Džungloidní zahrady od Nezkrotné zahradnice

Džungloidní zahrady
Foto: Pixabay

Anglickým trávníkům už odzvonilo

Radka Votavová RADÍ, jak na rozkvetlou a soběstačnou zahradu

Džungloidní zahrady od Nezkrotné zahradnice jsou unikátním mixem praktického rádce pro každodenní život v zahradě a autorčiným osobním příběhem s filozofickými přesahy.  Radka Votavová alias Nezkrotná zahradnice vám poradí s každou zahradou – s pokorou a úctou ke všemu živému, bez boje, ve spolupráci a v harmonii s přírodou. Kniha bohatě vybavená fotografiemi a ilustracemi je rádcem od prvotních představ přes výběr pozemku až po volbu rostlin či práci s vodou. A to vše s jedním cílem: aby byla zahrada samostatná. Čtenář zjistí, jak o ni pečovat v duchu trvalé udržitelnosti, využívat přírodní zdroje, podporovat druhovou rozmanitost, a ještě ušetřit čas.

Džungloidní zahrady
Foto: se souhlasem nakladatelství Albatros Media

Kniha ve výkladových částech, návodech, postupech, nákresech, inspirativních doporučeních, seznamech a tabulkách seznamuje čtenáře s tím, jak si vytvořit svou vlastní džungloidní zahradu na permakulturních základech. Věnuje se volbě pozemku, půdě, kompostu, využití vody v zahradě, stromům, keřům, trvalkám, zelenině. Klade důraz na snadnou údržbu, původní rostliny, symbiózu s ostatní krajinou a vším živým okolo. Džungloidní zahrada je téměř obyčejná, inspirovaná zahradami našich babiček, plná hojnosti jídla, bylin a květin. Neznamená, že musíte mít mačetu, stačí na ni jedna ženská síla.

„Už téměř 20 let navrhuji a realizuji zahrady i interiéry a poslední čtyři roky píšu pro své sledující příspěvky na sítě, články na blog, učím v živých kurzech i v online kurzech své studenty, jak si zahradu zabydlet, jak na ní vše uspořádat a osázet tak, aby jako celek dávala smysl, byla plná jídla, a přitom se nemuseli dřít. Je třeba pochopit, jak příroda funguje. I ve městě můžeme mít jedlou a krásnou zahradu, bez zbytečné dřiny, tvořenou s láskou a úctou k naší planetě,“ vysvětluje autorka.

Čtenáři se díky knize naučí přemýšlet o zahradní tvorbě v duchu přírodních zákonů a dokážou si vytvořit jedlou zahradu, která se o ně postará. Jejich zahrada bude konečně útulným a rozkvetlým místem, plným ovoce a zeleniny v biokvalitě, bylinek pro zdraví i koření do kuchyně. Bude útočištěm pro hmyz i drobné živočichy i rodinným prostorem lásky pro několik příštích generací.

Kniha je součástí projektu Nezkrotná zahradnice, v němž autorka pomáhá všem, kteří si chtějí jedlou a rozkvetlou zahradu navrhnout a zrealizovat sami. Ve dvouměsíčním online kurzu Design džungloidní zahrady učí, jak si permakulturní zahradu navrhnout, jak o ní přemýšlet a jak ji založit. V mnoha dalších dílčích online kurzech se zaměřuje na to, jak změnit přístup k zahradě a její tvorbě, jak si vysázet volně rostoucí živý plot, jak se naučit pěstovat trvalky, jak si navrhnout v zahradě pokojíčky a další věci.

O autorce:

Nezkrotná zahradnice Radka Votavová je architektkou permakulturních zahrad – přírodních, plných zdraví a krásy. Inspiruje všechny, které v duši volá dřímající správce planety. Vyvrací mýtus, že permakultura je slaměný binec, a z trávníkových pouští kouzlí oázy života. Podporuje všechny tvůrce zahrad na jejich cestě za soběstačným rájem na Zemi.

Zdroj: Eva Karasová, albatrosmedia

Další články z této rubriky

gutentor-overlay

Babské rady ze života

Herečka a rozhlasová moderátorka Jarka Rozsypalová-Vykoupilová sepsala nový díl oblíbených Babských rad ze života.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*