Pohyb je základ zdraví – jak na to?

K pohybu se jako základní cvičení dají výborně použít běžné každodenní aktivity. Zkuste například cílenou chůzi do schodů.
Foto: Pexels

Často slýcháme, že klíčem ke zdravému stárnutí je fyzická aktivita. Pravidelným cvičením lze ovlivnit mnoho nemocí a problémů, a zásadně tak zvýšit kvalitu svého života. Každý chceme zůstat soběstačným co nejdéle, a k tomu je potřeba si co nejdéle udržet koordinaci pohybu, rovnováhu a sílu.

S přibývajícím věkem klesá množství svalové hmoty. Tento proces se dá ale velmi úspěšně zpomalit. Světová zdravotnická organizace z dlouhodobých zkušeností doporučuje alespoň 150 minut mírné fyzické aktivity týdně. Čím více, tím lépe. Mezi doporučené aktivity patří jízda na kole, chůze, turistika nebo plavání. Pohyb je také příležitostí být v kontaktu s dalšími lidmi.

K pohybu se jako základní cvičení dají výborně použít běžné každodenní aktivity. Zkuste například cílenou chůzi do schodů.
Foto: Pikwizard K pohybu se jako základní cvičení dají výborně použít běžné každodenní aktivity. Zkuste například cílenou chůzi do schodů.

K pohybu se jako základní cvičení dají výborně použít běžné každodenní aktivity. Zkuste například cílenou chůzi do schodů nebo stoj na jedné noze u kuchyňské linky. Další možností  je opakovaně vstát ze židle a usednout na ni nebo si několikrát ze stoje lehnout a znovu vstát. Můžete také vleže na zádech vytvořit most (tj. opakovaně zvedat a spouštět spodní část těla).

Říkáte si, že to je naprostá banalita? Není. Vším tím si trénujete rovnováhu a sílu. Nikam nespěchejte, začněte třeba s pěti opakováními a později dosáhnete kupříkladu až dvaceti. 

Mnoho seniorů trápí obezita a tato jednoduchá cvičení z denního života jsou skvělou prevencí právě vyšší hmotnosti těla. Nejlepší čas pro cvičení je ráno po probuzení. Ale nikam se nežeňte. Přeci jen tělo už není nejmladší, tak si dejte čas nejprve na lehké rozhýbání v posteli a při cvičení nechoďte přes bolest. Vždy je důležité udělat první krok, začít, a pak naslouchat svému vlastnímu tělu.

Zdroj: redakce: Milan Dobrovský, thespruce.com

Další články z této rubriky

Šípkový čaj.gutentor-overlay

Šípky a jejich účinky

Nasbírali jste si letos také zásobu šípku, ale nevíte, co s ním? Nebo chcete zjistit pro další léta,…
6 zajímavostí o vaší páteřigutentor-overlay

6 zajímavostí o vaší páteři

Stejně jako loni si i letos připomínáme Světový den páteře. Zatímco v loňském roce jsme vám přinesli…
Seznamte se: kombuchagutentor-overlay

Seznamte se: kombucha

Osvěžující nápoj, na léto ideální, ale podle mnohých také elixír zdraví. Jestli jste kombuchu doteď …

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*