Úžasný dárek

Kvetouci jahoda v kvetináči
Foto: Pixabay

Pokazil se mi vysavač. Nevysává, ale sám se přisává ke koberci. Pojezdové kolečko je prolomeno a dírou v bakelitu vzduch a s ním patrně i všechen nasávaný prach uniká v koncentrovanější podobě znovu do koberce. Píšu záměrně pokazil se mi, protože je to můj osobní vysavač, který ale zcela samozřejmě používám pro celou domácnost. Je to můj vysavač, můj vánoční dárek.

Rozbalila jsem ho pod stromečkem už před řadou let, ale ta pachuť na jazyku ještě nevyprchala. Ba s každým dalším vysáváním sílila a rostla do obludných rozměrů. Měli jsme tenkrát tiché Vánoce, protože zlost byla jedinou reakcí na tuto pro obě strany neuvěřitelnou situaci. Můj muž byl hluboce uražen a já zklamána. Cítila jsem se stejně potěšena, jako když jsem dostala kráječ na cibuli, kterou nesnáším (ale on má velmi rád).

Nejsem praktická žena a nesnáším praktické dárky do domácnosti.

Jsem navzdory drsnější slupce duše romantická a rozervaná, která (marně) čeká na závan něčeho nečekaného, zajímavého, bláznivého. Cestu kolem světa nebo poukaz na dvě kila lásky, to je fuk. Miluju zážitky a překvapení! Věci jsou prostě jen věci, pokud to tedy není kabelka nebo kniha.

Desítky let jsem dostávala na narozeniny velké růže, přestože miluju luční kvítí či pestrobarevné jarní květy tulipánů, frézií, narcisů. Když loni přišel můj muž s něžným výrazem a kyticí vhodnou pro babičku k osmdesátinám, udělala jsem zásadní rozhodnutí. Kytku jsme darovali jedné starší paní a já jsem si vybrala v květinářství závěsný květináč s jahodami. K tomu jsem si poručila šampaňské, a ne jedno, jahody samozřejmě dozrávají postupně. Popíjela jsem celé léto bublinky se sladkými jahodami na terase na houpačce, kterou jsem si sama vybrala k jubilejním narozeninám, a světe div se, opravdu jsem ji dostala! Letos už se těším až mi uzrají nové jahody a chladí se další lahve šampaňského.

Člověk si prostě musí umět říct, co chce. Od druhých i sám od sebe. Protože když budete nechtěné dárky přijímat dál s výrazem hraného potěšení, budete je dostávat do konce života.

Příběh s vysavačem byl dramatický od samého počátku. Negativní energii, kterou umím jako nikdo na světě kumulovat a pouštět do světa, pocítil vysavač již velmi záhy poté, co jsem s ním směla uklízet náš rozlehlý dům. Velmi záhy prostě vyhořel. Spálil motor. Shořel hanbou. Když pak dárce musel vysavač pracně balit a vozit na opravu a měl s tím dost starostí, cítila jsem poprvé něco jako drobnou zlomyslnou radost. Postupně jsme se sžili, vysavač s novým motorem jel jako fretka a nakonec jsem mu odpustila, stejně jako svému muži. Nechtěné dary totiž přicházejí a odcházejí, ale láska zůstává. A to je happy end.

Vaše Bára (www.uzasnabara.cz)

Zdroj: redakce – Barbora Janečková (autorské dílo)

Další články z této rubriky

Mladické nerozvážnostigutentor-overlay

Mladické nerozvážnosti

Když máte velký dům jako my, můžete schovávat velkou spoustu věcí. Nepotřebných je většina, uznávám, a také se snažím v…
Automatické psanígutentor-overlay

Automatické psaní

Dnes sedám před prázdnou stránku a píšu automatický text. Tedy nepřemýšlím, nedumám, nepřipravuju si žádné argumenty pro žádnou stranu, protože není téma, nejsou…
Úžasná Barčagutentor-overlay

Úžasná Barča

Rozmohl se nám tady takový nešvar. Z hlubin minulosti se vynořují lidé, kteří mi říkají Barčo. A oslovují mě tak…
Příběhy s veselým koncem I.gutentor-overlay

Příběhy s veselým koncem I.

Začal listopad, můj nejméně oblíbený měsíc roku. Abych předešla obvyklým splínům, které se mě drží jako zlomyslná tma, rozhodla jsem se zavzpomínat…
Tisíc milgutentor-overlay

Tisíc mil

Jsem člověk, který strašně nerad plýtvá energií. V podstatě jedu v úsporném režimu a když je třeba, tak se hecnu…
Zamotaný příběh se jménygutentor-overlay

Zamotaný příběh se jmény

Kniha Svět Úžasné Báry je plná překvapení. Jedním z nich je zašmodrchaná historie kolem jmen autorek. Ve skutečnosti totiž knihu…
Proti srstigutentor-overlay

Proti srsti

Nemám ráda laskavý humor. Takovou tu „člověčinu“. Hlazení po srsti s blazeovaným úsměvem a vědomím, že dělám správnou věc.
Vím, že víš, že vímgutentor-overlay

Vím, že víš, že vím

Svůj blog považuji za svůj prostor pro své vlastní názory. Nepíšu na zakázku ani na přání, leda že by úplatek…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*