Anette Leppleová: Zahrada bez zalévání

Zahrada bez zalévání
Foto: Freepik

Chytré zahradničení se 44 rostlinami, které dobře snášejí sucho

Oceňovaná zahradní designérka, fotografka a spisovatelka Anette Lepleová poskytuje ve své knize rady, jak v době oteplování a sucha vytvořit i bez pravidelné zálivky zahradu, kde se budete cítit jako v ráji. Oslovuje zkušené pěstitele i začátečníky, stejně jako milovníky zeleně na okenních parapetech a balkonech.

Zahrada bez zalévání
Foto: nakaladatelství KAZDA

Přestože Annette Lepleová miluje na zahradě vodu v podobě jezírek a ptačích lázní, dokáže i v prostředí, kde je jí nedostatek, vytvořit líbeznou a pestrobarevnou oázu zeleně. Zmiňuje čtyřicet čtyři rostlin, jimž nevadí sucho a při vhodném umístění krášlí místo, zlepšují ovzduší a šetří spotřebu vody.

Přitažlivým způsobem seznamuje se základy práce na zahradě, kompostováním, druhy půdy, rostlinami, které na nich prospívají, a s úsporným hospodařením s vodou. Poradí ideální rozvržení užívané plochy, aby byla přitažlivá na pohled a zároveň udržovala příhodné mikroklima. Dobrým tipem v tomto ohledu je zdravý trend zelených střech s doporučením, jak je vytvořit a čím osázet.

Hlavní část knihy je věnována suchu odolným a na péči nenáročným rostlinám, k nimž patří dlouhokvěté, trvalky, trávy nebo bylinné trávníky. Annette Leppleová pomůže i s výběrem dřevin a jejich ideálním rozmístěním a vhodných popínavých rostlin na stěny i do živých plotů. Oku lahodící vertikální pojetí zeleně podpoří okysličování a poskytne útočiště užitečnému hmyzu.

Autorka nezapomíná ani na ty, kteří nemají zahradu a je pro ně vhodné pěstování rostlin v květináčích. Ukáže, jak vytvořit miniaturní poušť výsadbou sukulentů nebo „ohnivý rej květů“ z letniček či „prázdninovou náladu“ navozenou odolnými rostlinami z jižních krajů. Pamatuje také na rostliny a bylinky, jimž naopak vyhovuje stín. Přehledný popis každé rostliny s barevnou fotografií doplňují informace o jejích odrůdách, vhodném sousedství s jinými rostlinami i zajímavá fakta a čísla. Díky piktogramům je hned jasné, zda vábí hmyz, snadno se množí, anebo jsou ideální na balkon. Nechybí praktické rady, jak zeleň ochránit od chorob, škůdců či nepříznivého vlivu počasí.

Autorce se v útlé knížce podařilo poutavě a přehledně obsáhnout důležité informace a rady, jak zahradničit i na místech zdánlivě nepříznivých. Je totiž přesvědčena, že „svět by byl lepší, kdyby tu bylo více zahradníků“, což pozná každý, kdo její přínosnou zahradnickou příručku s užitkem využije.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, knihobaze.cz, nakaladatelství KAZDA

Další články z této rubriky

gutentor-overlay

Babské rady ze života

Herečka a rozhlasová moderátorka Jarka Rozsypalová-Vykoupilová sepsala nový díl oblíbených Babských rad ze života.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*