Barvy v interiéru – jakou zvolit a jak na nás působí?

Obývací pokoj s modrou sedací soupravou.
Foto: Scandishop.

Na naše podvědomí působí vše, co je kolem nás. Barvy mohou ovlivnit náš pracovní výkon, chuť k jídlu i relaxaci. Mohou v nás vyvolat pocit agrese, motivaci, nebo naopak působí uklidňujícím dojmem. Proto je důležité si na místech, která nás obklopují v našem domově, vybrat barvy tak, aby na nás působily co možné nejlépe.

Jakou barvu by mělo mít vybavení vaší ložnice

Každá ložnice by měla být místem relaxace, odpočinku a měla by na nás vždy působit uklidňujícím dojmem. Až třetinu svého života trávíme právě zde. Proto je u barev v ložnici i u samotného vybavení ložnice kladen důraz právě na funkci odpočinku.

Do ložnice se hodí písková, béžová, světle šedá, hnědá, světle modrá, pastelově vínová, broskvová, růžová nebo světlá pastelově zelená.

Barvy obývacího pokoje

Světlé barvy v obývacím pokoji působí vzdušným a elegantním dojmem. Zároveň prostor prosvětlují a opticky zvětšují. Do obývacího pokoje se hodí zejména bílá, světle zelená, levandulová nebo kakaově hnědá. Jako doplňky sedací soupravypolštářky a přehozy – si však můžeme dovolit i výraznější barvy.

Obývací pokoj.
Foto: Scandishop. Světlé barvy v obývacím pokoji působí vzdušným a elegantním dojmem. Zároveň prostor prosvětlují a opticky zvětšují.

Jakou barvu do kuchyně?

Odstínem teplé barvy neuděláte v kuchyni chybu. Do kuchyně se hodí žlutá, hnědá, písková, ale také červená.

Dětský pokoj bílý, nebo barevný?

Mnohdy jsou dětské pokoje bílé a lidem připadají nudné. Děti mají rády barvy, ale experimenty s barevnými dětskými pokoji mají mnohdy opačný účinek, než by rodiče chtěli. Na děti barvy působí a mělo by se s nimi nakládat opatrně. Volte raději pastelové barvy. Zejména vhodné jsou modrá, zelená, růžová, ale také béžová a písková. Pokud chcete, aby vypadal dětský pokojíček čistě, neuděláte chybu s bílou barvou, je však vhodné k bílé barvě volit do dětského pokojíčku barevné doplňky.

Symbolika barev

 • Písková barva představuje návrat k přírodě a uklidňuje zahlcenou mysl. Hnědá je symbolem země, stability, jistoty a neměnnosti. Častěji ji vyhledávají lidé konzervativní, zodpovědní, spolehliví, velmi klidní a upřednostňující rodinu. Obě barvy vyvolává pocit tepla, bezpečí a pohody a zároveň spolehlivosti a síly.
 • Kakaově hnědá v sobě skrývá nádech elegance. Je to barva mlčenlivá, střízlivá, solidní a „vážná“.
 • Zelená symbolizuje návrat k přírodě, peníze, zábavu a vytrvalost. Je dokonalým kompromisem mezi studenou a teplou barvou. Také se velmi dobře hodí jako doplněk k nějaké další barvě. Je považována za uklidňující barvu. Blahodárně působí na naši mysl i zrakovou soustavu. Pomáhá relaxovat a údajně také podporuje plodnost. Lidé, kteří ji preferují, jsou prý štědří, vyrovnaní, rádi se baví a rádi utrácejí. Přitom jsou ale stálými a dobrými přáteli a partnery. Také odsuzují konzum a nevyznávají většinové společenské názory.
 • Modrá je barva míru, klidu, vody a nebe. Obecně se uvádí jako nejoblíbenější barva, a to i přesto, že patří mezi chladné barvy. Symbolizuje stabilitu a jistotu. Je to také barva čistoty, harmonie a trpělivosti. Snižuje krevní tlak, zpomaluje dýchání a srdeční tep. Stejně jako zelená patří mezi uklidňující barvy. Lidé, kteří ji mají rádi, bývají uzavření, více přemýšlí, než mluví.
 • Levandulová je barvou mysteriózní a stimulující, symbolizuje skryté tajemství. Perfektně se vyjímá v kombinaci s hnědou.
 • Šedá je velmi neutrální stejně jako lidé, kteří ji preferují. Symbolikou barvy je snaha vyvarovat se rozruchu kolem sebe, chránit to „své“.
Šedé křeslo.
Foto: Scandishop. Šedá je velmi neutrální stejně jako lidé, kteří ji preferují.
 • Bílá je symbolem nevinnosti, čistoty a elegance. Zároveň jde o barvu nových začátků a absolutní svobody.
 • Červená stimuluje naše smysly, podporuje chuť k jídlu, působí povzbudivě – někdy až jako afrodisiakum.
 • Vínová je barva klidu a příměří. Působí velmi důstojně, hrdě a vznešeně.
 • Broskvová má velmi jemnou stimulaci, rozpouští emocionální blokády a udržuje v proudu životní energii.
Obývací pokoj v červené.
Foto. Scandishop. Červená stimuluje naše smysly, podporuje chuť k jídlu, působí povzbudivě – někdy až jako afrodisiakum.
 • Růžová symbolizuje volnou mysl, něžnou aktivitu a energii, ale i náklonnost a lásku. Některé zdroje uvádějí, že zvyšuje chuť na sladké.
 • Teplá, jasná žlutá barva působí povzbudivě, symbolizuje sluneční energii a sílu. Vyvolává pocit radosti a je barvou slavnostní.

Zdroj: Scandishop.

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*