Zimní péče o pokojové rostliny

Kaktusy na pracovním stole.
Foto: Pixabay.

Krátké, často zamračené zimní dny vedou k tomu, že se do našich domovů dostává méně světla. Základem zimní péče o pokojové rostliny je tak zajistit jim dostatek světla i v tomto období. Začněte přesunutím rostlin k nejslunnějšímu dostupnému oknu, obvykle tomu orientovanému na jih, není-li něčím zastíněno.

Každých několik týdnů obracejte květináče, aby každá strana rostliny měla možnost být nějaký čas na světle. To podporuje rovnoměrný růst a nebudete mít dlouhé slabé stonky táhnoucí se ke světlu. Pokud je přirozené denní světlo hodně omezené, zvažte jeho doplnění světlem umělým. Existují doplňková LED světla pro rostliny, která v dnešní době mají už velmi malou spotřebu elektřiny a dlouhou životnost.

Pokojová rostlina na slunci.
Foto: Pixabay. Každých několik týdnů obracejte květináče, aby každá strana rostliny měla možnost být nějaký čas na světle.

Dalším klíčovým faktorem pro úspěšné přezimování rostlin je vlhkost. Udržet v bytě dostatečnou vlhkost (zejména v těch panelových) je podstatné nejen pro rostliny, ale i pro naše zdraví. Mnoho našich pokojových rostlin je tropických a vyžaduje vyšší vlhkost, než jaké poskytují naše domovy.

Můžete použít různé zvlhčovače nebo třeba jen misku naplnit oblázky a vodou, a květináč postavit na tyto oblázky vyvýšené nad hladinou. Jak se bude voda postupně odpařovat, bude zvyšovat vlhkost kolem rostliny.

Pro samotné zalévání rostliny platí, že vždy prstem zkontrolujte vlhkost půdy pod povrchem, abyste předešli vzniku povrchových plísní. Vždy vylijte přebytečnou vodu, která se shromažďuje ve spodní misce.

Většině pokojových rostlin se daří při stejných teplotách, jaké preferujeme i my pro náš komfortní život. Nesnášejí průvan horkého vzduchu z větráků nebo naopak studeného vzduchu z oken a dveří. Nikdy je proto v průvanu nenechávejte a přesouvejte je podle potřeby, abyste zabránili tomu, že na ně bude průvan působit.

Palma v obývacím pokoji.
Foto: Pixabay. Většině pokojových rostlin se daří při stejných teplotách, jaké preferujeme i my pro náš komfortní život.

Vždy je lepší umístit rostlinu třeba na stole v blízkosti okna nebo na nástavce parapetu než mezi záclony či rolety a okno, kde dochází k velkým výkyvům teplot.

Rostliny v zimě nepotřebují tolik živin, jejich růst je výrazně omezen. Pokud jim ale dopřejete dostatečnou péči i v zimě, budete s jarem odměněni zdravějšími a atraktivnějšími rostlinami. A dodejme, že péče o domácí rostliny je také dobrou antistresovou aktivitou pro zlepšení chmurných zimních nálad.

Zdroj: redkace – Milan Dobrovský, thirdage.com

Další články z této rubriky

Vypěstujte si malého zahradníkagutentor-overlay

Vypěstujte si malého zahradníka

Po pauze trvající několik desítek let objevuje mladá generace kouzlo zahradničení. A tak se ve městech budují komunitní zahrady, balkóny…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*