Když už nedokážete přestat: Jak se o sebe starat, pokud kouříte?

Když už nedokážete přestat
Foto: Pixabay

Podle dat Státního zdravotnického ústavu žije v České republice přibližně dva a půl milionu kuřáků, z čehož zhruba desetinu tvoří děti a mladiství. Toto číslo se od roku 2015 téměř nemění – podíl kuřáků v populaci v posledních deseti letech kolísá mezi pětadvaceti a třiceti procenty.

K tomu se přidává další jednoznačně negativní trend: snižuje se věk, kdy mladí lidé cigaretu poprvé ochutnají. Ještě před patnáctým rokem života začne s tímto zlozvykem 7 % kuřáků, i když některým se později podaří s kouřením přestat. Zatočit s něčím tak návykovým, jako je kouření cigaret, je však extrémně náročné. Někteří adiktologové považují nikotin za jednu z nejnávykovějších látek vůbec, která si nezadá například s kokainem. Típnout svou poslední cigaretu a už se k ní nevrátit proto není jen tak. Většině úspěšně odnaučených bývalých kuřáků to zabralo vícero pokusů, což jasně potvrzuje, že stojí za to zkoušet přestat znovu a znovu. Co vše pro sebe na této cestě můžete udělat?

Zdraví na prvním místě

I když se tento tip týká vážného onemocnění a nemusí působit na první dobrou optimisticky, opak je pravdou! Poprvé v historii českého zdravotnictví totiž mají čeští kuřáci šanci na zachycení nádorového onemocnění plic v počátečním stadiu – což je také šance na úspěšnou léčbu. Plicní rakovina se totiž většinou nijak neprojevuje a když už se objeví příznaky jako vykašlávání krve nebo dušnost, zpravidla se jedná o pokročilé a nevyléčitelné onemocnění. Pokud ale kouříte 20 a více let krabičku cigaret denně (nebo třeba 10 let dvě krabičky denně), pojišťovna vám hradí účast v programu pro časný záchyt karcinomu plic – prevenceproplice.cz. To znamená, že můžete být v pravidelné péči pneumologa, který vás při podezření na nádorové onemocnění odešle na nízkodávkové CT – bezbolestné zobrazovací vyšetření, které je nejspolehlivější metodou, jak odhalit nádor velmi malé velikosti. V rámci programu také získáte možnost odborné pomoci s odvykáním. Dopřejete si tak tu nejlepší možnou preventivní péči. A jak si tedy usnadnit samotný boj se závislostí?   

Proč je tak těžké seknout s cigaretami

Kuřáci, kteří už se rozhodli přestat, stojí ve své situaci proti obrovské přesile. Tu tvoří především tabákový průmysl, který se nás už šedesát let snaží přesvědčit o tom, že kouření vlastně zas tak špatné není – i poté, co se lékařům podařilo definitivně vyvrátit tvrzení, že cigarety mohou snad dokonce léčit! Ano, mylné domněnky o zdravotní prospěšnosti kouření cigaret se objevovaly až do druhé poloviny 20. století. V 19. století byly cigarety dokonce doporučovány jako lék na různé nemoci, například na astma, kašel, migrénu nebo depresi. A přestože se už nenajde rozumně uvažující člověk, který by tomu věřil, stále se mnoho kuřáků chlácholí vzpomínkami na pradědečka, který se dožil devadesátky se čtyřicítkou cigaret denně. Co na to může říct věda? Že měl takový kmet prostě z pekla štěstí.

Na kuřáka snažícího se přestat může vyvíjet obrovský tlak také okolí – třeba když před každou restaurací postává malá skupinka lidí vychutnávající si svého „čouda“, jelikož mají právo na svou pohodu, klid a tabáček. Někteří kuřáci si dokonce stěžují na neexistující podporu od vlastní rodiny, jejíž postoj by se dal shrnout do výčitky: „Když jsi kouřil pětadvacet let krabičku denně, tak to teď už nezachráníš!“

Lékaři však s takovým obviňováním nesouhlasí. Na skoncování s kouřením zkrátka není nikdy pozdě a každá snaha se cení. I pouhé omezení cigaret o pár kusů denně lze považovat za úspěch na cestě za odvykáním. Proto, chcete-li přestat kouřit, nepropadejte zoufalství, když to nevyjde hned napoprvé. Zkoušejte to dál a třeba se vám krůček po krůčku podaří dostat se do stavu, kdy už to nebude vaše nezvladatelná touha zapálit si každých pět minut, nýbrž vy sami, kdo ve skutečnosti ovládá zapalovač. Odbornou pomoc také najdete na Národních stránkách pro podporu pro odvykání kouření, v Centrech pro závislé na tabáku nebo na Národní lince pro odvykání kouření.  

Elegantně se vyhněte stresu a plíce vám za to poděkují

Rozčiluje vás rodina svými chytráckými řečmi? Dělejte si častěji procházky v přírodě. Pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu může vašim plicím jedině prospět, a jako bonus uděláte něco i pro svoje srdce a pohybový aparát. Práce vás dohání k šílenství? Možná právě teď nastal nejlepší čas poohlédnout se po jiné pěšince, kterou by se mohla vydat vaše kariéra. Minimálně se vyhnete tlaku kolegů, kteří se vás každých dvacet minut ptají, jestli se nechcete socializovat v oblaku dýmu na nedůstojném plácku kdesi u zásobovací rampy. Kromě špatné nálady vede stres také k oslabené imunitě, ale nechat jej rozplynout v cigaretovém dýmu je doslova vyhánění čerta ďáblem. Zkuste najít způsob, jak se jich zbavit obou! Jednou z ověřených cest, jak se dostat do větší pohody, jsou také dechová cvičení. Můžete je vyzkoušet například s renomovanou lektorkou a autorkou knih o józe Lenkou Oravcovou na portálu PLÍCE.ONLINE. Získáte tak jednoduché techniky, které vám pomohou odbourat stres spojený s abstinenčními příznaky.

Staňte se pánem své závislosti

Zajímavou technikou je „vědomé kouření“. To aplikuje principy metody zvané „mindfulness”, již zpopularizoval profesor Jon Kabat-Zinn a která si klade za cíl zbavit člověka stresu. Metoda vědomého kouření spočívá v tom, že se kuřák sám ještě před zapálením cigarety zaměří na svoje pocity: Jdu si zapálit, protože se chci uvolnit? Nebo se naopak po dávce nikotinu dokážu lépe soustředit? Co dalšího dělám, když vložím filtr mezi rty, poprvé potáhnu a odložím zapalovač? Jak se tabák mění v popel, kuřák se zaměřuje na svoje smysly: jaká chuť se v ústech mísí s tabákem? Slyším v okolním ruchu charakteristický praskavý zvuk hoření? Ve výsledku se tak kuřák sám stává pánem situace a pokud se soustředí čistě na proces kouření, má možnost více si uvědomovat, že vlastně kouř páchne, vyvolává v ústech pachuť, možná dráždí ke kašli, způsobuje nepříjemné motání hlavy. Postupně tak může člověk dojít až k uvědomění, že podobnou situaci dokáže stejně dobře – ba i lépe – zvládnout i bez tabáku.

Zdroj: Lenka Hájková, addicts.cz, Státní zdravotnický ústav ČR, pliceonline.cz, prevenceproplice,cz

Další články z této rubriky

Trendy aktivního stářígutentor-overlay

Trendy aktivního stáří

S tím, jak se prodlužuje délka dožití, leckdy žehráme na to, že se sice dožíváme vyššího věku, ale není to…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*