Nevěřili byste, kolik kalorií spálíte zahradničením

Nevěřili byste, kolik kalorií spálíte zahradničením
Foto: Freepik

Zahradničení vypadá na první pohled jako nenáročná činnost. Zdání ale klame. I při něm se dokážete pěkně zapotit.

Leckdo má pocit, že aby si pořádně protáhl tělo, musí vyrazit do fitness centra nebo alespoň na dlouhou procházku. Přitom aktivit, při kterých si dáte do těla, máte přímo za dveřmi celou řadu.

Schválně se zkuste zamyslet, kolik „cviků“ provedete při obyčejném pletí záhonů. To je chůze, dřep, stoj, předklon, sem tam možná i klik… Při práci na zahradě člověk často zapomene na čas a fyzickou aktivitou stráví i několik hodin v kuse. V součtu tak můžete snadno vydat víc kalorií než při hodinové sportovní aktivitě.

V průměru spálíte při zahradničení 279 kcal za hodinu. To je stejně jako při velkém úklidu, hodině ping-pongu, badmintonu nebo józe.

Pojďme si ale projít jednotlivé zahradnické práce podrobněji:

  • Podzimním hrabáním listí spálíte asi 300 kcal, tedy stejně jako při lehčím aerobiku nebo středně rychlou chůzí
  • Sekání trávy kosou je pěkně náročné a za hodinu během něj vydáte 380 kcal. Podobně jako při plavání, basketbalu nebo intenzivní jízdě na rotopedu.
  • Stříhání stromů a keřů se může zdát jako lehká záležitost, ale vaše tělo při něm spálí asi 244 kcal. Je tak o chlup náročnější než pohodová jízda na rotopedu nebo společenský tanec.

Zahradničení je komplexní pohyb

Oproti často jednostranně zaměřeným sportům má zahradničení jednu velkou výhodu – jde většinou o komplexní pohyb, při kterém zatížíte celé tělo. Nejvíc samozřejmě zádové svaly, ramena a ruce, po některých pracích se ale ozvou i hýždě a svaly na nohou. Dejte si jen pozor na jednostranné přetěžování určitých tělesných partií. Příkladem může být třeba nošení plných konví s vodou. Buď si vezměte do každé ruky jednu, nebo ji při každé cestě k záhonům přehazujte z jedné ruky do druhé.

Na co si dát při zahradničení pozor

Protože jde i při pracích na zahradě o fyzickou aktivitu, rozhodně nepodceňujte počáteční protažení. Zvednout se z gauče a jít se sklánět k záhonům by v opačném případě mohlo vést k šoku svalů a jejich zablokování. Určitě si ještě vzpomenete na krátkou rozcvičku ze školních hodin tělocviku. Když si ji před odchodem z domu celou znovu vyzkoušíte, tělo na práci připravíte.

Při práci na zahradě se snadno zapomíná také na dodržování pitného režimu. A to je chyba, která může vést k dehydrataci. Dobrým pomocníkem je lahev s vodou, kterou si položíte vedle záhonů a vždy, když půjdete kolem, napijete se.

Zdroj: redakce – Petra Matějková, www.petrazahradnici.cz

Další články z této rubriky

Za co nám ledviny (ne)poděkujígutentor-overlay

Za co nám ledviny (ne)poděkují

Onemocnění ledvin je často chronické a bezpříznakové, takže o něm prakticky nevíme. Přitom postihuje 10 % populace.
Účinky tělesné aktivity na psychikugutentor-overlay

Účinky tělesné aktivity na psychiku

V roce 2006 jsem se účastnil konference ve Slovinsku. Vyslechl jsem tam přednášku významného indického mistra jógy. Jmenoval se Swami…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*