Pigmentové skvrny: jak vznikají a co s nimi dělat

Pigmentové skvrny: jak vznikají a co s nimi dělat
Foto: Freepik

Vznik stařeckých skvrn je považován za jednu z nepříjemností, které věk způsobuje kráse. Zda pigmentace souvisí se stárnutím, jaká je její podstata a co s ní dělat, řekla kosmetička Kateřina Ritvinská v rozhovoru pro časopis Active Age.

Co je pigmentace

Pigmentace je změna barvy kožní tkáně. Rozlišuje se mezi permanentní a fakultativní pigmentací. Trvalá pigmentace je výsledkem našeho práva na narození – naše tělesné zbarvení je dáno geneticky: pokud se narodíme jako Evropané se světlou pletí, jsme Evropany po celý život. Volitelná pigmentace je změna přirozené barvy naší pleti způsobená různými faktory. Jde především o opálení – fyziologicky podmíněnou schopnost kůže chránit se před agresivním ultrafialovým zářením. Existuje však také abnormální pigmentace obličeje – zejména pigmentové skvrny.

Jak vzniká pigmentace (a jak vznikají pigmentové skvrny)

Naše kůže je pokryta epidermis – vrchní ochrannou vrstvou, která se pravidelně obnovuje: průměrná životnost epidermální buňky, keratinocytu, je 28-60 dní. Na začátku svého životního cyklu keratinocyt zakládá jádro v buněčném inkubátoru, bazální membráně (pro zjednodušení ji nazývejme základna), odkud pak vystupuje na povrch. Na této základně se nenacházejí pouze epidermální buňky – sídlí zde i další zástupci buněčného metabolismu, včetně melanocytů. Melanocyty patří k buňkám nervového systému, nikoliv kůže, a zde působí jako zástupci mise OSN: každý melanocyt udržuje „deštník“ sluneční ochrany nad 30-40 epidermálními buňkami (keratinocyty). Za tímto účelem melanocyt produkuje granule melaninu (pigmentu, který barví kůži).

Melanin má každý, dokonce i většina lidí se světlou pletí – jen jich je méně. Podle toho, jaký typ melaninu buňky produkují, se člověk opálí do žlutooranžové (feomelanin) nebo hnědočerné barvy (eumelanin). Barvu nelze změnit: je to přirozená predispozice.

Melanocytární buňka se podobá skvrně: z rozmazaného středu vyrůstají tubulární výhonky. Melanin se těmito vlákny dostává do buněk epidermis jako ropovodem.

Čím méně melaninu máte, tím citlivější je vaše pokožka na ultrafialové záření (fotosenzitivita). Americký dermatolog Thomas Fitzpatrick vytvořil na základě stupně fotosenzitivity klasifikaci fototypů. (Jedná se o obecnou klasifikaci, která nezohledňuje směs typů, ale spíše trend, takže ji nelze brát doslova – ale je to dobrý výchozí bod.)

Řekněme, že jste osoba středního věku s mírně světlou pletí (fototyp II nebo III). Vaše pokožka se neopaluje, když je tmavá, ale s přibývajícím slunečním zářením (změnou ročního období nebo zeměpisné šířky) tmavne úměrně slunečnímu záření: z buněčného hlediska melanocyty aktivovaly zdravý proces produkce melaninu. Někdy se však místo rovnoměrného opálení objeví lokální hyperpigmentace – pigmentová skvrna.

Proč „deštník melanocytů“ nefunguje správně?

Nejčastější příčinou je vystavení UV záření. (To samozřejmě neznamená, že byste se měli vyhýbat slunci: mírné vystavení UV záření je prospěšné.) Není však jediná a častěji „zvýrazňuje“ jiný tělesný problém. Je to především:

Pozánětlivá pigmentace. Kůže po popáleninách, akné, pupíncích, bradavicích, mateřských znaménkách atd. nebo jizvy po chirurgických zákrocích jsou zranitelná místa, kde se v reakci na zánět zvyšuje produkce melanocytů. Melanocyty intenzivně zakryjí kůži deštníkem: Pokud jste vystaveni aktivnímu slunci, byť jen krátce, zdravá kůže nebude reagovat, zatímco na poraněném místě se může objevit „lokální opálení“.

Léky a doplňky stravy. Některé přípravky mohou zhoršovat fotosenzibilizaci (citlivost na slunce): v návodu k použití přípravku jsou tyto informace obecně uvedeny.

Reakce na stres. Psychický stres může narušit mnoho různých tělesných nastavení, včetně „exploze v továrně na melanin“.

Hormonální poruchy. Nemluvíme o fyziologických změnách souvisejících s věkem, ale o hormonální nerovnováze, která může nastat v každém věku.

Změny související s věkem

Jak věk ovlivňuje vznik stařeckých skvrn

Změny související s věkem, včetně změn na kůži, nejsou náhlým „jé, já jsem dramaticky zestárl (zestárla)“, ale spíše opotřebením v průběhu let. Pokud jsme během života zanedbávali údržbu těla, začíná se ve věku 45-50 let „rozpadat“. Pokud nebudete plýtvat prostředky, můžete ji udržet v dobrém stavu. Je to univerzální pravidlo, které platí i pro pigmentaci. Příliš dlouhé vystavování pokožky slunci ji opotřebovává: její ochranné vlastnosti slábnou, její struktury se poškozují – a melanocyty se pak mohou chovat jako u nemocné kůže, tj. chrání se aktivnější produkcí melaninu.

Tato anamnéza se může vyvinout i později: Po 65. roce života se nezřídka objevuje senilní (neboli stařecká) lentiga, což je typ nezhoubné pigmentové skvrny. Je to plochá hnědá skvrna s rozmazanými okraji o průměru až 1 cm. Lentigo se vyskytuje u starších osob s poruchami trávicího traktu, zejména v oblasti jater. Proto se mu také říká „jaterní skvrna“.

Proces probíhá následovně: při onemocnění jater se bilirubin časem hromadí v kožních buňkách – a ve stáří se může koncentrovat natolik, že buňky epidermis toxicky poškodí. V důsledku toho je narušena obranyschopnost kůže a zpomalují se metabolické procesy. To může v kombinaci s dlouhodobým návykem nadměrného opalování vyvolat lentigo.

Očekávejte výskyt lentigonové skvrny, pokud osoba užívala léky vyvolávající medikaci, má čerstvou jizvu nebo byla nedávno ve stresu.

Všechny tyto faktory jsou pravděpodobné, ale ne nezbytné. Některé způsobují pigmentaci, jiné ne, a je třeba sledovat vaši individuální reakci.

Pokud například pravidelně užíváte léky – na receptu je uvedeno, že zvyšují fotosenzitivitu – ale vy osobně žádné patologické změny na aktivním slunci nepociťujete, znamená to, že pro vás toto pravidlo neplatí. Jiná osoba užívající stejný lék však může mít skvrny.

Může skvrna sama zmizet?

Je to možné. Pokud je tělo zdravé, skvrna se objevila nedávno, kůže již není pod vlivem UV záření a pigmentace je povrchová a nestihla proniknout do hlubších vrstev epidermis, signál z kontrolního bodu melanocytů zní: „Zastavte přísun“. Po regeneraci epitelu může skvrna přirozeně zmizet.

Lze okamžitě ošetřit stařecké skvrny poškozené sluncem?

Rozhodně ne, a tady je důvod. „Továrna na melanin“ bude ještě nějakou dobu pracovat setrvačností. Toto období je u každého jiné, ale v průměru trvá asi měsíc po návratu z aktivní sluneční zóny ve středních zeměpisných šířkách. Mimochodem, pigmentace se nemusí objevit v období západu slunce, ale až po určité době, protože melanin se tvoří i po dovolené.

Důležité varování: Pokud začneme používat agresivní ošetření (laser, peeling) hned po dovolené, riskujeme dvojí úder: k agresivitě slunce se přidá agresivita ošetření a „továrna na buňky“ může reagovat opačně: zvýšenou produkcí pigmentu. V tomto období se doporučuje používat jemné kosmetické zesvětlující přípravky (nejlépe vybrané kosmetičkou). Zhruba po měsíci můžete přejít na radikálnější ošetření – po konzultaci s kosmetičkou.

Móda pití vody

Móda pití vody

Pokud se zajímáte o téma zdravého životního stylu, pravděpodobně jste si všimli, že téměř každý…
Číst dále

Mohou se odstraněné stařecké skvrny znovu objevit?

Bohužel před tím není nikdo v bezpečí – někdy se vracejí: existují recidivující skvrny, které se objevují stále na stejném místě, jakmile se objeví některý ze spouštěcích faktorů. Pokud je vaše pleť náchylná ke vzniku stařeckých skvrn, je dobré se smířit s tím, že se budou objevovat.

Měli byste se vůbec zbavovat stařeckých skvrn?

Stahování pigmentových skvrn, pokud jste se svou pletí spokojeni, není potřeba – je důležité se ujistit, že se jedná o lézi, nikoliv o lézi, která je nezdravá. Navíc přehánění může vést k poškození pokožky. Chránit pokožku před UVA a UVB zářením je však nezbytné. Takto dbáme nejen na krásu, ale také na své zdraví.

Zdroj: redakce – Milan Dobrovský, medicalnewstoday.com

Další články z této rubriky

Čím nahradit alkoholgutentor-overlay

Čím nahradit alkohol

Pití alkoholu vede ke zvýšeným ztrátám vody močí v důsledku prodloužené suprese antidiuretického hormonu (Sailer et al., 2020), což přetrvává…
Trendy aktivního stářígutentor-overlay

Trendy aktivního stáří

S tím, jak se prodlužuje délka dožití, leckdy žehráme na to, že se sice dožíváme vyššího věku, ale není to…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*