Únor na zahradě: jakou zeleninu už můžete začít vysévat

Únor na zahradě
Foto: Freepik

Všechno má svůj čas a zatímco doteď radily staré zahradnické knihy odpočívat, v půlce února se začíná sezóna pomalu rozjíždět. Na co je v únoru čas, abyste se letos dočkali skvělé úrody?

Zkušení zahradníci už vědí, že spěchat s výsevy semínek se nevyplácí. Ti méně zkušení jim nevěří a často start lidově řečeno přepálí, aby příští rok poučeni svým nezdarem vyseli až v únoru. Ať už jste poučeni z předchozích nezdarů, nebo se zahradničením letos začínáte, pojďte s námi nakouknout do zahradního kalendáře.

Předpěstovávejte zeleninu s nejdelší vegetační dobou

Vegetační doba udává, jak dlouhý čas uplyne od chvíle, kdy zasadíte semínko do země, do doby, než sklidíte první plody. Každý druh zeleniny ji má jinak dlouhou a mezi ty nejpomalejší patří teplomilné lilky, papriky, celery, ale i některé odrůdy květáků, zelí a brokolice.

Semínka všech těchto druhů zeleniny by měla přijít do země v únoru, abyste rostlinám vytvořili co nejpříznivější podmínky pro kvalitní úrodu.

Jako první vysejte semínka chilli papriček, klasických paprik a lilků. Zhruba týden po nich se můžete vrhnout na ostatní druhy zeleniny. Vždy ale zkontrolujte vhodnou dobu výsevu podle sáčku se semínky. Třeba v rámci květáků, zelí a brokolice existuje celá řada odrůd, které se mezi sebou liší nejen vegetační dobou, ale také měsícem vhodným pro výsev.

Do země vysejte nejranější zeleninu

Jestli u vás není zmrzlá zem nebo disponujete skleníkem, vrhněte se už klidně na výsev raných druhů zeleniny. Jde o špenát, listové saláty k řezu nebo rané ředkvičky. Všechna tato zelenina má výhodu, že ji budete sklízet už za pár týdnů a když ji budete průběžně vysévat ve 14 denních cyklech, budete čerstvé saláty i ředkvičky sklízet i o letních prázdninách.

Vysít můžete i zeleninu, jejíž semínka potřebují dost vláhy a trvá jim dlouho, než naklíčí. O kterou jde? Jedná se hlavně o mrkev, petržel nebo černý kořen.

Občas vyrazte na zahradu protáhnout tělo

Uznáváme, že venkovní počasí zatím neláká k tomu, abychom trávili čas na čerstvém vzduchu. Výhodou zahradních prací je ale to, že se při nich zahřejete a protáhnete tělo, ztuhlé po zimě. Jestli už máte chuť něco dělat, vrhněte se na přeházení kompostu, úpravu záhonů na první sazeničky a jejich hnojení.

Zdroj: redakce – Petra Matějková (autorské dílo), wikipedie

Další články z této rubriky

Trendy v zahradničenígutentor-overlay

Trendy v zahradničení

Zvykli jsme si sledovat trendy v oblékání, stravování nebo barvách, ale co zahrady? I ty podléhají trendům a ty aktuální…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*