak loví pod hladinou, když nevidí před sebe. Obdivuhodný břehouš rudý s dlouhým zobákem i nohama zase musí letět na zimoviště osm dní bez přestávky. Podle čeho se asi řídí nad rozlehlým oceánem? V Africe žije medozvěstka křiklavá, milující med stejně jako domorodci. Když objeví včelí hnízdo, křikem na ně upozorní místní, kteří med vyberou a ptáčkovi z vděčnosti nechávají kousek sladké plástve.

Dozvíme se i další novinky z ptačí říše, třeba o sokolu stěhovavém, jenž dokáže letět vzduchem rychlostí přes 300 kilometrů v hodině, když se vrhá za vyhlédnutou kořistí. Zajímavé je, jak vynalézavé jsou zodpovědné slepičky orebic rudých, aby ochránily svá kuřátka před predátory, nebo jak se baví chytří krkavci klouzáním na sněhu. Mnoho se dozvíme také o dalších ptácích, jež autor spolu s ilustrátorkou představují v jedinečné knize, která uchvátí nejen dětského čtenáře. Vydejme se na dechberoucí výpravu na křídlech ptáků…

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), grada.cz

Další články z této rubriky

77 tipů pro zdravá střevagutentor-overlay

77 tipů pro zdravá střeva

Německý internista, jeden z někdejších nejlepších triatlonistů světa a spisovatel Dr. med. Ulrich Strunz (nar. 1943) je respektovaným odborníkem na…
Hory, mlha, láska a jágutentor-overlay

Hory, mlha, láska a já

Německou spisovatelku a poradkyni v oblasti zvládání stresu a vyhoření Tessu Randau (nar. 1976) jsme již představovali jako autorku knihy…
10x se nadechněte a bude po únavěgutentor-overlay

10x se nadechněte a bude po únavě

Doktor Egor Egorov provozuje téměř čtvrt století soukromou praxi celostní biologické medicíny v Berlíně. Zaměřuje se na problematiku energetického metabolismu…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*