Anu Paavola: Ájurvédská detoxikace

Anu Paavola: Ájurvédská detoxikace
Foto: Pixabay

Jak pročistit a ozdravit své tělo a dosáhnout rovnováhy

Účinná detoxikace pomocí ájurvédy dokáže naše tělo šetrně pročistit a zbavit toxinů. Kniha Anu Paavoly k tomu nabízí způsoby, jichž lze využít i doma a v souladu s ročními obdobími posílit detoxikační procesy s ozdravnými účinky na fyzické i duševní zdraví.

Anu Paavola: Ájurvédská detoxikace
Foto: se svolením nakladatelství Anag

Anu Paavola absolvovala studijní a praktické uplatnění léčby podle ájurvédy (nejstarší a holistický systém péče o zdraví) v indické nemocnici v Karnatace. Za dvanáctiletou praxi pomohla mnoha lidem ke zdraví díky detoxikaci a omlazení organismu, určeným pro konkrétní tělesné typy. Když v Indii ošetřovala pacienty s vážnými chronickými stavy, malomocné i lidi s těžkými deformacemi, přesvědčila se, jak tato staletími prověřená metoda pomohla mnoha z nich k uzdravení nebo k výraznému zlepšení potíží i kvality života.

Nesporný význam má jak západní medicína, která účinně snižuje bolesti a řeší mimořádné případy, tak i východní, založená na celostním přístupu k nemocnému. Ájurvéda vychází z principu polarit a pomocí přírodního způsobu léčení uvádí do rovnováhy tři typy bioenergií, čímž mimo jiné podporuje organismus v odolnosti vůči toxinům z vnějšího prostředí. Tím lze řešit dlouhodobé zdravotní problémy, jejichž původ je zpravidla v nesprávné stravě i životním stylu, projevující se například obezitou, cukrovkou, artritidou či nemocemi způsobenými stresem. Díky ájurvédské detoxikaci je možné velmi dobře upravit, ne-li vyléčit kolitidu, kožní onemocnění jako lupénku nebo ekzémy i další problémy. Cílem této detoxikace těla je podpořit v těle samoléčebné procesy posilující imunitu.

Autorka srozumitelně vysvětluje význam tří energií neboli dóš (pitta, kapha a váta) pro správnou funkci těla a celkové zdraví. Díky uveřejněnému dotazníku snadno zjistíme, která u nás převažuje a jaký z uvedených způsobů k dosažení zdravé rovnováhy v těle je pro nás nejvhodnější.

Kniha je rozdělená do čtyř kapitol, v nichž se autorka zaměřuje na rovnováhu funkčních elementů, obnovení rovnováhy posílením samoregulace, ale také správnou stravou, životním stylem a rovněž bylinami či vhodnou manuální terapií. Anu Paavola seznamuje s cviky pro harmonický stav těla a mysli a nabízí také vhodné jógové pozice, techniky dýchání či meditace. V posledním oddíle seznamuje s principy detoxikace, různými typy půstu a podrobně uvádí způsoby detoxikace zaměřené na konkrétní roční období. Závěrem je uveden denní detoxikační rytmus se souhrnným přehledem celodenního cyklu.

Užitečnou publikaci v překladu Martiny Benešové uzavírá slovníček a rejstřík.

Velice pěkně vypravená kniha s množstvím barevných fotografií a kreseb cviků je výborným průvodcem každému, kdo si chce posílit zdraví a cítit svěží příliv fyzické i duševní energie.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), Anag.cz

Další články z této rubriky

Rotraut Susanne Bernerová: Důmgutentor-overlay

Rotraut Susanne Bernerová: Dům

Cenami ověnčená německá malířka Rotraut Susanne Bernerová (nar. 1948 ve Stuttgartu) patří k nejuznávanějším a nejoblíbenějším ilustrátorům dětských knih v…
Sestry pod vycházejícím sluncemgutentor-overlay

Sestry pod vycházejícím sluncem

Heather Morrisovou z Nového Zélandu přitahují silné příběhy pozoruhodných lidí, kteří v životě projevili odvahu překonávat mezní situace. Vydala o…
Každý den je Valentýngutentor-overlay

Každý den je Valentýn

Nová kniha Anety Kollerové Maškové Každý den je Valentýn slibuje čtenářům humorný a něžný příběh, jehož hlavním motivem je láska.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*