Hory, mlha, láska a já

Hory, mlha, láska a já
Foto: Freepik

O setkání, které mi znovu otevřelo srdce

Německou spisovatelku a poradkyni v oblasti zvládání stresu a vyhoření Tessu Randau (nar. 1976) jsme již představovali jako autorku knihy Les, čtyři otázky a já. Stejný úspěch slaví u čtenářů i další podobně zaměřená knížka Hory, mlha, láska a já, o setkání, které autorce znovu otevřelo srdce.

Hory, mlha, láska a já
Foto: se svolením nakladatelství Kazda

Po dvaadvaceti letech manželství vnímá Christina, jak se s manželem odcizují. Objednala proto společný pobyt na horské chatě, kam vždy rádi jezdili, s nadějí, že se jim na výletě „zpátky ke kořenům“ podaří probudit radost ze společně prožívaných chvil a oživit lásku.

Jenomže z představ se nic nenaplnilo. Místo společného turistického výšlapu si její muž Chris chtěl nejdříve užít jízdu ve zdejším bikeparku. Zklamaná Christina se na horskou cestu vydala sama. Procházela lesem podle mapy, až došla k místu, které v ní nebylo zakreslené. Stálo tu v kruhu pět kamenných bloků, o nichž se žádný turistický průvodce nezmiňoval.

Christina vnímala zvláštnost místa a překvapilo ji, když se tam nečekaně objevil starý muž. Vyprávěl jí, že se jim říká kameny moudrosti a každý, kdo potřebuje odpověď na nějakou svoji otázku, sem přijde, otevře své srdce a dostane se mu odpovědi. Nápis na jednom z nich jako by to potvrzoval: „Naslouchejte, dívejte se, vnímejte – a pochopíte.“

Christina byla ráda, že mohla jít dál na vrcholky s mužem, bývalým horským průvodcem. Přitom přemítala, kam se poděla ona dřívější lehkost a blízkost, která ji s manželem kdysi tolik spojovala. Co se za poslední léta změnilo? Jeden druhému se svěřovali se svými životními starostmi v partnerských vztazích i tím, že je může narušit pohled, jaký na druhého máme a myslíme si, že našemu partnerovi zcela odpovídá. Předpokládáme, že nám partner naše očekávání splní. Vidíme jenom to, co chceme vidět. Vztahu však prospívá vnitřní rovnováha obou. Není úkolem jednoho udělat druhého šťastným a spokojeným, za to si nese odpovědnost každý sám.

Christina znovu začala vnímat nejen to, co jí na manželovi vadilo, ale také jeho kladné stránky a chvíle, kdy spolu byli šťastní. Rozuměla lépe i jeho způsobu, kterým jí dával najevo svůj zájem, ačkoliv to dřív brala za obyčejnou samozřejmost. Pochopila, proč se po hádkách od ní Chris distancoval, jako by mezi nimi byla stěna. Uznala, že i její chování vůči němu vyvolává reakce, které nechápala, ale nyní, když se do něho lépe vcítila, jim porozuměla. „Klíčem k lásce bylo celou dobu naše vnímání. Bylo to tak jednoduché…“

Původní plán o sblížení se nakonec vydařil, i když trochu jiným způsobem, než Christina plánovala.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), kazda.cz

Další články z této rubriky

gutentor-overlay

Babské rady ze života

Herečka a rozhlasová moderátorka Jarka Rozsypalová-Vykoupilová sepsala nový díl oblíbených Babských rad ze života.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*