Zbavte se stresu a deprese během 5 minut – pomáhá i na nespavost

Žena na břehu moře.
Foto: Pixabay

Že je dnešní doba plná stresu, deprese a úzkosti, o tom netřeba se dlouze rozepisovat. V tomto článku bych vás chtěla seznámit se zcela jednoduchým způsobem, jak si bez námahy navodit pohodu. Nebojte se, nepůjde o žádnou techniku typu „zhluboka se nadechněte a přemýšlejte pozitivně“. Zasvětím vás totiž do světa ASMR.

Co je to ASMR?

ASMR je zkratka pro autonomous sensory meridian response, v překladu tedy autonomní smyslově-meridiánová reakce. To jsem vám asi příliš nepomohla, že. Pokud ale někdy zažíváte příjemné mravenčení, mrazení a brnění v zadní části hlavy a podél páteře, je to přesně ono. Já se s ním setkávám například tehdy, když v tichosti sedím u kadeřnice, která mi stříhá nebo barví vlasy. Často jej můžete prožít v okamžiku, kdy posloucháte někoho s velmi příjemným hlasem, obzvlášť pokud mluví potichu a tlumeně. Může vám být ale příjemné i to, když slyšíte bublat vodu nebo když někdo jiný píše na klávesnici či tužkou na papír.

Jak tato reakce funguje?

Bohužel doposud nebylo dostatečně vysvětleno, proč tento pocit zažíváme. Jedním z možných vysvětlení je, že člověku může tlumené šeptání nebo určitý způsob péče a pozornosti podvědomě připomínat dobu, kdy byl miminko a kdy o něj pečovala jeho matka, takže se začne cítit příjemně. Účinek, který tato reakce má, bývá u většiny lidí zklidnění, zahnání stresu a deprese, u některých dokonce pomáhá v boji proti nespavosti.

Jak navodit ASMR?

Nejjednodušším způsobem, jak u sebe navodit tuto reakci, je vyhledat na stránce YouTube.com spojení „ASMR“. Většina videí, které najdete, jsou v angličtině. To ale vůbec nevadí – pro tuto reakci vůbec nepotřebujete rozumět tomu, co daný protagonista říká. Setkat se můžete s několika typy ASMR videí a předem upozorňuji, že ne každý vám může tuto reakci způsobit. I zde platí „sto lidí, sto chutí“, tedy co způsobí libé pocity u jednoho, jiného může nechat naprosto chladným. Videa trvají několik minut, ale můžete nalézt i taková, která zaberou celou hodinu i déle. Autoři využívají k vytváření velmi citlivé mikrofony, které jsou schopné zachytit i ten nejtišší zvuk, a to často prostorově. Je proto vhodné (nikoliv však nutné) sledovat tato videa se sluchátky v uších.

Zdroj: Youtube: ASMR Best Triggers Compilation 레전드 에셈알 모음집! 팅글 포인트만 콕콕 찝었다😋 눈호강 귀호강!

Rychlý přehled nejrůznějších zvuků, se kterými se v rámci ASMR videí můžete setkat.

Jaké jsou typy videí?

Videa je v základu možné rozdělit na dva typy. Prvním je takzvaný „role playing“, tedy hraní rolí. Lidé, kteří tato videa vyrábějí, se záměrně stylizují do určité role. Tou může být například učitel cizího jazyka, recepční v hotelu, který vyřizuje vaši rezervaci, kosmetička, která pečuje o vaši pleť, kadeřník, který vám zastřihává konečky vlasů, lékařka, která provádí prohlídku, nebo třeba sochař, který si bere vaše míry, aby vytvořil vaši bustu. Druhý typ videí bývá obvykle téměř bez mluvení a jeho autoři využívají pouze nejrůznějších zvuků. Přelévají proto tekutiny, potichu bubnují prsty o nějaké předměty, převracejí stránky sešitů nebo si zapisují poznámky.

Zdroj: Youtube: Pokládám ti otázky | ASMR CZ | Osobní otázky šeptem |

Lze ovšem najít i několik ASMR videí v češtině.

Koho můžu doporučit?

Pokud vás zaujal spíše první typ videí, určitě si nenechte ujít kanál Gibi ASMR. Gibi je talentovaná „youtuberka“, jak se dnes říká lidem, kteří vytvářejí videa pro YouTube. V rámci svých rolí se stylizuje do několika figur, moje nejoblíbenější je osobní asistentka, která vám bere míry na vytvoření voskové figuríny. Pokud rozumíte anglicky, všimnete si i toho, že je velmi vtipná. V každém případě má velmi příjemný hlas.

Zdroj: Youtube: ASMR Very Important Measuring You for a Wax Figure | Personal Assistant

Vaše osobní asistentka Gibi si vás změří, aby podle vás mohla být vytvořena vosková figurína.

Pro druhý typ videí doporučuji kanál DennisASMR. Můžete se těšit na zvukové experimenty s vodou, nejrůznějším šustěním, tichým bubnováním a příjemným škrabkáním.

„Mně to nic nedělá…“

To se klidně může stát, a to hned ze dvou důvodů. Jednak jste nemuseli hned napoprvé narazit na ten váš šálek čaje – nezoufejte a zkuste sami na YouTube vyhledat „ASMR“. Pokud chcete videa bez mluvení, přidejte frázi „no talking“. Druhým, méně častým důvodem je to, že jste vůči této reakci imunní. Než ale hodíte flintu do žita, zkuste si pustit video níže, kde youtuber DennisASMR slibuje, že toto video vyvolá příjemné pocity naprosto všem.

Zdroj: Youtube: ASMR For People Who Haven’t Gotten Tingles 2

DennisASMR se nejrůznějšími způsoby pokusí u vás vyvolat příjemný pocit.

Příjemný poslech, rychlé usnutí a méně stresu!

Zdroj: autorský text, redakce – Sabina Nielsen, medicalnewstoday.com

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*