Hitem bydlení se stává skandinávský styl

Interiér ve skandinávském stylu.
Foto: Freepik.

Už jste slyšeli o skandinávském stylu? Nebo si teď říkáte, jak tento styl vlastně vypadá a zda by se vám líbil? Sepsali jsme pro vás základní pravidla skandinávského stylu. Pojďte se s námi na něj podívat.

Odkud skandinávský styl pochází?

Skandinávský design je odvozený od zeměpisného názvu Skandinávie. Ten zahrnuje severské země, mezi něž řadíme Norsko, Švédsko a Dánsko, a někdy v širším pojetí také Finsko a Island. Skandinávský styl se projevuje nejen v uspořádání interiéru, ale také v architektuře.

Za úspěchem skandinávského designu stojí dlouhá tradice řemeslné výroby díky opožděnému příchodu industrializace. Ta do Skandinávie dorazila až v polovině 19. století – na rozdíl třeba od Velké Británie, kde se projevila již v 18. století.

Doplňky ve skandinávském stylu.
Foto: Freepik. Už jste slyšeli o skandinávském stylu?

Na celosvětovém rozmachu tohoto designu má velký podíl výstava Design ve Skandinávii konaná v USA v roce 1954. Tato výstavní expozice putovala po celých Spojených státech i Kanadě, a díky tomu se skandinávský styl dostal do amerického a velmi rychle i celosvětového povědomí.

Obliba skandinávského stylu roste v posledních letech i u nás. Charakteristickými znaky tohoto stylu jsou nadčasovost, útulnost a maximální funkčnost. Bydlení dostává s vybavením podle skandinávského designu lehkost a eleganci.

Křeslo a skříňka ve skandinávském stylu.
Foto: Freepik. Charakteristickými znaky tohoto stylu jsou nadčasovost, útulnost a maximální funkčnost.

Co by ve skandinávském interiéru nemělo chybět

Skandinávské interiéry jsou zařizovány s citem pro detail. Bývají ležérní, pohodlné, praktické, a především útulné. Jejich charakteristickými znaky jsou minimalismus a čisté linie. Na druhou stranu je paralelně kladen velký důraz na funkčnost.

Základními prvky tohoto stylu jsou světlé neutrální barvy ve spojení s přírodními materiály. S elegancí jsou kombinovány materiály tradiční s těmi moderními.

Béžová pohovka.
Foto: Freepik. Základními prvky tohoto stylu jsou světlé neutrální barvy ve spojení s přírodními materiály.

Typické prvky skandinávského stylu

  • Dominantní světlé barvy. Od bílé, přes jemně pastelovou, krémovou až po šedou barvu.
  • Vzdušný a světlý prostor.
  • Hlavní úlohu hrají přírodní materiály, především dřevo ve všech svých podobách a dekorech. Velmi typické pro tento styl jsou dřevěné nohy sedacího nábytku.
  • Velký důraz je kladen na různé typy osvětlení.
  • Významná je také kombinace designových prvků včetně těch ze starožitnictví nebo z bazaru.
  • Pro větší útulnost je voleno množství textilních doplňků – polštářky, deky, plédy apod.
Žlutá pohovka.
Foto: Freepik. Velmi typické pro tento styl jsou dřevěné nohy sedacího nábytku.

Žijte jako Skandinávci

Je prokázáno, že přírodní materiály pozitivně ovlivňují lidskou psychiku. Proto se ve Skandinávii lidé dlouhodobě obklopují právě přírodními materiály. Můžete se setkat i s označením hygge (čti hy:ke). Tento výraz ve volném překladu z dánštiny znamená útulný, příjemný, pohodový. Zahrnuje však víc než jen skandinávský design. Je to životní styl spojený se Skandinávií. Je to život v přítomnosti, nezatížený minulostí a bez obav z budoucnosti. Je to forma přístupu k životu, schopnost si vychutnat každý okamžik, a být tak šťastnější. Dánsko, ze kterého tento životní styl vychází, je považováno za jednu z nejšťastnějších zemí na světě.

Žena si čte.
Foto: Freepik. Je to forma přístupu k životu, schopnost si vychutnat každý okamžik, a být tak šťastnější.

Protože tento přístup „hygge“ je spojován velmi úzce právě se skandinávským stylem, není nic jednoduššího než si kousek tohoto stylu přenést i k sobě domů.

Jak začít se skandinávským stylem

Nemusíte hned kupovat nový nábytek, stačí pořídit jen několik doplňků. Zaměřte se na doplnění interiéru o pastelové barvy. Mnohdy i jen malé změny doplňků udělají celkový dojem bytu či domu útulnější a pohodovější. Změňte barvu povlaků na polštářky, přikupte o jeden či dva polštářky navíc. Pořiďte si pléd, který se na zimní měsíce bude hodit, a když si jej přehodíte přes nohy při sledování televize, uvidíte, že vám bude příjemně.

Dekorativní polštářky.
Foto: Freepik. Změňte barvu povlaků na polštářky, přikupte o jeden či dva polštářky navíc.

Důležité je cítit se doma uvolněně a rádi se vracet do prostředí, které na vás působí vlídně a v němž pobýváte rádi.

Zdroj: Scandishop

Další články z této rubriky

Topiary – strom štěstígutentor-overlay

Topiary – strom štěstí

Od miniaturních „stromků štěstí“ až po velké instalace, topiary dodávají kouzlo a styl, obohacující jakýkoliv prostor.

1 Comment

  1. To se mi líbí! Nevěděla jsem,že je to skandinávský styl. Hodně světla,bílá barva,přírodní dřevo,na parapetu hodně kytek…Takto se to tu snažím teď předělávat.Jen toho světla,teď na podzim, by mohlo být víc…

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*