Jak vybrat tablet pro seniora

Jak vybrat tablet pro seniora.
Foto: Pikwizard

V řadě dřívějších článků doporučujeme tablet jako ideální řešení, jak zůstat i během koronavirové doby v kontaktu s přáteli a s rodinou prostřednictvím internetové telefonie. Připojení k internetu už dnes bereme jako nutnost každé, i seniorské, domácnosti. Tablet lze samozřejmě použít kromě videohovorů například i pro přístup k zajímavým videím, ke vzdělávání, k e-mailovým zprávám a podobně.


Tablet nabízí řadu podobných funkcí jako notebook, přenosný počítač. Prostřednictvím e-mailů nebo videohovorů umožňuje vám být v kontaktu s okolím, a současně vašim blízkým ujistit se, že jste v pořádku a pokud možno zdraví. Na tabletu si můžete prohlížet zaslané fotografie a můžete s ním i sami fotografovat. Jeho výhodou jednoznačně je snadné držení i při problémech s klouby rukou. Na tabletu můžete také číst knihy, u nichž si můžete dokonce upravit velikost písma. Na našich stránkách upozorňujeme na řadu užitečných aplikací, takže tady zmíním, že si na tablet můžete stáhnout řadu takových aplikací – pro přístup ke svému bankovnímu účtu, k informacím, k videím vzdělávacím nebo s instrukcemi ke cvičení a mnohé další.

Jak vybrat tablet pro seniora.
Výhodou tabletu je jednoznačně snadné držení i při problémech s klouby rukou. Na tabletu můžete také číst knihy, u nichž si můžete dokonce upravit velikost písma.

Foto: Pikwizard

Jak si vybrat vhodný tablet?

Samozřejmě, že ne každý tablet je pro starší uživatele ideální. Podstatné je vybrat takový, který má antireflexní display s vysokým rozlišením, aby se na něm dobře četlo a prohlíželo, ale současně takový, který má velké ikony aplikací. Vyzkoušejte, jak se vám konkrétní model drží, jestli je lehký, jestli po něm prsty nekloužou a zda se vám dobře ovládá.

Prvním krokem při pořizování by měl být výběr takového tabletu, který se vám bude snadno ovládat. Ovládání musí být intuitivní a mělo by podporovat aktivní užívání tabletu. K čemu vám bude takový tablet, u kterého se každou chvíli na něčem zaseknete a budete potřebovat něčí pomoc. Vyzkoušejte si proto třeba zvětšení písma, pohyb po obrazovce nebo orientaci v ikonách aplikací. V České republice jsme nenarazili na tablet určený přímo pro seniory, jakým je třeba americký GrandPad, proto vybíráme z těch, které jsou z našeho pohledu nejvhodnější z těch v tuzemsku prodávaných.

Vhodné tablety pro seniory:

Amazon Fire 7

Tento tablet za cenu lehce přes dva tisíce korun je nejlevnější z tabletů námi doporučovaných pro seniory. Sedmipalcový display není zrovna velký, ale pořád je větší než u drtivě většiny mobilních telefonů. Zmíníme i nevýhodu, kterou tou je nemožnost stahovat aplikace z obchodu GooglePlay nebo např. videa z Youtube. Jedná se o jednoduchý tablet s omezenými funkcemi, ale právě jednoduchost může být leckdy tou podstatnou výhodou. Dobře se drží v ruce, má snadné ovládání a třeba i lupu. Mezi jeho hlavní klady patří kromě ceny také jasný display s dobrým rozlišením, nevýhodou je naopak slabší fotoaparát nebo nižší výdrž baterie.

Jak vybrat tablet pro seniora, jednou z možností je Amazon Fire 7
Foto: zd.net Amazon Fire 7 – dobře se drží v ruce, má snadné ovládání a třeba i lupu

Samsung Galaxy Tab A

V ceně kolem čtyř a půl tisíce korun už pořídíte tablet od osvědčené značky Samsung. Kvalita bude jednoznačně vyšší, musíte ovšem počítat i s komplikovanějším ovládáním. Výhodou tohoto tabletu jsou výborná výdrž baterie, malé rozměry a nízká váha, navíc se na něm snadno pracuje s hlavní domovskou obrazovkou. Mnozí jej také chválí za elegantní design s úzkými vnějšími rámečky.

Tablet Samsung Galaxy Tab A pro seniora
Foto: Alza Samsung Galaxy Tab A – výhodou tohoto tabletu jsou výborná výdrž baterie, malé rozměry a nízká váha, navíc se na něm snadno pracuje s hlavní domovskou obrazovkou.

Lenovo M10 Plus

V ceně kolem pěti a půl tisíc najdete aktuálně (zdroj: cenový srovnávač heureka.cz) nejprodávanější tablet v České republice. Není sice speciálně doporučován pro seniory, ale může být řešením pro celou rodinu: stejným tabletem tak může být vybaveno dítě, rodič i prarodič. Má obrazovku velkou 10,3 palce, rychlý procesor a dobře na něm funguje i vyhledávací služba Google Asistent. K nevýhodám řadíme průměrnou kvalitu displeje a vyšší váhu zařízení.

Jak vybrat tablet pro seniora? jedním s řešení je Lenovo M10 Plus.
Foto: tsbohemia Lenovo M10 Plus je aktuálně nejprodávanější tablet v České republice.

Huawei MediaPad T5

V obdobné cenové relaci najdete i druhý tablet s operačním systémem Android. Na sledování videí a poslech hudby je to ideální zařízení. Má čtyři dobré reproduktory a výborný zvuk, obří 10,8palcovou obrazovku s velmi dobrým rozlišením. Mezi nevýhody tohoto tabletu můžeme naopak zařadit ergonomii ovládacího tlačítka a kvalitu fotoaparátu.

Jak vybrat tablet pro seniora, řešením může být právě Huawei MediaPad T5.
Foto: hartresent Huawei MediaPad T5 – mezi nevýhody tohoto tabletu můžeme naopak zařadit ergonomii ovládacího tlačítka a kvalitu fotoaparátu.

Apple iPad Mini

IPad Mini je kvalitní tablet s nadprůměrnou výbavou. Nabízí 7,9palcovou obrazovku a aktuální technologie legendární firmy Apple. Je dražší – pořídíte ho kolem jedenácti tisíc korun – ale je lehký, snadno se drží a hlavním lákadlem je jeho intuitivně ovladatelný operační systém iOS. Pro náročnější uživatele a pro ty, kteří potřebují živější, kvalitnější displej (zde Retina) představuje ideální volbu. Má všechny funkce, o kterých jsem výše psal jako o těch, které jsou pro seniorský tablet důležité, a také např. přístup k aplikaci iCloud pro snadné zálohování obsahu zařízení. Další výhodou je rychlý procesor, nevýhodou může být velikost displeje a jeho poněkud tlustší rámeček. Pokud je pro vás iPad Mini moc malý, zvolte jeho většího brášku iPad 2019 s displejem 10,2 palce.

Jak vybrat tablet pro seniora, možností může být Apple iPad Mini.
Foto: mall IPad Mini je kvalitní tablet s nadprůměrnou výbavou.

Microsoft Surface Go 2

Pokud půjdeme cenově ještě výše, a to cca na třináct tisíc korun, nabízí se tento tablet vhodný pro ty, kteří používají na svém počítači nebo notebooku programy Windows od Microsoftu. Naučit se ovládat nové zařízení tak bude velmi snadné. Pro někoho mohou být naopak omezení daná operačním systémem Windows 10S limitující. Surface Go je jedním z nejvýkonnějších tabletů konkurujícím již i řadě notebooků. Má 10,5palcový displej a je vybavený stojánkem, který oceníte například právě při videopřenosech.

Jak vybrat tablet pro seniora, jednou z možností jeMicrosoft Surface Go 2.
Foto: amazon Microsoft Surface Go 2 tablet vhodný pro ty, kteří používají na svém počítači nebo notebooku programy Windows od Microsoftu.

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*