Jak se zařídit v době sociální izolace způsobené imobilitou

Koronavirová pandemie a její působení na psychiku.
Foto: Shutterstock

S postupujícím věkem se mění naše návyky, náš životní styl. Mnohdy nás začne omezovat možnost pohybu v běžných denním fungování. Spoustu věci lze zařídit bez nutnosti někam chodit. Jaké věci v nadcházejících časech nejvíce pomáhají?

Pokud bydlíte ve velkoměstě nebo jeho blízkosti, můžete on-line nákupem řešit i dodávku potravin, léků apod. V menších městech a obcích pak lze přes internet nakoupit jak spotřební zboží, tak další položky. Ostatně věděli jste, že je v naší zemi nejvíce on-line obchodů na počet obyvatel v Evropě? Nakupování prostřednictvím internetu je tak v době sociálního distancu skvělým způsobem, jak si bezpečně pořídit jak nezbytné věci, tak ty, které nám usnadní přečkat tuto dobu. A jaké věci to jsou? Především ty, které vám umožní i bez přímého setkání být v kontaktu se svými blízkými či přáteli a nezůstat v úplné izolaci.

Akce – Italská káva za 249,-Kč/1kg

Nejprve se podíváme na pomůcky, které slouží k prevenci potenciálně nebezpečných incidentů, jako jsou pády, nebo usnadňují pohyb v bytě či domě a běžné denní činnosti.

1. Sprchová stolička

Statistika říká, že průměrně čtvrtina seniorů každoročně zažije nějaký pád, z nichž větší část se odehraje v koupelně. Sprchové kouty se svým hladkým a tvrdým povrchem vaničky mohou hlavně osaměle žijícím seniorům vytvářet nebezpečné situace. Zvýšit bezpečnost tak může sprchová stolička, která eliminuje potřebu stát a pohybovat se ve sprše, a tím usnadní denní hygienu bez rizika pádu.

Při výběru sprchové stoličky dejte pozor na to, aby byla dostatečně robustní a aby měla protiskluzové paty nohou nebo podlahové úchyty.

2. Chodítko

Pro ty z nás, kteří zakoušíme vážnější problémy s mobilitou nebo chůzí, jsou vhodná chodítka jako prevence pádů. Motivují také většímu pohybu, což je důležité, protože lidé s vážnějšími problémy s chůzí trpí všemi negativy spojenými s minimálním denním pohybem. V takovém okamžiku má i procházka s chodítkem „pouze“ kolem domu zásadní přínos. Chodítko vybírejte především podle jeho rozměrů, abyste se s ním vešli do všech dveří a chodeb, a podle jeho váhy a dobrého úchopu, aby se vám s ním snadno manipulovalo.


3. Nouzové tlačítko

Pokud už dojde k pádu nebo k zdravotnímu kolapsu, potřebujete se rychle dovolat pomoci. Řešením jsou buď mobilní telefony vybavené nouzovými tlačítky, nebo různá nositelná zařízení sloužící tomuto účelu. Těm se věnujeme v samostatném článku Co je SOS tlačítko pro nemocné a starší. Některá zařízení jsou dokonce vybavena automatickými detektory pádu, které samy spustí volání na nouzovou linku, pokud zaznamenají pád uživatele. Vy sami, stejně jako vaše děti či blízcí, tak budete moct být klidní, že se vždy dovoláte pomoci.

Izolace vás zabezpečí před nákazou virem, ale má bohužel také své negativní zdravotní stránky. Je prokázáno, že dlouhodobější osamělost provázejí mnohé zdravotní problémy jako vysoký krevní tlak, srdeční choroby, obezita i oslabení imunitního systému. A pochopitelně se odráží i na psychickém zdraví: v podobě úzkosti nebo deprese. Pro fyzické i duševní zdraví je proto zásadní udržení kontaktu. Nyní si tedy představíme pomůcky, díky nimž upevníte obě stránky svého zdraví.

4. Tablet

Pro zajištění sociálního kontaktu můžete využít tablet. Jedná se o lehčí a leckdy levnější alternativu k notebookům, přenosným počítačům, která současně díky větší obrazovce slouží pro vizuální komunikaci lépe než mobilní telefony.

Při výběru se zaměřte právě na vhodnou velikost obrazovky, na životnost baterie a kvalitu zvuku, protože přesně toto budete pro videohovory potřebovat.

5. Fotorámeček

Fotorámeček vám sice nezajistí interaktivní kontakt jako tablet, ale my s ním máme výbornou zkušenost. Fotografování mobilem je dnes nesmírně snadné a stejně tak jednoduché je odeslat fotografii do fotorámečku. Každý den tak vidíte své děti, vnoučata, přátele, zajímavé prostředí, ve kterém se třeba zrovna ten den vaši blízcí pohybovali, co viděli… a můžete s nimi sdílet řadu pozitivních momentů i na dálku.

Vitaminové balíčky a doplňky

Zdravý imunitní systém je důležitější než kdykoliv jindy. V souvislosti s koronavirem se nejvíce mluví o nutnosti doplňování vitaminu D, který přispívá k normálnímu fungování imunity. Nízké hladiny tohoto vitaminu jsou spojovány se zvýšeným rizikem respiračních onemocnění.

Další dobrou volbou pro udržení normální funkce imunitního systému je doplňování vitaminu C. U mužů pak z doplňků obecně doporučujeme ty na podporu správného fungování prostaty, abyste nemuseli k lékaři s tímto problémem zrovna v pandemické době. Podpůrné prostředky k udržování zdravé prostaty spolu s vyváženou stravou bohatou na zeleninu jsou vhodnou cestou k prevenci potíží s prostatou.

7. Pomůcky k vyplnění volného času

Abyste si během pandemie a při sledování denní masáže negativních a stresujících zpráv z médií zachovali duševní zdraví, doporučujeme zabavit se i jinak a trénovat si mozek. Kromě vhodné literatury, která vás zaujme – a čtení je opravdu duševní gymnastikou mozku –, se můžete věnovat třeba luštění sudoku a křížovek, skládání puzzle, malování nebo sledování oblíbených filmů. Existuje také řada knih přímo určených pro seniory a zaměřených na procvičování paměti a mozku.

Toto jsou jen některé tipy pro nadcházející obtížné měsíce, které snad všichni i s pomocí těchto věcí přečkáme ve zdraví. Mimochodem, všímáte si, jak se zase objevuje při loučení pozdrav: „Buď zdráv!“?

Pro terénink mozku lze například luštit sudoku.
Foto: Pikwizard Kromě vhodné literatury, která vás zaujme – a čtení je opravdu duševní gymnastikou mozku –, se můžete věnovat třeba luštění sudoku a křížovek.

Zdroj: MIlan Dobrovský

Další články z této rubriky

 

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*