S jógou je možné začít v každém věku!

S jógou je možné začít v každém věku!
Foto: Pikwizard

S jógou můžete začít v jakémkoliv věku. Z médií byste mohli snadno získat dojem, že jóga je čím dál víc výkonnostním sportem, který cvičí mladé ženy silově nebo při teplotě 42 stupňů. Proto nás zaujal článek v časopise Newsweek, který pojednával o nejstarší učitelce jógy na světě. Tao Porchon Lynch totiž do neuvěřitelných 100 let vedla aktivně kurzy jógy.

Paní Tao zemřela ve věku 101 let a až do svých sta let byla plně vitální. Byla známa intenzivní gestikulací rukou a pevným hlasem vyprávěla anekdoty. Sama říkala: „Ve světě se neustále mluví o tom, jak lidé stárnou a jak je to omezuje. Pro mne je to přesně naopak. Hledám další výzvy a věřím, že ať už si člověk rozumně stanoví cokoliv, vždy to může dokázat.“

Tato dáma se narodila v indickém Pondicherry, kde odmala vstřebávala jógové učení. Její strýc, následovník indického hinduistického mnicha Swamiho Vivekanandy, jí poskytl lekce, které se staly silným motorem její budoucí oddanosti józe. „Můj strýc mi vštípil pocit svobody i zvědavost prozkoumávat energie, které proudí nejen mnou, ale naprosto vším,“ vzpomínala Porchon-Lynch. „Každý den mi přináší nějaký impuls k přemýšlení.“

Síla, kterou si takto díky józe vypěstovala, ji pak provázela v dalších letech. V roce 1930 se s Gándhím účastnila historického Solného pochodu, který protestoval proti britské vládě v Indii. Během druhé světové války spolupracovala s francouzským hnutím odporu a pomáhala Židům utéct před nacisty. „Uvnitř jsem vzdorovitá,“ krčila vždy rameny.

V 87 letech si pronajala taneční sál, aby mohla provozovat kurzy jógy. „Lidé byli opravdu překvapeni,“ smála se. Před pěti lety se objevila i v pořadu Amerika má talent a své kurzy provozovala i dál.

Lidé se jí ptali, jestli její dlouhověkost a vitalita souvisejí s jógou. Odpovídala stejně jako ostatní, kteří jógu praktikují dlouhá léta: „Všechno začíná dechem, energií v nás a silou všech věcí. Dech je to, co odlišuje jógu od gymnastiky.“

Jóga a zdravotní efekty

Jóga a meditace mohou pomoci snížit dětskou úzkost. Byla to právě jóga, která umožnila zbytku jejího těla překonat spoustu zdravotních překážek – a často tak, že to popřelo moderní medicínu. Poté, co si zlomila zápěstí a podstoupila tři operace kyčelního kloubu, jí lékaři řekli, že pochopitelně už v tomto stavu nemůže nikdy cvičit jógu. Po dokončení všech rehabilitací ale znovu prokázala svou pověstnou vzdorovitost třeba tím, že svému lékaři poslala svou fotografii, na níž zaujímá lotosový sed. „Myslete na to, že to, co vložíte do své mysli, se zhmotní! Nevěřím ve strach a nedovoluji své mysli uvažovat negativně.“

„Jednou jsem pořádala jógový seminář pro seniory. Když jsem vešla dovnitř, všichni účastníci seděli kolem shrbení, jako by čekali na smrt,“ vyprávěla Porchon-Lynch. „Přišla jsem na vysokých podpatcích a zeptala se jich, jestli do toho jdou se mnou. Jedna žena mi odvětila: ‚Copak to v našem věku ještě jde?‘ Zeptala jsem se jich, kolik je jim let. Jednomu bylo 68, dalšímu 75, tomu nejstaršímu účastníkovi 79 let. Tak jsem jim odpověděla: ‚O jakém věku to mluvíte? Všichni, jak tu sedíte, byste mohli být moje děti!‘“


Pokud se tímto příběhem necháte inspirovat, vězte, že v nedávné studii UCLA neurovědci zjistili, že už tříměsíční provozování jógy nebo kurzů meditace pomáhá snižovat některé kognitivní a emocionální problémy, jež by mohly později vést k Alzheimerově chorobě – ​​jedné z nejničivějších nemocí, která seniory postihuje.

S odmítnutím myšlenky, že by někdo byl příliš starý na to, aby začal cvičit jógu, Porchon-Lynch říkala: „Nevzdávej se a pomysli si: ‚Já to prostě dokážu.‘ Ještě jsem toho na tomto světě neviděl/a dost a ještě mám šanci vidět tolik krásného.“

Foto: Pikwizard

Zdroj: redakce – Milan Dobrovský, Newsweek, Wikipedia

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*