Móda pití vody

Móda pití vody
Foto: Freepik

Je zdravé pít co nejvíce vody?

Pokud se zajímáte o téma zdravého životního stylu, pravděpodobně jste si všimli, že téměř každý druhý článek v tematických časopisech a médiích o zdraví doporučuje pít více vody. Člověk má dojem, že si může zlepšit zdraví pouhým pitím vody, zatímco dehydratace je strašlivým nebezpečím, které postihne každého několikrát denně. Tento dojem je však mylný. Deník New York Times shromáždil názory odborníků, kteří vyvracejí některé populární mýty o životodárné síle vody.

Zdá se, že místo obvyklého přání „pečujte o sebe“ budeme brzy říkat „pijte vodu“. V poslední době nás obklopuje spousta rad, abychom pili více tekutin, abychom u sebe stále nosili lahev vody apod. Pití hodně vody je údajně zárukou řady pozitivních účinků, od posílení paměti až po zlepšení pleti. Kelly Ann Heedmanová, která se zabývá nefrologií (výzkumem funkce ledvin) na Alabamské univerzitě, označuje tato tvrzení za přehnaná. Podle ní je důležité vyhnout se dehydrataci, ale předpoklad, že pitím většího množství vody bude člověk zdravější, je daleko od reality. Stejně tak je nepravdivá teze, že mnoho lidí je chronicky dehydrovaných, takže by se měli nutit k pití po celý den. 

Z lékařského hlediska je nejdůležitějším ukazatelem hydratace rovnováha elektrolytů v těle. Ale nemusíte pít sklenici za sklenicí, abyste si ji udrželi.

Kolik vody mám vypít?

Pravděpodobně jste již slyšeli hypotézu, že existuje určité množství vody, které byste měli vypít za den. Obvykle jsou to dva litry tekutin, tedy nějakých šest až osm skleniček. Tamara Hugh-Butlerová, která se zabývá výzkumem sportu a fitness na Wayne State University v USA, říká, že je to také mytologie.

Velkou roli hrají individuální faktory, jakými jsou tělesná hmotnost, míra pocení a také aktuální vnější okolnosti např. venkovní teplota. Člověk po hodinovém běhu v parku v horku bude potřebovat k doplnění rovnováhy podstatně více vody než manažer, který celý den sedí v klimatizované kanceláři.

Množství vody, které musíte během dne vypít, závisí také na vašem zdravotním stavu. Lékaři doporučují pít méně, pokud máte srdeční potíže, a více, pokud máte naopak ledvinové kameny. Odchylky také souvisí s momentálním zdravotním stavem. Při nachlazení, zvracení nebo průjmu je třeba přijímat více tekutin než při běžném, dobrém, zdravotním stavu.

Podle Dr. Joela Topfa, nefrologa a docenta na Aucklandské univerzitě, byste měli pít tehdy, kdy pocítíte žízeň. Množství vypitých tekutin je vhodné věnovat pozornost až v dospělosti, protože s přibývajícím věkem se pocit žízně snižuje. Doporučení hlídat si aktivně příjem tekutin platí zejména pro osoby starší 70 let.

Je obyčejná voda jedinou ochranou proti dehydrataci?

Z dietetického hlediska je lepší obyčejná voda než různé sladké limonády nebo džusy. Pokud jste ale dehydratovaní, tak vám každá tekutina udělá dobře a vždy lépe sycená limonáda než zůstat bez příjmu tekutin. Voda se do těla dostává také s potravou. Ovoce, zelenina a polévky jsou dodatečným zdrojem tekutin.

Někteří lidé tvrdí, že nápoje s kofeinem a alkoholem dehydratují organismus. To není tak docela pravda. Studie z roku 2016 zjistila, že mezi vodou, pivem, kávou a čajem není velký rozdíl ve vlivu na hydrataci organismu. Ale samozřejmě nadužívání alkoholických nápojů k dehydrataci vede.  

Potřebujete doplňovat elektrolyty?

Některé reklamy na sportovní nápoje tvrdí, že je důležité udržovat tělo plné minerálů. „Neexistuje však žádný vědecký základ pro doporučení, aby zdravý člověk konzumoval nápoje doplněné těmito látkami,“ říká Hugh-Butler.

Elektrolyty jsou ionizované formy minerálů (sodíku, draslíku, chloru) čili sloučeniny, které mohou vést elektrický náboj. Pomáhají přenášet živiny do buněk, odstraňovat z buněk odpadní produkty metabolismu a udržovat vodní rovnováhu. Za normálních okolností (neběžíte maraton v horku, netrpíte na zvracení nebo průjem) není nutné doplňovat elektrolyty sportovními nápoji. Většina lidí získává dostatek těchto látek z potravy.

Je pití velkého množství tekutin prospěšné pro vaše zdraví?

Pití velkého množství vody neznamená, že je člověk zdravější. Pouze u některých onemocnění (ledvinové kameny nebo autozomálně dominantní polycystické onemocnění ledvin) je vhodné pít častěji, než napovídá žízeň.

Pokud vypijete více, než jsou vaše ledviny schopny vyloučit, povede to ke snížení koncentrace elektrolytů v krvi a pocitu nevolnosti. A pití příliš velkého množství vody v krátkém časovém úseku může vést k hyponatremii neboli intoxikaci vodou. To je spojeno s neurologickými problémy, otokem mozku a dokonce i s kómatem. Pravdou je, že pro takové komplikace musíte vypít litry vody prakticky na jeden zátah.

Jak zjistím, zda piji dost?

Vaše tělo vám samo řekne, že nemá dostatek tekutin. Většina odborníků se shoduje, že nejsou potřeba žádné výpočty ani složité vzorce. Nejlepší rada, jak se vyhnout dehydrataci, je jednoduchá: pijte, když máte žízeň. A ve vyšším věku si díky nižšímu pocitu žízně uvědomte, kolik jste toho za den vypili – pokud méně než jeden litr, postavte si během dne někam před oči sklenku s vodou, intuitivně se častěji napijete. Udělat si však z pití tekutin celodenní režimový program a mít vodu nonstop při sobě pro průměrného člověka nutné není.

Zdroj: redakce – Milan Dobrovský, mojezdravi.cz

Další články z této rubriky

Za co nám ledviny (ne)poděkujígutentor-overlay

Za co nám ledviny (ne)poděkují

Onemocnění ledvin je často chronické a bezpříznakové, takže o něm prakticky nevíme. Přitom postihuje 10 % populace.
Účinky tělesné aktivity na psychikugutentor-overlay

Účinky tělesné aktivity na psychiku

V roce 2006 jsem se účastnil konference ve Slovinsku. Vyslechl jsem tam přednášku významného indického mistra jógy. Jmenoval se Swami…
Čas a řečigutentor-overlay

Čas a řeči

Stále se kolem nás mluví o prevenci a vlastní zodpovědnosti za své zdraví a já jen čtu, naslouchám a čekám.…
Jak zpomalit stárnutí pletigutentor-overlay

Jak zpomalit stárnutí pleti

Stárnutí pokožky závisí na mnoha věcech: na celkovém stavu těla, na tom, co jíme, jak dobře spíme, na fyzické aktivitě,…
Podivná nulagutentor-overlay

Podivná nula

Za bezalkoholní piva a bezalkoholní vína se v Česku považují nápoje, kde obsah alkoholu nepřesahuje 0,5 %.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*