Leander Khil: Příručka k pozorování ptáků

Leander Khil: Příručka k pozorování ptáků
Foto: Freepik

Ornitolog Leander Khil (nar. 1988) pozoruje ptactvo se stejným nadšením a okouzlením, s jakým je profesionálně fotografuje. Obě profese mistrně ovládá. Jeho kniha je nepostradatelným průvodcem všem zájemcům o bližší poznání ptactva a jeho rozmanitosti.

Leander Khil: Příručka k pozorování ptáků
Foto: se souhlasem nakladatelství Kazda, s. r. o.

„Je vůbec možné vyhnout se ptákům a nenechat se jimi okouzlit?“ ptá se Leander Khil. I kdyby vás ptactvo dosud příliš nezajímalo, stačí si jen prohlédnout tuto nádherně vypravenou publikaci, příručku k jeho pozorování, abyste dali autorovi za pravdu. Dozvíte se v ní vše, co potřebujete vědět o fascinujícím světě ptáků a také o vybavení, postupech, přípravě a praxi při pozorování, ať už se jím budete zabývat vážněji, nebo se stane vaší oblíbenou volnočasovou aktivitou. Ptáci jsou obdivuhodní spoluobyvatelé Země a díky poznání jejich života a zvyků můžeme lépe porozumět okolní přírodě.

Účelem této jedinečné příručky je poskytnout začátečníkům i pokročilejším pozorovatelům základy pozorovacích strategií, pomoci při určování různých druhů ptactva a podpořit chuť k vlastnímu objevování. Autor podrobně seznamuje s typografií ptačího těla, výskytem různých druhů ptactva ve střední Evropě a také s tím, co vše je zapotřebí k jeho pozorování. Vítané jsou jeho doporučení ohledně vybavení do terénu i rady, jak postupovat při nahrávání hlasů a fotografování. Leander Khil jako zkušený ornitolog upozorňuje na to, jak se v přírodě chovat a jak být úspěšní na výpravách za hledáním ptáků a jejich pozorováním s využitím vhodných strategií.

Důležitou součástí knihy je kapitola věnovaná určování ptáků od základních po hlubší znalosti. Zmiňuje informace o prostředí, všímá si detailů velikosti a tvaru ptačího těla, znaků na hlavě, nohou, ocase, zobáku i ve srovnání s podobnými druhy. Například při letu ptáka se naučíme rozlišovat podle typických vlastností rozpětí a tvaru křídel i ocasu, o jaký druh se jedná, a přitom ho odlišit od jiného s podobnými rysy. Zvláštní pozornost je věnována podobným druhům i zvláště obtížným případům v určování nebo tomu, jak porozumět ptačímu zpěvu a volání.

Nádherná poučná kniha obsahuje množství barevných fotografií a kreseb, přesně zobrazujících popisované vlastnosti konkrétního ptáka. Nechybí doporučení další četby, seznam literatury, slovníček pojmů a přehledný rejstřík.

„Podlehnete-li kouzlu pozorování ptáků, jen stěží se už někdy vymaníte; pravděpodobně se stane vaším koníčkem, kterému se budete věnovat celý život,“ je přesvědčen autor výjimečné knihy, jež se formou miniencyklopedie věnuje s odborností a láskou úchvatnému světu ptactva, aby v nás probudila zájem o ptáky i jejich ochranu.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, knihykazda.cz

Další články z této rubriky

Jaké záliby měla císařovna Sisi?gutentor-overlay

Jaké záliby měla císařovna Sisi?

Odbornice na Sisi Dagmar Beňaková vám ve své nové knize Záliby císařovny Sisi tentokrát představí její nejrůznější koníčky – jak…
Jiří Šlitr – Doktor Klavírgutentor-overlay

Jiří Šlitr – Doktor Klavír

Více než dvacet let sbíral Lukáš Berný materiály, informace a fakta o životě Jiřího Šlitra. Díky tomu vznikl – oproti…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*