Jarní zahrada – jak na to, aby byla krásná?

Krokus.
Foto: Pixabay.

Když vysvitne jarní sluníčko, láká nás to ven. Ten, kdo má zahradu, se už nemůže dočkat, až začnou růst první jarní květiny a bude se moci pustit do zahradničení. Na co nezapomenout a do čeho se pustit nejdříve?

Aby byl trávník krásný po celý rok

Pokud teploty stoupají přes den na nulu a zem už není promrzlá, můžeme se pustit do první jarní péče o trávník. Po zimě jej vyčistíme od listí, větviček a zbytků odumřelé trávy. Trávník provzdušníme hráběmi nebo vertikutátorem. Odstraníme tak mech a zbytky staré trávy. Zkypříme tímto způsobem také půdu, čímž výrazně posílíme růst trávy. Dosejeme travní semeno na místa, kde je tráva řídká nebo úplně chybí. Celou plochu trávníku pohnojíme hnojivem, ideálně tím, které je určeno přímo na hnojení trávníku. První sečení trávníku by mělo být na čtyři centimetry, u druhé seče, která by měla následovat týden po té první, si můžeme dovolit výšku snížit už na dva centimetry.

Kompost

Na přihnojení zahrady můžeme použít kompost, ale jen jeho spodní část, kterou prosejeme a smícháme s další zeminou. Pro odlehčení kompostu jej můžeme promíchat i s pískem. Hrubší část kompostu vrátíme zpět a přidáme vše, co jsme vyhrabali ze záhonků a trávníků. Můžeme přidat i mletý vápenec a pro urychlení kompostovacího procesu občas kompost trošku zalít.

Jaro a okrasné keře

Většina okrasných keřů, která v létě kvete, zakládá své pupeny na nových jarních výhonech. Proto je dobré během dubna zkrátit výhony z minulého roku na délku dvou pupenů – tím dosáhneme krásného a bohatého tvaru keřů. Necháváme jen silné výhony. Ty, které přes zimu namrzly, odstraníme celé.

Nová výsadba

V březnu, kdy půda již není promrzlá, můžeme začít se sadbou dřevin, ideálně v kontejneru nebo s kořenovým balem. Při sadbě nesmíme zapomenout na dostatečně velkou jámu. Do zeminy lze přimíchat písek pro její provzdušení, kompost nebo mykorhizní houby. Nepřidáváme umělá či agresivně působící čerstvá organická hnojiva. Mohlo by se totiž stát, že se tím nové kořínky popálí.

Tip redakce: Vhodným hnojivem pro výsadbu je rohovina, vyzrálý kompost nebo mykorhizní houby.

Po zasazení bychom neměli zapomenout na dostatečnou zálivku. Hlavně stromky potřebují dostatečnou zálivku během prvního roku po vysazení. Pro vzrostlejší dřeviny použijeme opěrné kůly.

Sázet lze i do vegetačních nádob, zde však dbáme na to, aby nádoba nepromrzla při ještě se občas vyskytujících přízemních mrazících.

Přichází vhodná doba i na péči o živý plot. Z něj vyhrabeme zbytky listí, doplníme mulčovací kůru a přihnojíme jej. Po zimě bude pro nastartování růstu hnojivo opravdu potřeba.

Voda v zahradě na jaře

Jezírko, potůček a jejich okolí vyčistíme od zbytků rostlin, listů a někdy i vyschlých řas.

Pokud máme vodní rostliny, je vhodná doba je protřídit, případně rozdělit na menší. V tomto období také vysazujeme nové rostliny. Po vyčištění a nové výsadbě vyměníme vodu a zapojíme čerpadlo. Ta radost, kdy je jezírko krásně čisté, z fontány tryská znovu voda a zabublá v potůčku, je nepřekonatelná.

Zdroj: redakce – Justýna Malásková (autorské dílo), wikipedia

Další články z této rubriky

Trendy v zahradničenígutentor-overlay

Trendy v zahradničení

Zvykli jsme si sledovat trendy v oblékání, stravování nebo barvách, ale co zahrady? I ty podléhají trendům a ty aktuální…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*