Jaké pohybové aktivity volit po šedesátce

Foto: Shutterstock

Pohyb je nutný v každém životním období. Je ovšem třeba ho přizpůsobit svému věku a svým možnostem.


Samozřejmě by starší člověk s některými omezeními měl dělat jiné věci než člověk mladý, který se cítí dokonale fit. Ale i když máme nebo cítíme nějaká fyzická omezení, nemělo by nás to odradit od pohybu. Určitě má smysl to při návštěvě praktického lékaře zkonzultovat i s ním. 

Kombinace čerstvého vzduchu, lesa a pohybu je nedocenitelná. A pokud nežijete blízko přírody, i takový městský park, procházka kolem řeky apod. udělají velkou službu tělu i duši.

Foto: Schutterstock

Chůze

V řadě našich článků na tomto webu se dočtete o obrovském přínosu chůze pro zdraví. Pro sportovnější chůzi, a zvlášť pokud žijete blízko přírody, lze jen doporučit vzít batoh na záda a vyrazit na výlet. Kombinace čerstvého vzduchu, lesa (já vím, ta klíšťata, takže repelent s sebou) a pohybu je nedocenitelná. A pokud nežijete blízko přírody, i takový městský park, procházka kolem řeky apod. udělají velkou službu tělu i duši.

Chůze není takovou zátěží pro klouby a není k ní potřeba žádných speciálních podmínek, měla by tak být základem našich pohybových aktivit.
Nordic walking
Chůze s holemi umožňuje lidem s menší fyzickou kondicí překonat delší vzdálenosti nebo naopak těm s pohybovými problémy ulevit kyčlím a kloubům obecně. Kromě toho ve většině případů zvyšuje rychlost a zapojuje do pohybu i horní část těla. Běžná turistika nebo chůze obvykle posiluje pouze nohy. Pokud použijete hůlky, trénujete si také záda a paže. Rozhodně ale nechoďte přes bolest, zejména pokud máte potíže s koleny.

Plavání nezatěžuje klouby, je pro seniory ideální pohybovou aktivitou.

Foto: Pikwizard

Plavání

V létě je koupání ve venkovním bazénu jedním z nejoblíbenějších sportů. V dnešní pandemické době a s přicházejícím podzimem, který nás donutí přejít do bazénů vnitřních, určitě volte časné ranní nebo večerní hodiny, kdy je v nich méně lidí. Protože plavání nezatěžuje klouby, je pro seniory ideální pohybovou aktivitou.

Cvičení

Ve větších městech nebo obcích často existuje možnost zúčastnit se různých kurzů speciálně určených pro seniory. Díky tomu si tak můžete být jisti, že jsou přizpůsobeny věku a fyzickým možnostem. Kurzy jsou většinou zaměřeny na udržení pohyblivosti těla, vytrvalost a koordinaci pohybu, což má pozitivní dopad na každodenní život. Pokud máte jinak malou pohybovou aktivitu, určitě se po těchto lekcích poohlédněte. Nejvíce doporučujeme kurzy jógy, které kombinují posílení těla, mysli a duše. Nemáte-li takovou možnost nebo nechcete nyní tolik mezi lidi, najděte si cvičení pro seniory tady na internetu, například na YouTube.

U každé aktivity vždy vnímejte své tělo. Pokud pocítíte bolest, nikdy nejděte přes ni. Podobně jestliže vám dochází dech, nevysilujte se. A pokud s jakýmkoliv typem pohybové aktivity začínáte, vždy mějte na paměti, že klidný a pomalý start jsou základem každého nového sportu nebo pohybu. Takže začít hned dvaceti bazény nebo vyrazit na celodenní túru nebude to pravé :-).  Podstatné je začít, takže pojďme na to. Zavírám počítač a vyrážím na dlouhou procházku!

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*