Jak se vypořádat se zimním splínem a špatnou náladou?

Deprese
Foto: Freepik

Úměrně ubývajícímu sluníčku klesá i naše nálada. Aby ta vaše neklesla až na bod mrazu, máme v rukávu hned několik es, díky kterým proplujete sychravým počasím s úsměvem na rtech. Špatná nálada totiž není na podzim a v zimě ničím neobvyklým. Sluníčko v nás, podobně jako sport nebo dobré jídlo, vyplavuje endorfiny, hormony štěstí. Když je ho málo, můžeme mít nejen náladu pod psa, ale také problémy se spánkem. Je pár fint, jak na jeho nedostatek vyzrát.

Rozsviťte si domov

Světlo má na nás uklidňující účinky. Neplatí to ale pro každé. Zářivky a studená světla mají spíš opačný efekt, protože je máme spojené s prací. Podzim a zima by měly být prozářené teplým světlem ze svíček, aroma lamp nebo plápolajícího ohně. Obyvatelé severských zemí to dobře vědí, a proto své domovy v měsících, kdy je málo světla, rozsvítí spoustou světélek. Jakmile se venku začne šeřit, sáhněte po zápalkách a pár svíček ve své blízkosti zapalte také. Povzbuzující efekt se dostaví téměř okamžitě.

Adventí svícen jako alternativa adventního věnce
Foto: Scandishop.cz Podzim a zima by měly být prozářené teplým světlem ze svíček.

Propadněte vůním

Každý rok se těšíte, až bude celá domácnost vonět třeba po vanilkových rohlíčkách, protože to ve vás vyvolává pocit pohody? I ve všedních dnech a sáhněte po aroma lampičce a provoňte si to doma tím, co máte rádi. Existuje celá řada přírodních esenciálních olejů do lamp. Stačí si vybrat ten, který vám nejvíc voní nebo bude působit tak, jak si přejete (skvělé jsou relaxační nebo antistresové směsi).

Hygge znamená štěstí.
Foto: Scandishop.cz I ve všedních dnech a sáhněte po aroma lampičce a provoňte si to doma tím, co máte rádi.

Napusťte si vanu

Teplá voda má blahodárné účinky: rozproudí krev a když ji doplníte i nějakým oblíbeným kosmetickým rituálem, zabijete dvě mouchy jednou ranou. Zkuste v koupelně někdy zhasnout a na okraj vany postavte pár svíček. Uvidíte, jaký terapeutický účinek bude lázeň mít.

Koupelna ve skandinávském stylu.
Foto: Scandishop.cz Na okraj vany postavte pár svíček. Uvidíte, jaký terapeutický účinek bude lázeň mít.

Přeneste se do světa fantazie

Čtení trénuje mozek, rozšiřuje obzory a zlepšuje náladu. Jen je třeba sáhnout po knížce, která vás bude bavit. Pro období, kdy nemáte náladu ani vylézt z postele, se skvěle hodí spíš lehčí literatura psaná s vtipem.

Hygge, nábytel scandishop.cz
Foto: Scandishop.cz Čtení trénuje mozek, rozšiřuje obzory a zlepšuje náladu

Vytáhněte paty z domu

Teploměr ukazuje něco kolem nuly, venku sněží, v horším případě prší a vám se nechce vystrčit ani nos ze dveří. Vyrazit na procházku stojí trochu přemáhání. Je dobré se alespoň na půl hodiny provětrat. Každý den! Pobytem na čerstvém vzduchu za každého počasí se otužujete, zvyšujete obranyschopnost organismu a pohyb, byť je to jen chůze, vám zvedne náladu.

Zdroj: redakce – Petra Matějková, Scandishop.cz

Další články z této rubriky

Proč nepijeme dost?gutentor-overlay

Proč nepijeme dost?

Když dostatečně pijeme, umožnujeme celému organismu optimálně fungovat. Podporujeme metabolismus, trávení, hubnutí i kvalitu pleti, pozitivně ovlivňujeme také psychiku.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*