Jak zpomalit stárnutí pleti

Žena si maže krém na tvář.
Foto: Freepik.

Stárnutí pokožky závisí na mnoha věcech: na celkovém stavu těla, na tom, co jíme, jak dobře spíme, na fyzické aktivitě, kouření a konzumaci alkoholu. Ovlivňují ho také vnější faktory – vlhkost a znečištění ovzduší nebo míra expozice slunečnímu záření. S věkem se metabolické procesy v těle zpomalují a přirozená hydratace a výživa pokožky klesá.

Viktoria Tyshkevich, odbornice na přírodní kosmetiku a přírodní hojení těla, sdělila časopisu Active Age několik klíčových doporučení, jak prodloužit mladistvý vzhled pokožky obličeje.

Kolagen

Ve věku 50 let (a částečně i dříve) tělo zpomaluje syntézu kolagenu, což je protein, který je odpovědný za pružnost pokožky. Nedostatek kolagenu vede ke vzniku vrásek a pokožka se stává tenkou a suchou. Kolagen se nejlépe získává z potravy. Nachází se v masovém vývaru na kostech, v hovězím nebo kuřecím masu, v rybách, mořských plodech nebo ve vaječném bílku. Produkci kolagenu podporují také ořechy, brokolice, citrusové plody, luštěniny, černý rybíz a jahody. Existují rovněž různé umělé doplňky kolagenu. Mořský kolagen, který se získává z ryb, se vstřebává lépe, živočišný kolagen hůře, ale zase je levnější.

Citrusy.
Foto: Pixabay. Kolagen se nejlépe získává z potravy.

Antioxidanty

V mládí tělo produkuje dostatečné množství antioxidantů, ale v průběhu let jejich syntéza klesá. Antioxidanty lze získat z potravy – v malém množství se nacházejí v pomerančích, jahodách, tučných rybách, špenátu, brokolici nebo ve vejcích. Opět se dají zakoupit i v rámci doplňků stravy jako tzv. bioaktivní doplňky s antioxidanty, např. koenzym Q10. O užívání doplňků je dobré se vždy poradit se svým lékařem.

Jahody a pomeranče.
Foto: Pixabay. Antioxidanty lze získat z potravy – v malém množství se nacházejí v pomerančích a jahodách.

Hormony

Po padesátce u žen klesá produkce hormonů, především estrogenu a testosteronu. Estrogen ovlivňuje hustotu a hydrataci pokožky. Když se jeho produkce sníží, pokožka obličeje ztratí svoji pružnost. A množství mazu závisí zase na testosteronu, bez kterého bude pokožka suchá a objeví se vrásky. Pomoci těmto procesům zamezit může kosmetika na bázi fytoestrogenů – například s extraktem z jetele červeného nebo z chmele.

Červený jetel.
Foto: Pixabay. Pomoci těmto procesům zamezit může kosmetika na bázi fytoestrogenů – například s extraktem z jetele červeného.

Metabolismus, masáže a fyzická aktivita

Kromě kolagenu, antioxidantů a hormonů je ještě něco, co můžete udělat pro to, aby vaše pokožka byla mladší. Stav pokožky přímo závisí na dobrém fungování střev, proto stojí za to uvést do pořádku svůj metabolismus. Nejjednodušší cestou je správně a vyváženě se stravovat. Můžete třeba přidat do jídla obilné klíčky nebo pít džusy z čerstvě vymačkaného ovoce. Doporučuje se i pravidelné masírování kůže na obličeji, pak také dostatek přiměřeného pohybu, ale o tom už jsme psali mnohokrát. Mírná fyzická aktivita na čerstvém vzduchu a dostatek tekutin znásobí pozitivní účinek všeho výše uvedeného.

Zdroj:  https://sberbankaktivno.ru/journal/article/2287

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*