Tři typické vánoční květiny a jak se o ně starat

Vánoční květina, brambořík.
Foto: Pixabay

Štědrovečerní tabuli nemusí zdobit jen adventní věnec a chvojí. Existuje pár pokojových rostlin, které nadšeně kvetou právě v období Vánoc. Víte, jaké to jsou a jak se o ně správně starat?

Vánoční kaktus

Když se řekne vánoční hrnková květina, bude nejspíš vánoční kaktus tou první, která vás napadne. Je typická dužnatými listy, na jejichž konci se rozvinou barevná kvítka. A také má specifické nároky na péči.

Aby vánoční kaktus opravdu vykvetl až kolem Vánoc, je potřeba ho celý rok pěstovat v tmavé místnosti s teplotou do 15 °C a velmi málo zalévat. To je opravdu důležité! Protože nesnáší přemokření. Ve chvíli, kdy nasadí poupata, můžete ho přestěhovat do teplejší místnosti (klidně na finální stanoviště) a lehce zvýšit zálivku. Důležité je vánoční kaktus nestěhovat, když už má rozvité květy – opadaly by. Jakmile odkvete, oberte suché květy a rostlinu přestěhujte zase do chladu.

Vánoční hvězda

Rostlina, která se stala synonymem Vánoc posledních let. I když ji seženete v různých barevných provedeních, nejlépe vypadá klasická červená. Doporučujeme ji kupovat v kamenných prodejnách, protože nesnáší teplotní šoky.

A jak zařídit, aby vám kvetla i za rok? Po odkvětu ji seřízněte na cca 10 cm a dejte ji na co nejchladnější místo v bytě (ideální je severní strana). Vánoční hvězda je rostlinou krátkých dnů, proto ji na podzim začněte od odpoledne do rána zakrývat poklopem nebo trychtýřem z novin až do chvíle, kdy nasadí poupata.

Brambořík

Brambořík je docela odolnou pokojovou rostlinou, tedy za předpokladu, že ho budete držet v chladnějším prostředí a nepřeženete to se zálivkou. Vodu potřebuje až ve chvíli, kdy vyschne substrát. A pozor! Nemá rád zálivku přes hlízu. Ideální je lít vodu do „podmisky“.

Na léto ho klidně přestěhujte ven, ocení to. Jen uvítá spíš stinné prostředí, třeba pod rozvětveným stromem, kde bez problémů vydrží až do prvních mrazů.

Zdroj: redakce – Petra Matějková

Další články z této rubriky

Barva roku 2022, Veri Perigutentor-overlay

Barvou roku 2022 je „Very Peri“

Každý rok přichází americká společnost Pantone Color Institute s jednou (výjimečně více) barvou, která dostane označení „barva roku“. Pro letošek…
Jablkagutentor-overlay

Žemlovka jako od babičky

Někteří toto jídlo milují, jiní jej nenávidějí. U té druhé části, která nemá žemlovku ráda, určitě tato antipatie pochází ze…
pěvecký sborgutentor-overlay

Seniorský sbor – záliba, která spojuje

S příchodem důchodového věku mnoho čerstvých seniorů začne přemýšlet, jak plnohodnotně využít volný čas, kterého je najednou více než když…
Talíř se zlatým příborem a ubrouskem.gutentor-overlay

Pojďme si dát sváteční menu

Taky máte jako já občas problém, co budete o svátcích podávat? Pochopitelně na Štědrý den si hlavu nelámu a zachovávám…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*