Redakce Arecenze.cz se v říjnu 2024 zaměřila na testování šesti robotických vysavačů od různých výrobců. V testu se objevily známé značky jako Roborock, iRobot a Xiaomi, ale i méně tradiční modely od Rowenty či Sencoru. „Naším cílem bylo zjistit, jak si jednotlivé vysavače vedou při každodenním používání, a to nejen z hlediska kvality vysávání, ale také v oblasti navigace, hlučnosti a použitelnosti aplikací,“ popisuje princip testu Jakub Gulec, manažer testování portálu Arecenze.
Průběh testů a výsledky
Testy začaly měřením základních parametrů, jako jsou hmotnost, hlučnost a výdrž baterie. Nejlehčím a nejkompaktnějším modelem byl Sencor SRV 1000SL, který ovšem kvůli svému základnímu provedení nezaostal jen v celkovém výkonu, ale i ve schopnosti orientace. Naopak Roborock S8 MaxV Ultra se ukázal jako robustní a výkonný, přičemž jeho integrovaná samovysypávací stanice výrazně zvyšuje uživatelský komfort.
Následovala série zátěžových testů, při kterých vysavače čelily různým typům nečistot na tvrdé podlaze i koberci. Roborock S8 MaxV Ultra exceloval při vysávání všech typů nečistot na tvrdé podlaze a stejně úspěšný byl i na koberci. Model iRobot Roomba Combo j9+ také podal velmi solidní výkon, i když mírně zaostala v navigaci ve složitějších prostorách, kde měla problémy s menšími překážkami, ale i s rychlostí mapování a úklidu samotného.
Oproti tomu Xiaomi Robot Vacuum X20+ překvapil rychlou a přesnou navigací díky LiDAR technologii, ale měl tendenci nechat drobné zbytky nečistot při vysávání větších ploch. V testu mopování se projevil rozdíl mezi modely s jednoduchým a pokročilým mopovacím systémem. Roborock S8 MaxV Ultra a iRobot Roomba Combo j9+ zvládly mopovat plynule a efektivně, zatímco levnější modely, jako Sencor SRV 1000SL a Tesla RoboStar iQ100 podlahu vytřít efektivně nedokázaly.
Navigace a aplikace
Velkou roli v celkovém hodnocení hrála také navigace a použitelnost aplikací. Roborock S8 MaxV Ultra díky kombinaci LiDARu a kamery přesně mapoval prostor a zvládal i složité překážky. Naopak Rowenta RR9465WH X-Plorer měla problémy s přesným rozpoznáním malých překážek, což vedlo ke kolizím. Překvapivě agresivní byl při svém mapování iRobot Roomba Combo j9+, který do nábytku a stěn boural s notnou dávkou razance.
Mobilní aplikace byly hodnoceny podle intuitivnosti a funkcí – zde Xiaomi Robot Vacuum X20+ zazářil díky přehlednému rozhraní a možnosti detailního plánování úklidu. Naopak aplikace nejlevnějšího modelu Tesla RoboStar iQ100 byla velmi omezená a ještě levnější Sencor SRV 1000SL žádnou aplikací vybaven nebyl..
Závěrečné hodnocení
Nejlepším vysavačem v testu se stal Roborock S8 MaxV Ultra, který dominoval v oblasti výkonu, navigace i uživatelského komfortu. Na druhém místě skončil iRobot Roomba Combo j9+, který se osvědčil především při mopování.
Překvapením testu byl Xiaomi Robot Vacuum X20+, který nabídl vynikající poměr cena/výkon, přestože měl drobné nedostatky v kvalitě vysávání. Naopak robotický vysavač Tesla RoboStar iQ100 zaostával v oblasti úklidu koberců, vytírání i navigace a je vhodný spíše pro méně náročné uživatele. Model Sencor SRV 1000SL ve většině testů propadl.
Jaký robotický vysavač používáte vy? Podělte se s ostatními v diskusi.
Zdroj: Adam Beran, autorský text, https://www.arecenze.cz/clanky/spotrebitelsky-test-6-robotickych-vysavacu-2024/, se svolením redakce Arecenze.cz.
Buďte první kdo přidá komentář