Kathryn Hughesová: Krabička vzpomínek

Kathryn Hughesová: Krabička vzpomínek
Foto: Pixabay

Oblíbená anglická spisovatelka Kathryn Hughesová (nar. 1964) nabízí další román, jenž se čte jedním dechem. V „Krabičce vzpomínek“ se prolínají události z doby druhé světové války se současnými. Je třeba se konečně vyrovnat a smířit s minulostí, ale i s nečekaným překvapením.

Kathryn Hughesová: Krabička vzpomínek
Foto: se souhlasem nakladatelství Grada

Je rok 2019 a Jenny Tannerová slaví narozeniny. V pečovatelském domě Green Meadows jí přichystali ke stoletému výročí velkou oslavu. Těší ji pozornost Franka Myerse, nejlepšího přítele, kterého zde má, i její oblíbené, obětavé třiadvacetileté pečovatelky Candice. Když se pak Jenny vrací do svého pokoje, otevírá krabičku, v níž ukrývá předměty jí nejvzácnější, vyvolávající vzdálené vzpomínky.

V mysli vytanou dramatické chvíle roku 1940. Bylo jí tehdy jedenadvacet let, když ji a pětiletého bratra Louise vyprovázela ovdovělá matka k vlaku směřujícímu z Manchesteru na venkov, za větším bezpečím před válkou. Když dojedou na místo (do Penlanu, městečka v Conwayském údolí), čekají s dalšími evakuovanými dětmi, až si je někdo z místních vybere a přijme do rodiny. Na poslední chvíli přijíždí mladý dvaadvacetiletý Lorcan Evans a odváží je na rodinnou farmu, kde pracuje s otcem Brynem a matkou Del. Rodina si je zamiluje a poskytne jim vše, co potřebují. Život zde poklidně plyne naplněn prací a mírem. Jenny ale brzy čeká osudové rozhodnutí, jež poznamená její i Louisův další život.

Stoletá Jenny o tom, co prožila, vypráví Candice, jež jí zase sděluje plány do budoucna s přítelem hudebníkem Beau. Je do něj zamilovaná a nechce si připustit, že jde o nevyvážený vztah, v němž ji Beau využívá a ovládá. Jenny navrhne, aby s ní podnikla cestu do Itálie, kde se chce v městečku Cinque Alberi vyrovnat s pohnutými okamžiky své minulosti, poznamenané válkou i trýznivým tajemstvím. „Právě v tom je problém. Nemůžeme si vybrat, které části minulosti si ponecháme a které zahodíme. Život každého člověka je řada porážek, vítězství, žalu a radosti. Musíme prožít všechno.“

Týdenní pobyt v Itálii přinese oběma přítelkyním úlevu i novou naději, která příznivě nasměruje jejich bezprostřední budoucnost.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), grada.cz

Další články z této rubriky

Joan Collins: Svět podle Joangutentor-overlay

Joan Collins: Svět podle Joan

Jedna z největších filmových a televizních hereckých osobností, nezávislá a osobitá Joan Collins, oslavila 23. května 2023 devadesátiny. Natočila přes…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*