Jarní domácí tvoření – výzdoba jako z katalogu

Ptáček na zavěšení.
Foto: Se svolením - Sandra Levová.

Chcete mít doma jaro a s tím spojenou dobrou náladu? Využijte čas k tvoření a zvelebení svého domácího prostředí. Ukážeme vám pár tipů, jak na to! Zapojit můžete i vnoučata, nebo si udělat chvíli jen pro sebe.

Jarní věnec z borových šišek

Nádherný věnec na dveře nemusí být kupovaný… Vyrobte si svůj originál. Borovicové šišky dejte na 25 minut vysušit do trouby, která je předehřátá na 160 stupňů. V troubě se šišky rozvinou a ztvrdnou. Následně vás čeká manuálně nejtěžší část – rozstříhat šišky za pomoci kleští nebo malých zahradních nůžek. Jednotlivé kusy potom natřete temperovými barvami a přilepte je na zakoupený podklad pro výrobu věnců. Lepit doporučujeme tavnou pistolí a výsledek nakonec zalakovat (stačí lak ve spreji).

Tip redakce: K šiškám můžete přidat i další přírodniny, jako pírka, rozbité skořápky od vajec, klacíky a jiné.

Ptáček na zavěšení

K jaru neodmyslitelně patří i ptáci, kteří nám zpestřují pobyt na čerstvém vzduchu. Trochu jara si skrze ptačí výzdobu můžete navodit i doma. Ptáčky je možné zavěsit na záclony či na okna nebo si uřezat pár větviček do vázy a navázat ptačí ozdoby na ně.

Na výrobu si je nutné nastříhat kolečka pevného papíru. Buď můžete zakoupit již potištěný, nebo si pomalujte bílý dle vlastní fantazie. Z barevného papíru nebo fleecu, pokud máte doma, potom nastříhejte kohoutky a zobáčky. Kolečko si přeložte napůl a z jedné třetiny jej nastřihněte. Do vzniklé mezery vložte a nalepte kouhoutek. Pod něj, do přední části, vložte a nalepte zobáček. Pak už chybí jen přeložit obyčejný provázek, jehož délku zvolte podle potřeby. Provázek provlečte mezi hřebínkem a neprostřiženou částí ptáčka a na jeho konce navlékněte korálky (provázek na konci zavažte na uzlík). Oči můžete buď použít kupované nebo si je vyrobit z papíru, případně namalovat. Fantazii se meze nekladou.

Strom s jarním motivem

Při jarní procházce lze potkat mnoho bezprizorních klacků a klacíků. Když si vyberete několik odstupňovaných velikostí, můžete si vyrobit krásnou dekoraci na zeď či do okna. Jednotlivé klacíky stačí svázat obyčejným přírodním provázkem, do tvaru vyššího trojúhelníku. Na jednotlivá ,,patra” potom můžete tavnou pistolí přilepit přírodniny a výrobky dle vlastní fantazie a vkusu. Celé šišky (přírodní i nabarvené), kytičky z šišek (postup viz tip na jarní věnec z borových šišek), peříčka nebo i zakoupené dekorace.

Dekorace na skleněné výplně

Pokud rádi vystřihujete z papíru a baví vás okna ozdobená jarními motivy, můžete se s námi pustit do výroby a výzdoby určené pro prosklené plochy. My jsme si vybrali vílu s květinami a motýlky. Dle velikosti plochy si nakreslete jednotlivé obrysy na barevný papír a následně je vystřihněte. Květinám můžete dolepit ještě lístky a přidat lze i další jarní motivy, jako ptáčky, berušky atd.

Vystříhané části si prvně zkompletujte na stole, abyste viděli, jestli máte všeho dostatek a zda se vám motiv na zvolené místo vleze. Potom již jen lepte. Využít můžete vaječný bílek, ale také obyčejné lepidlo z tuby. Obojí jde následně umýt a nezanechává stopy. Přitom bude váš výtvor vidět ze všech stran v plné kráse.

Zdroj: redakce – Antonie Podhradská (autorské dílo), Sandra Levová, Veronika Klučková, Eva Nykodýmová, Žaneta Němcová

Další články z této rubriky

Kouzlo vody v zahraděgutentor-overlay

Kouzlo vody v zahradě

Již odedávna je v zahradách, které na vás dýchnou historií, zakomponována voda. Voda dodá zahradě nový rozměr, působí harmonicky.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*