Kelly Bowenová: Byt nad Seinou

Kelly Bowenová: Byt nad Seinou
Foto: Freepik

Oblíbená kanadská spisovatelka Kelly Bowenová napsala již patnáct knih. Byt nad Seinou (původní název The Paris Apartment) vyšel v roce 2021 a čtenáře nadchl strhujícím příběhem.

Kelly Bowenová: Byt nad Seinou
Foto: se souhlasem nakladatelství Grada

Aurelia Leclairová nečekaně zdědí luxusně zařízený byt v Paříži, který jí odkázala babička Estelle Allardonová, pocházející z bohatých francouzských kruhů. Nikdo z rodiny o něm dosud neměl potuchy, neboť babička žila v Marseille a o Paříži se nezmiňovala. Lia, jak Aurelii říkají, prochází s údivem jeho honosně zařízenými místnostmi, plnými vzácných předmětů, obrazů a nábytku, jež pokrývá vrstva prachu. Vypadá to, že sem přes sedmdesát let nikdo nevstoupil… Matou ji zjevné indicie, jež na první pohled svědčí v neprospěch dobré pověsti babičky. Léta opuštěný byt ukrývá tajemnou minulost Estelle Allardonové, pohybující se za války často v hotelu Ritz ve společnosti nacistických pohlavárů. „Domněnky nikdy nekončí dobře – to ji naučila životní dráha zasvěcená vědě. Bude k babičce přistupovat s presumpcí neviny. Neuvěří v nejhorší, dokud nenajde nezvratný důkaz.“

V románu se prolínají osudy tří žen – Estelle Allardonové z Paříže, Sophie z Polska, jež svedou dohromady dramatické události druhé světové války, a mladé Aurelie Leclairové, jíž se roku 2017 dostane překvapujícího dědictví, které se snaží odhalit stejně jako důvod, proč připadlo právě jí. K ocenění obrazů pozve znalce umění Gabriela Seymoura, který kromě restaurování starých děl také maluje. Zjistí, že jeho dědeček je spjatý s životem Sophie a svým způsobem i s Estelliným příběhem. V hlavní roli je několik ukrytých obrazů, z nichž jeden vyniká originalitou a emoční silou, s jakou na diváka působí. Nepřímé důkazy nakonec vedou k odhalení minulosti, jež se po dlouhé době vyjasní a umožní smutku v srdci úlevné přijetí, jež člověku přináší druhá šance najít to, co ztratil.

Kniha o odvaze, statečnosti, hluboké lásce a obětavosti, neváhající položit život za dobro druhých, se čte jedním dechem. Autorka výborně vystihla psychologii hlavních hrdinek i lidí s nimi spojených. Napsala napínavou historickou fikci v prolínání dvou odlišných časových období, vycházejíc přitom z prokazatelných skutečností nebezpečné válečné doby. Román vychází v překladu Zdíka Duška.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, grada.cz

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*