Tři typické vánoční květiny a jak se o ně starat

Vánoční květina, brambořík.
Foto: Pixabay

Štědrovečerní tabuli nemusí zdobit jen adventní věnec a chvojí. Existuje pár pokojových rostlin, které nadšeně kvetou právě v období Vánoc. Víte, jaké to jsou a jak se o ně správně starat?

Vánoční kaktus

Když se řekne vánoční hrnková květina, bude nejspíš vánoční kaktus tou první, která vás napadne. Je typická dužnatými listy, na jejichž konci se rozvinou barevná kvítka. A také má specifické nároky na péči.

Aby vánoční kaktus opravdu vykvetl až kolem Vánoc, je potřeba ho celý rok pěstovat v tmavé místnosti s teplotou do 15 °C a velmi málo zalévat. To je opravdu důležité! Protože nesnáší přemokření. Ve chvíli, kdy nasadí poupata, můžete ho přestěhovat do teplejší místnosti (klidně na finální stanoviště) a lehce zvýšit zálivku. Důležité je vánoční kaktus nestěhovat, když už má rozvité květy – opadaly by. Jakmile odkvete, oberte suché květy a rostlinu přestěhujte zase do chladu.

Vánoční hvězda

Rostlina, která se stala synonymem Vánoc posledních let. I když ji seženete v různých barevných provedeních, nejlépe vypadá klasická červená. Doporučujeme ji kupovat v kamenných prodejnách, protože nesnáší teplotní šoky.

A jak zařídit, aby vám kvetla i za rok? Po odkvětu ji seřízněte na cca 10 cm a dejte ji na co nejchladnější místo v bytě (ideální je severní strana). Vánoční hvězda je rostlinou krátkých dnů, proto ji na podzim začněte od odpoledne do rána zakrývat poklopem nebo trychtýřem z novin až do chvíle, kdy nasadí poupata.

Brambořík

Brambořík je docela odolnou pokojovou rostlinou, tedy za předpokladu, že ho budete držet v chladnějším prostředí a nepřeženete to se zálivkou. Vodu potřebuje až ve chvíli, kdy vyschne substrát. A pozor! Nemá rád zálivku přes hlízu. Ideální je lít vodu do „podmisky“.

Na léto ho klidně přestěhujte ven, ocení to. Jen uvítá spíš stinné prostředí, třeba pod rozvětveným stromem, kde bez problémů vydrží až do prvních mrazů.

Zdroj: redakce – Petra Matějková

Další články z této rubriky

Kouzlo vody v zahraděgutentor-overlay

Kouzlo vody v zahradě

Již odedávna je v zahradách, které na vás dýchnou historií, zakomponována voda. Voda dodá zahradě nový rozměr, působí harmonicky.
Vypěstujte si malého zahradníkagutentor-overlay

Vypěstujte si malého zahradníka

Po pauze trvající několik desítek let objevuje mladá generace kouzlo zahradničení. A tak se ve městech budují komunitní zahrady, balkóny…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*