Voda do každé zahrady – jak si vyrobit fontánku do malé zahrádky

Voda do každé zahrady
Foto: Justýna Malásková.

Máte malou zahrádku a nemůžete si dovolit jezírko nebo vodopád? A co si tak udělat malou fontánku, která velikostí nezabere moc místa a spotřebuje minimální množství energie?

Voda v zahradě je malou oázou nejen pro ptáky a hmyz ve vaší zahrádce. Nemáte dostatečně velký pozemek na to, abyste si vodní prvek ve své zahradě mohli dovolit? Nevadí, existují i malá řešení, která vás navíc budou stát jen minimum financí.

Na výrobu budete potřebovat kousek jezírkové fólie, kousek staré roury, malé čerpadlo, kousek hadice, kousek bambusu, poklop na nádrž, trošku písku, lisovanou látku, kameny na dotvoření a nůžky.

Naše náklady na výrobu fontánky se bez čerpadla vešly do 500 Kč. K výrobě byly použity zbytkové materiály z výprodeje. Čerpadlo nás stálo kolem 800 Kč.

Místo, kde vodu chceme na zahrádce mít

Nejdříve si najdeme místo, kde chceme vodní prvek na naší zahrádce mít. Ideální je místo, na které z posezení dobře uvidíme a budeme mít možnost dovést k němu elektřinu – k zásuvce, abychom mohli zapojit čerpadlo. Stačit bude 50–60 cm prostoru.

Tip redakce: Pokud nemáte zásuvku v blízkosti a kabel od čerpadla k zásuvce nedosáhne, je možné pořídit venkovní podlážku. K té však nikdy nezapomeňte koupit i chráničku proti povětrnostním vlivům, hlavně proti vodě a dešti.

Také je možné použít fontánku na solární energii. Počítejte však, že nemá takový výkon jako malé čerpadlo zapojené do elektřiny. Tato solární čerpadla zároveň vydrží jen cca tři roky používání.

Začínáme stavět malou fontánku

Vykopeme díru, hloubku volíme minimálně 50 cm. Do jámy dáme kousek široké trubky pro zpevnění stěn. Na dno díry nasypeme písek. Písek dáváme proto, aby se nám jezírková fólie neprotrhla o nějaký kámen schovaný v hlíně. Překryjeme netkanou textilií a jezírkovou fólií. Prozatím fólii nezastřiháváme do tvaru, abychom posléze nezjistili, že nám při dokončovacích pracích někde chybí.

Instalace fontánky do zahrady.
Foto: Justýna Malásková. Vykopeme díru, hloubku volíme minimálně 50 cm.
Instalace fontánky do zahrady.
Foto: Justýna Malásková. Do jámy dáme kousek široké trubky pro zpevnění stěn.
Instalace fontánky do zahrady.
Foto: Justýna Malásková. Překryjeme netkanou textilií…
Instalace fontánky do zahrady.
Foto: Justýna Malásková. …a jezírkovou fólií.

Do připravené jámy, v níž máme položenou jezírkovou fólii, nalejeme vodu – tím se fólie pod tlakem vody pěkně vyrovná.

Instalace fontánky do zahrady.
Foto: Justýna Malásková. Do připravené jámy, v níž máme položenou jezírkovou fólii, nalejeme vodu.

Přebytečnou látku i fólii zastřihneme kolem celé jámy tak, aby nám zůstal lem široký alespoň 25 cm. Je vhodnější, když je vyspádovaný směrem dovnitř jámy, pak nám při odstřikovaní bude voda stékat do jámy, a nikoli do okolí vodního prvku.

Do vody ponoříme čerpadlo a vyzkoušíme, zda funguje. Pak jej vypneme a dokončíme fontánku. Na čerpadlo připevníme kousek hadice a tu provlečeme kouskem širokého bambusu. Ten nám vytvoří velmi pěkný přírodní efekt. Hadici do bambusu dáme tak, aby nám nevypadávala, ale také aby nebyla vidět při ústí, kudy bude voda vytékat. Bambus upevníme na okraji fontánky.

Instalace fontánky do zahrady.
Foto: Justýna Malásková. Do vody ponoříme čerpadlo…
Instalace fontánky do zahrady.
Foto: Justýna Malásková. …a vyzkoušíme, zda funguje.

Vodu překryjeme víkem určeným pro vodní prvky (nosnost až 300 kg), díky čemuž zajistíme bezpečí pro děti i zvířata, která se tak nemohou do vody (nádrže) propadnout.

Instalace fontánky do zahrady.
Foto: Justýna Malásková. Vodu překryjeme víkem určeným pro vodní prvky.

Na víko umístime ozdobné kameny, doporučujeme raději větší. Pokud by byly malé a propadávaly by nám do nádrže, mohlo by dojít k poškození čerpadla.

Tip redakce: Čerpadlo nikdy nezkoušíme bez vody. Pokud máme čerpadlo ve vodě, nikdy do ní neponořujeme ruce, jestliže je čerpadlo zapnuté – pokud by totiž bylo vadné, mohlo by dojít k úrazu elektrickým proudem.

Fontánku si pro dokreslení celkového dojmu můžeme osadit rostlinami, ke kamenům se budou hodit skalničky, traviny a rostliny menšího vzrůstu.

Pak už jen stačí zapojit čerpadlo do zásuvky a užívat si bublající vody v malé zahrádce.

Video: Justýna Malásková. Pak už jen stačí zapojit čerpadlo do zásuvky a užívat si bublající vody v malé zahrádce.

Zdroj: redakce – Justýna Malásková (autorské dílo), thirdage.com

Další články z této rubriky

Kouzlo vody v zahraděgutentor-overlay

Kouzlo vody v zahradě

Již odedávna je v zahradách, které na vás dýchnou historií, zakomponována voda. Voda dodá zahradě nový rozměr, působí harmonicky.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*