Úžasný dárek

Kvetouci jahoda v kvetináči
Foto: Pixabay

Pokazil se mi vysavač. Nevysává, ale sám se přisává ke koberci. Pojezdové kolečko je prolomeno a dírou v bakelitu vzduch a s ním patrně i všechen nasávaný prach uniká v koncentrovanější podobě znovu do koberce. Píšu záměrně pokazil se mi, protože je to můj osobní vysavač, který ale zcela samozřejmě používám pro celou domácnost. Je to můj vysavač, můj vánoční dárek.

Rozbalila jsem ho pod stromečkem už před řadou let, ale ta pachuť na jazyku ještě nevyprchala. Ba s každým dalším vysáváním sílila a rostla do obludných rozměrů. Měli jsme tenkrát tiché Vánoce, protože zlost byla jedinou reakcí na tuto pro obě strany neuvěřitelnou situaci. Můj muž byl hluboce uražen a já zklamána. Cítila jsem se stejně potěšena, jako když jsem dostala kráječ na cibuli, kterou nesnáším (ale on má velmi rád).

Nejsem praktická žena a nesnáším praktické dárky do domácnosti.

Jsem navzdory drsnější slupce duše romantická a rozervaná, která (marně) čeká na závan něčeho nečekaného, zajímavého, bláznivého. Cestu kolem světa nebo poukaz na dvě kila lásky, to je fuk. Miluju zážitky a překvapení! Věci jsou prostě jen věci, pokud to tedy není kabelka nebo kniha.

Desítky let jsem dostávala na narozeniny velké růže, přestože miluju luční kvítí či pestrobarevné jarní květy tulipánů, frézií, narcisů. Když loni přišel můj muž s něžným výrazem a kyticí vhodnou pro babičku k osmdesátinám, udělala jsem zásadní rozhodnutí. Kytku jsme darovali jedné starší paní a já jsem si vybrala v květinářství závěsný květináč s jahodami. K tomu jsem si poručila šampaňské, a ne jedno, jahody samozřejmě dozrávají postupně. Popíjela jsem celé léto bublinky se sladkými jahodami na terase na houpačce, kterou jsem si sama vybrala k jubilejním narozeninám, a světe div se, opravdu jsem ji dostala! Letos už se těším až mi uzrají nové jahody a chladí se další lahve šampaňského.

Člověk si prostě musí umět říct, co chce. Od druhých i sám od sebe. Protože když budete nechtěné dárky přijímat dál s výrazem hraného potěšení, budete je dostávat do konce života.

Příběh s vysavačem byl dramatický od samého počátku. Negativní energii, kterou umím jako nikdo na světě kumulovat a pouštět do světa, pocítil vysavač již velmi záhy poté, co jsem s ním směla uklízet náš rozlehlý dům. Velmi záhy prostě vyhořel. Spálil motor. Shořel hanbou. Když pak dárce musel vysavač pracně balit a vozit na opravu a měl s tím dost starostí, cítila jsem poprvé něco jako drobnou zlomyslnou radost. Postupně jsme se sžili, vysavač s novým motorem jel jako fretka a nakonec jsem mu odpustila, stejně jako svému muži. Nechtěné dary totiž přicházejí a odcházejí, ale láska zůstává. A to je happy end.

Vaše Bára (www.uzasnabara.cz)

Další články z této rubriky

Kýchající žena venku. V bundě a šedých rukavicích.gutentor-overlay

Rýmička a kuckáníčko

Jsem člověk, který nesmrká a nekýchá po celý rok. Lidi, co pořád potahují nosem a kýchnou desetkrát za sebou i v letním parnu, mě nebetyčně rozčilují.
Káva a zákusekgutentor-overlay

Správné načasování

Víte, jaké to je, když máte konečně chvilku času jen pro sebe? Káva voní, knížka i brýle čekají, až se s nimi vnoříte do společného…
Pár jde spolu zasněženým lesemgutentor-overlay

Můj manžel z fotografie

Dnes je to přesně 30 let, co jsme byli s mým mužem seznámeni. Trpný rod je tady schválně, stali jsme se totiž…
Starsá fotografie ve zlatém rámečkugutentor-overlay

Příběh staré fotografie

Už jsem psala o svém „pídění“ na naší hůře. V odkladišti dějin obyvatel tohoto domu se dají najít věci, které mají svůj unikátní příběh.
Kniha a v ní zavřená růžegutentor-overlay

Myšlenky z památníku

Velké myšlenky si lidé odjakživa toužili uchovat v paměti. Vynořovaly se a zase zapadaly v zapomnění, než je někdo vykopal, ofoukal a vynesl na světlo boží.
Starsá kamera s se starým filmemgutentor-overlay

Vzpomínky v obrazech

Na přelomu tisíciletí byly velkým hitem videokamery. Byly obrovské, nosily se ve speciální brašně a musely se do nich kupovat…
Hrníček s kávou a na talířku cukroví - hvězdičky.gutentor-overlay

Neumím péct. No a co?

Až to bude důležité, tak to zase přijde. Stejně jako plech vanilkových rohlíčků, které budou úžasně chutnat i úžasně vypadat.…
Nakrájená vánočka na talířkugutentor-overlay

Altruistova vánočka

Těsto na perníky? Mám! Těsto na vánočku? Jasně! Už od rána kyne u topení. Tak ještě sbalit vál, váleček, mouku, vajíčko, zástěry a všechno to…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*