Dělat jako Buddha – Dan Zigmond

recenze_knihy_delat_jako_buddha_dan_zigmund_asenior_senior
Foto: Pixabay

Dosáhněte probuzení v práci díky Buddhově moudrosti. Autor, zenový mnich, datový analytik a spisovatel, svěžím způsobem objasňuje vliv Buddhovy moudrosti a nadčasových principů na správný přístup ke všemu, co děláme, abychom byli spokojeni, bez stresu a dosahovali v zaměstnání či jiné práci dobrých výsledků.

recenze_knihy_delat_jako_buddha_dan_zigmund_asenior_senior

Dělat jako Buddha

Dan Zigmond

nakladatelství Anag

2021

200 stran

Přitažlivě a moderním jazykem seznamuje s historií buddhismu, jeho pravidly a radami. Jsme-li ochotni přijmout pravdu o svých nevhodných návycích v práci a vztazích ke kolegům, můžeme si osvojit osvícenější, optimální přístup. S vnitřní vyrovnaností a bdělostí lze mnohem lépe a naplno rozvinout vlastní potenciál a těšit se z lepších výsledků i způsobu práce, který vyhovuje nám i okolnímu světu. Není důležité, jestli vykonáváme práci fyzickou, kancelářskou nebo vědeckou, staráme-li se o svůj dům, zahradu anebo byt, ani to, zda a jaké náboženství vyznáváme.

„Buddha učil, že práce může být zásadní součástí naší stezky k probuzení – třebaže to tak většině z nás nepřipadá“, říká Dan Zigmond. Stejně jako u jiných součástí života je důležité, jak přistupujeme k tomu, co prožíváme. Vychází ze čtyř vznešených pravd Buddhy, tvořících základ jeho učení. Vznešená pravda o utrpení říká, že světské bytí je neuspokojivé, strastiplné utrpení. Vznešená pravda o vznikání utrpení se zaměřuje na příčinu utrpení, kterou je žádostivost spojená s rozkoší a lpěním na smyslových rozkoších. Třetí pravda je o zaniknutí utrpení, jemuž lze učinit konec úplným zničením a zaniknutím žádostivosti. Poslední pravda, která má být rozvíjena, mluví o ušlechtilé osmidílné stezce, jež vede k zaniknutí utrpení. Zahrnuje pravé chápání, myšlení, řeč, jednání, živobytí, snažení, bdělost a soustředění, které by se měly rozvíjet současně.

V jednotlivých kapitolách autor rozvíjí tato pravidla na příměrech běžného života. Vysvětluje, že i poslouchání a přemýšlení je prací. Zaměřuje se na soustředěnou meditaci, klid i přiměřený pohyb, na správné dýchání a rozvíjení všímavosti, a také na překážky, kdy je lepší ze zaměstnání odejít.  Připomíná, že osvícený život není pouze o práci, je třeba nalézt mezi ní a rodinou rovnováhu. Dává odpovědi  na otázky, jak vnímat soustředěně přítomnost, nacházíme-li se stále v jednom kole, před uzávěrkou či v jiných stresujících situacích.

Dan Zigmond nepochybuje, že stejně jako v minulosti i nyní potřebujeme Buddhovu moudrost, abychom v zaměstnání neměli tak často přesčasy, zvládali obtížné momenty, nároky šéfů i nálady kolegů. “Potřebujeme někoho, kdo nám připomene, že existuje i lepší cesta.“

Zdroj: text – Dana Vondrášková, anag.cz

Další články z této rubriky

Ohnivé květygutentor-overlay

Susan Meissner: Ohnivé květy

Americká spisovatelka a publicistka Susan Meissner (nar. 1961) napsala několik oceňovaných románů, mezi něž patří i strhující příběh o ztrátě…
Tat tvam asi – Ty jsi togutentor-overlay

Tat tvam asi – Ty jsi to

Šrí Nisargadatta Maharadž (17. 4. 1897 – 8. 9. 1981), jeden z největších duchovních učitelů minulého století, žil a učil…
O Veverčákovi, který se bálgutentor-overlay

O Veverčákovi, který se bál

Katie O´Donoghue je uměleckou psychoterapeutkou, akreditovanou Irskou asociací výtvarných terapeutů. Je oblíbenou autorkou a ilustrátorkou dětských knih.
Couchsurfing v Saúdské Arábiigutentor-overlay

Couchsurfing v Saúdské Arábii

Známý německý novinář Stephan Orth (nar. 1979) na cestách využívá CouchSurfing, internetovou službu bezplatného ubytování. Poznává nejen život, kulturu a…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*