Máte dostatek vitamínu D? Jaké jsou příznaky jeho nedostatku?

Nedostatek vitaminu D
Foto: Freepik

Člověk si nemusí uvědomit, že má nedostatek vitaminu D, ale existují některé příznaky, na které je třeba si dát pozor. Nepodceňujte je!

Vitamin D je pro zdraví velmi důležitý. Pomáhá při vstřebávání vápníku, je významný pro udržování zdravých kostí, významný je také při prevenci křivice a osteoporózy, a v neposlední řadě moduluje imunitní systém.

Vitamin D je přirozeně obsažen jen v několika málo potravinách. V nich je často obsažen v příliš malém množství na to, aby člověk splnil doporučenou denní dávku. Výrobci proto některé potraviny právě vitaminem D obohacují.

Akce – Italská káva za 249,-Kč/1kg

Podle přehledu Trusted Source z roku 2020 má 50 % celosvětové populace nedostatečné množství vitaminu D. Ve Spojených státech má tento nedostatek 35 % dospělých.

Převaha nedostatku vitaminu D je nejvyšší mezi lidmi staršími nebo trpícími obezitou, pacienty v nemocnicích a dále těch, kteří jsou umístěni v různých pečovatelských zařízeních.

Příznaky a symptomy nedostatku

Mnoho lidí s nedostatkem vitaminu D nemá žádné příznaky. Tento nedostatek však může způsobovat mnohé problémy jako jsou časté infekce a onemocnění, únava a svalová slabost, oslabení kostí a svalů.

Akce – Italská káva za 249,-Kč/1kg

Vědci ze studie Trusted Source (zahrnovala 174 účastníků se symptomy silné únavy) zjistili, že užívání doplňkového vitaminu D po dobu pěti týdnů výrazně snížilo příznaky únavy.

Bolesti kostí a kloubů, zlomeniny, osteoporóza

Vitamin D může zabraňovat úbytku kostní hmoty. Pokud má někdo bolesti kostí a kloubů, může to znamenat nedostatek právě tohoto vitamínu. Bolesti kloubů mohou být také důsledkem problémů, jako je revmatoidní artritida. Studie spojila nedostatek vitaminu D se zvýšeným rizikem vzniku tohoto onemocnění.

Dostatečné množství vitaminu D v těle pomáhá udržovat pevnost kostí tím, že podporuje vstřebávání vápníku. Podle National Osteoporosis Foundation je to důležité zejména pro ženy po menopauze – v tomto věku často dochází ke snížení hustoty kostí a zvyšuje se riziko vzniku osteoporózy.

Deprese

Autoři studie také zjistili, že nižší hladina vitaminu D může zvyšovat riziko deprese.

Pomalé hojení ran

Výsledky studie naznačují, že vitamin D hraje důležitou roli při hojení ran, protože reguluje růstové faktory a další látky, které vytváří novou tkáň. Pokud hojení ran trvá déle než obvykle, může to být rovněž známkou nízké hladiny tohoto vitaminu.

Jiná studie zjistila, že lidé s bércovými vředy měli častěji nedostatek vitaminu D. U těchto osob, při zvýšení množství vitaminu D – a to už po době dvou měsíců, došlo objektivně k lepšímu hojení ran.

Nedostatek vitamínu D u dětí

Takový deficit může vzniknout již v raném věku.  Mezi příznaky nedostatku vitaminu D u dětí patří podrážděnost, letargie, bolesti kostí nebo časté zlomeniny, deformace zubů i opožděný vývoj jako takový.

Kardiovaskulární a autoimunitní onemocnění

Podle výzkumu Trusted Source existuje souvislost mezi hladinou vitaminu D a rizikem kardiovaskulárních onemocnění, hypertenzí a metabolickým syndromem. Dostatek vitaminu D může příznivě působit i na ochranu srdce a také bojovat proti zánětům.

Vitamin D je přirozeným imunitním modulátorem a nízká hladina tohoto vitaminu může souviset s autoimunitními onemocněními zahrnujícími cukrovku 1. typu, roztroušenou sklerózu, revmatoidní artritidu nebo Crohnovu chorobu.

Potravinové zdroje vitamínu D

Které potraviny obsahují vysoké množství tohoto vitamínu? Je to olej z tresčích jater, maso tučných ryb (např. pstruh duhový nebo losos obecný), houby a nezapomínejme ani na mléko!

Každý, kdo pociťuje příznaky nedostatku vitaminu D, by se měl poradit s lékařem. Ten vám může z odběru krve zjistit hodnoty vitamínu D ve vašem těle a pak třeba předepsat preparát Vigantol sloužící právě pro doplnění hladiny tohoto vitamínu ve vašem organismu.

Zdroj: redakce – Justýna Malásková, Medical News Today

Další články z této rubriky

Jak si udržet tělo a mysl v kondicigutentor-overlay

Jak si udržet tělo a mysl v kondici

Zlepšení fyzické kondice a duševního zdraví je klíčem k vyváženému a spokojenému životu. Prozkoumejte různé možnosti, jak zůstat ve formě…
Obranyschopnost v podzimním obdobígutentor-overlay

Obranyschopnost v podzimním období

Imunitní systém je náš štít proti vnějším hrozbám. Proč někdy tělo bojuje až příliš silně, a kdy naopak selže?
Trápí vás rýma?gutentor-overlay

Trápí vás rýma?

Potřebujete účinné řešení pro rýmu? Přečtěte si naše doporučené metody a tipy pro rychlé uzdravení.
Nejste v tom samigutentor-overlay

Nejste v tom sami

Duševní zdraví je klíčové pro náš celkový pocit pohody. Pokud však zažíváme psychické obtíže, nejsme na to sami a máme…
Jak načerpat novou energii?gutentor-overlay

Jak načerpat novou energii?

V dnešním uspěchaném světě je klíčem k šťastnému životu správná rovnováha. Ale jak ji najít? Nabízíme vám 8 tipů!

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*