Jak se starat o své zdraví po padesátce?

Jak se starat o své zdraví po padesátce?
Foto: Pixabay

S padesátkou se určitě setkáváte dnes a denně – obzvlášť pokud často řídíte. Tuhle číslici vidíte každou chvíli při pohledu na rychlostní radary v obcích, které se množí snad i víc než hraboši v letošním létě.

Pokud je číslice na radaru vyšší než padesát, obvykle aspoň lehce sešlápnete brzdový pedál. Situace je však trochu jiná, jakmile lidé spatří padesátku na svém dortu, případně na narozeninových blahopřáních. Zatímco řidiči za volantem běžně na padesátku na radaru zareagují přiměřeně, čerství padesátníci se většinou zachovají jedním ze dvou způsobů: buď neudělají vůbec nic a žijí svůj život stejně jako před padesátkou, nebo naopak začnou přijímat různá radikální opatření. 

V dnešním článku vám poradíme, jak zvolit rozumnou střední cestu.

1. Neupínejte se k cholesterolu

Padesátníci si začínají uvědomovat, že by se měli starat o své srdce. To je většinou přivede k praktickému lékaři na odběr krve, načež při výsledcích zpanikaří, pokud uslyší, že mají vyšší cholesterol. Jenže hladina cholesterolu nemusí odpovídat stavu vašeho srdce. Dokonce větší část nemocničních pacientů přijatých pro nemoci oběhového systému má hladinu cholesterolu normální. Sledování tohoto ukazatele vám tedy příliš nenapoví, jak něco dělat nebo naopak nedělat.

Asi už tušíte, jaká je ta správná cesta. Je to zdravý životní styl. Spočívá ve správném stravování, v odpovídajícím pohybu (kterým je především chůze) a i ve vhodných potravinových doplňcích. Ve vyšším věku je třeba zabezpečit si přísun vitaminu D, hořčíku a omega-3 kyselin. V zahraničí se v posledních letech doporučuje i vitamin K2, který udržuje v kostech vápník, a naopak nezanáší cévy. Nejlepší formou, kterou vám mnohdy doporučí v lékárně, je MK7 – pozor, to tu nepropagujeme žádnou firmu nebo výrobek. Jde o technologii, kterou je doplněk vyráběn a která je nejvhodnější formou tohoto vitaminu.

2. Uvědomte si, jestli správně dýcháte

Zdá se vám to jako nesmysl? Způsob dýchání je přitom nesmírně důležitý. Jednak byste měli dbát na dýchání do břicha (místo plytkého povrchového dýchání) a jednak si dávejte pozor, jestli dýcháte nosem – i při cvičení a při spánku. Nos je součástí našeho imunitního systému, filtruje a zahřívá vdechovaný vzduch. Různé zdroje udávají, že dýchání ústy může dlouhodobě vést ke zvýšení krevního tlaku, únavě, depresi nebo i k problémům s držením těla. Špatné dýchání se může projevit třeba tak, že najednou začnete chrápat. Mimochodem, pokud se vás chrápání týká, existuje účinné řešení: nosní dilatátor. Tato jednoduchá pomůcka, která vám pomůže uvolnit zúžené nosní cesty, jsou v podstatě takové malé vložky do nosu. Nikdy jste o nosním dilatátoru neslyšeli? Zeptejte se na něj v lékárně.

3. Nad nočními návštěvami toalety nemávejte rukou

Nejběžnější příčina častých nočních návštěv toalety je neškodná: zvětšení (neboli benigní hyperplazie) prostaty. S padesátkou má tento problém 40 % mužů, po šedesátce se netýká jen jednoho muže ze tří. Zrovna tuto zdravotní komplikaci dnes dokážou velmi zásadně zmírnit výživové a bylinné doplňky, které tím zlepší i kvalitu vašeho spánku, a vy budete moct opět nepřerušovaně odpočívat.

4. Sledujte, jaké oleje konzumujete

Dříve jste určitě často slýchali, že všechny tuky jsou špatné, podobně jako se dnes odsuzuje veškerý cukr. Jenže je to složitější. Na jedné straně existují spíše prozánětlivé oleje (jako slunečnicový, řepkový, sojový apod.) se spoustou omega-6 tuků. Na straně druhé stojí oleje spíše protizánětlivé (jako olivový, rybí nebo kokosový) s mnoha živinami. Nejpozději po padesátce byste tedy měli změnit poměr olejů ve své stravě ve prospěch těch, které tlumí zánět.

5. Choďte

Ano, zase ta chůze. Zmiňujeme ji proto, neboť je vůbec nejdoporučovanější prevencí desítek nemocí. Podstatně snižuje riziko těch psychických, ale i fyzických – kardiovaskulárních, onkologických i mnoha dalších. A přitom je to tak jednoduché. Pro provozování tohoto druhu sportu nemusíte pořizovat žádné vybavení. Pokud nemáte zásadní problém s klouby, nejste v chůzi výrazně limitováni. A jak jsme zmínili v jednom z předchozích článků: není třeba se nikam řítit, podstatné je chodit. Taková pomalá, neuspěchaná procházka v zeleni má obrovský přínos nejen pro srdce, cévy nebo psychiku, ale i třeba pro metabolismus.

Padesátka na krku. Nebo i šedesátka. Nemám to řešit? Mám začít hubnout, běhat, chytat druhou mízu? Ani ne. Stačí si uvědomit pár výše zmíněných bodů a trochu upravit svůj přístup k nim. Efekt rozhodně nepřehlédnete.

Zdroj: redakce – Milan Dobrovský, medicialnewstoday.com

Další články z této rubriky

Čím nahradit alkoholgutentor-overlay

Čím nahradit alkohol

Pití alkoholu vede ke zvýšeným ztrátám vody močí v důsledku prodloužené suprese antidiuretického hor…
Trendy aktivního stářígutentor-overlay

Trendy aktivního stáří

S tím, jak se prodlužuje délka dožití, leckdy žehráme na to, že se sice dožíváme vyššího věku, ale n…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*