5 tipů na zajímavé čtení o zahradě

5 tipů na zajímavé čtení o zahradě
Foto: Pixabay

Teploty klesají, a tak máme spíše chuť zachumlat se do deky, uvařit si horký čaj a začíst se do knížky než trávit čas venku. Pokud hledáte inspiraci na zajímavé čtení o zahradě, jste na správném místě.

Zelenina z ekozahrady pro radost i soběstačnost

Manželská autorská dvojice Jaroslava a Lady Svobodových vydala před pár lety doslova bibli permakulturního zahradničení. Pokud se chcete pustit do pěstování bez zbytečné chemie jen za použití selského rozumu a přírodních zákonů, v knize se doslova najdete. Lidským a čtivým způsobem vás autoři provedou naprostými základy permakulturního zahradničení, pochopíte, jak zahradu připravit, aby se v ní zelenině dařilo, poradí vám, jaké druhy plodin vybrat, i jak je pěstovat. Nechybí také spousta fotek a osobních zkušeností autorů.

Zahradníkův rok

Dr. Wolf-Dieter Storl, německý etnobotanik a kulturní antropolog, vydal knihu vracející se svým obsahem k životu v souladu s přírodou. Přibližuje v ní pěstování podle fenologického kalendáře, ponouká čtenáře k tomu, aby si víc než příruček všímali náznaků, které nám příroda dává svým chováním.  Autor je propagátorem zahradničení bez chemie i zbytečné práce. Z každého řádku je cítit jeho nadšení pro pěstování zeleniny, které je nakažlivé a lehce mu propadnete i vy.

Zahradničení den po dni

Tahle robustní kniha nadchne ty, kdo nemají rádi dlouhé čtení. Tvoří ji krátké tipy na zahradničení, pěstování užitkových i okrasných rostlin i rozsáhlé přehledy konkrétních druhů rostlin s návodem, jak o ně pečovat. Dohromady se můžete těšit téměř na 2000 konkrétních a praktických tipů, které snadno uvedete do praxe ve své zahradě. A když si nebudete s čímkoliv vědět rady, stačí v průběhu sezóny otevřít obsah a rychle zjistíte, co potřebujete.

Darujme si zdraví z vlastní zahrady

Slovenská autorka Hanka Sekulová žila v mládí v Bratislavě, v dospělosti se přestěhovala na venkov a učarovala jí zahrada. Kniha je soupisem jejích osobních zkušeností, vysvětluje v ní, jak jednoduše pěstovat vlastně cokoliv a jak sama říká, jejím cílem je zasít ve čtenářích semínko lásky k zahradničení, které snad začne klíčit a promění se ve vitální sazeničku. Skvěle se bude číst i naprostým začátečníkům, kteří se zahradničením teprve koketují.

52 projektů na městskou zahradu

Ne každý z nás má možnost mít zahradu u domu. Bärbel Oftringová to ví, a proto v její knize najdete tipy, jak zahradničit v bytě, na balkóně nebo na předzahrádce. Sice se nedočkáte soběstačnosti, to na minimalistickém prostoru není možné, ale dozvíte se, jak si vypěstovat aspoň část vlastní úrody, jak proměnit svoje bezprostřední okolí v zelenou oázu, i jak si přenést kousek divoké přírody do své blízkosti.

Zdroj: redakce – Petra Matějková (autorské dílo) smartpress.cz, knihyfontana.cz, esence-knihy.cz

Další články z této rubriky

Kouzlo vody v zahraděgutentor-overlay

Kouzlo vody v zahradě

Již odedávna je v zahradách, které na vás dýchnou historií, zakomponována voda. Voda dodá zahradě nový rozměr, působí harmonicky.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*