Když milujete jahody a už vás nebaví mít na okně muškáty

Převislé jahody.
Foto: Farma Vraňany.

Truhlíky na balkoně nebo terase můžete osázet květinami nebo udělat změnu. Vyměňte truhlíky s okrasnými květinami za truhlíky s jahodami. Tato změna vás chytne za srdce a vaše vnoučata budou nadšená. Převislé jahody jsou hitem poslední doby.

Převislé jahody si snadno doma v květináči vypěstuje úplně každý. Jahody vytvářejí dlouhé šlahouny, které plodí celou sezónu. Jsou nenáročnou balkónovkou s bohatou úrodou, plodí už po osmi týdnech od výsadby. Navíc jsou velmi dekorativní, kvetou i plodí zároveň, a to po celou sezónu od jara do podzimu.

Původně byla k sehnání jediná odrůda. Nyní je možné si vybrat z nepřeberného množství druhů.

A co víc: sazenice můžete objednat i přes internet, přijdou bez komplikací. Hledejte sazenice přímo označené jako převislé.

Jahody Camara.
Foto: Proven Winners. Jahody nemusejí mít jen bílé květy.

Nás zaujala odrůda Mara de Bois, původně odrůda francouzských dezertních jahod. Je převislá, se středně velkými, spíše kulatými plody sladké chuti. Svojí intenzivní vůní připomíná divoké jahody. Začíná dozrávat v průběhu června, a postupně plodí téměř až do mrazů.

Také nás upoutala ryze česká odrůda, která je vyzkoušená léty v českém podnebí. Jmenuje podle místa, kde vznikla – Vraňanská stáleplodící převislá jahoda.

Převislé jahody.
Foto: Dobies. Sáhnout můžete i po odrůdách jahod s tmavě růžovými květy.

Pokud se vám nelíbí bílé květy a chcete mít na oknech květy růžové, sáhněte po odrůdě Rosana. Její aroma připomíná lesní jahody a je velmi bohatě plodící. Rosana má světle růžové květy, volit ale můžete i odrůdu Fragoo deep rose nebo Camara, tyto jsou s tmavě růžovými květy. Vybrat můžete také po odrůdě Elan, která je rovněž stáleplodící a vyznačuje se originálními dlouhými plody.

Tip redakce: Protože jahodník potřebuje hodně vody, aby plody byly velké, doporučujeme použít samozavlažovací truhlíky. Nejen, že budete mít jistotu, že vám jahody nezaschnou, ale také se vám nestane, že je přelijete a budou jim zahnívat kořínky.

Při pěstování jahod je potřeba dodržet jen tři jednoduché podmínky. První podmínkou je světlo, bez něj nebudou jahody sladké. Druhou pak voda, aby byly plody velké a šťavnaté. A za třetí nezapomínejte na hnojivo.

Tip redakce: Pokud se chcete vyhnout chemickým hnojivům, můžete do půdy zapracovat humus a mykorrhizní houby.

Ideálním místem pro pěstování jahod je vzdušné a slunné místo, tedy právě váš balkon nebo terasa. Začít můžete už letos.

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*