Muži jsou vinni?

Muži jsou vinni?
Foto: Pixabay

Proč se milujeme, nesnášíme, opouštíme i odpouštíme

očima uznávaného psychiatra

Renomovaný a populární psychiatr, publicista a pedagog MUDr. Radkin Honzák, CSc. (nar. 1939), se v rozhovoru s novinářkou a spisovatelkou Klárou Mandausovou (nar. 1968) vyjadřuje na téma vztahů mezi mužem a ženou. Hovoří o odlišnosti jejich povah, o tom, co je sbližuje i rozděluje, proč dochází k nevěrám nebo jak by mělo vypadat rodinné soužití poskytující dětem zázemí a dobrý základ do života.

Muži jsou vinni?
Foto: se svolením nakladatelství Euromedia Group, a. s.

Radkin Honzák používá v psychoterapii psychosomatický přístup a díky odborným znalostem i douholetým zkušenostem z praxe pomohl mnoha jednotlivcům i párům v partnerských a rodinných krizích. Často zdůrazňuje, že mnoho neshod a nedorozumění vyvstává proto, že žena má na věci úplně jiný náhled než muž. Zastává se žen pečujících o rodinu, jejichž obětavé práce si velice cení, ale zuří a nepovažuje za mateřskou péči, když vidí, „jak máma tlačí kočárek, dítě před sebou, a nevšimne si, že dítě oblézají vosy, protože telefonuje a dítěti vrazí do ruky podobný podivuhodný přístroj“.

Když se ho Klára Mandausová ptá, zda dokáže výchova přebít vrozený temperament, odpovídá, že ne, a vysvětluje proč. Upozorňuje také na pět nesplnitelných příkazů, které děti od rodičů často slýchají: buď perfektní, buď silný, buď vstřícný, snaž se a pospěš si. Pokud je rádi používáte při výchově svých dětí, možná vás překvapí, proč jim mohou škodit.

Také neplatí, že dítě se rodí do života jako tabula rasa, neboť si může nést zátěž ze života svých rodičů. Radkin Honzák poskytuje cenné rady k výchově dětí i na příkladech chytrých matek, které si dítě nepřivlastní a vychovají z něj samostatného člověka, schopného v životě obstát, a těch „polykajících“, jež svého potomka i v jeho dospělém věku vidí jako svůj majetek a neustále mu radí.

Říká, proč je pro člověka důležité hledat smysl života, jímž je láska. Ne vždy se podaří ji ve vztahu udržet. Radkin Honzák, jenž žije se svou ženou ve spokojeném manželství od roku 1961, ví, že to je „závislé na tom, jak dalece jsou si lidé ochotni vyjít vstříc a ustoupit na jedné straně a prosadit se na straně druhé. A také je dobré naučit se souhlasit s nesouhlasem.“

Jenže jak si vybrat toho pravého partnera? Každému může vyhovovat jiný typ, jsou však muži, před nimiž je nutno ženy varovat: žárlivci, závislí na jakékoli droze včetně alkoholu, mamánci a násilníci.

V rozhovoru zmiňuje působení emocí, ovlivňujících každý vztah, (ne)soulad v sexuálním soužití, odpovídá na otázky týkající se nejvhodnějšího věku pro otěhotnění a vysvětluje, proč se objevují v manželství krize v určitých časových cyklech. Radí, jak je ustát, odpustit nevěru, a kdy je lepší z nevyhovujícího svazku raději odejít. Uplatňuje přitom nejen odborné a praktické zkušenosti, ale také nadhled a humor. Na závěr poskytuje jednu malou velkou radu: „Před tím, než spolu začnou lidi žít, měli by se dohodnout na třech věcech: jak vychovávat děti, jak hospodařit s penězi a jak trávit volný čas. Kompromis je dobrá cesta.“

Autorce knižního rozhovoru na téma lásky, vztahů i soužití muže a ženy se podařilo vystihnout klíčové otázky, které si pokládáme, na něž Radkin Honzák fundovaně a svým jedinečným způsobem odpovídá.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), euromedia.cz      

Další články z této rubriky

Život začíná po přechodugutentor-overlay

Život začíná po přechodu

Populární spisovatelka Marcela Mlynářová vydala dvacet jedna zábavných knížek o tom, jak se dají životní starosti zvládat.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*