Dobrovolnictví je cestou k lepšímu já

Dobrovolnictví je cestou k lepšímu já
Foto: Pixabay

Říká se, že umění je potrava pro duši a totéž platí podle nás i pro dobrovolnictví. Sice neuspokojíte svou peněženku, ale často získáte mnohem víc, než jsou peníze. Máte chuť to zkusit?

Co dělají dobrovolníci

„Dobrovolničení“ je pomáhání sobě i druhým. Nezištně, jen pro ten pocit z rozdávání dobra. Ale nenechte se mýlit. Když se zeptáte dobrovolníků, proč „dobrovolničí“, většinou odpoví něco v tomto duchu: “protože mě to nabíjí a obohacuje” nebo „protože to má smysl”. Dobrovolníci většinou nastupují tam, kde je těžko na duši: v hospicích, domovech pro seniory, nemocnicích, státních institucích nebo zvířecích azylech. Místa zájmu pomoci většinou mají společného jmenovatele: je tam málo peněz, tyto instituce se většinou pohybují na hraně životaschopnosti a bez dobrovolníků by nemohly existovat.

Jak se stát dobrovolníkem

Většinou k tomu nepotřebujete nic jiného než chuť pomáhat a disponovat alespoň kapkou volného času. Bez toho by to nešlo. Inspirovat se můžete ve svém nejbližším okolí, určitě se ve vaší bezprostřední blízkosti nachází někdo osamělý nebo nemohoucí, kdo by uvítal, kdybyste se za ním zastavili jednou týdně na čaj a popovídání (ano, i taková sousedská výpomoc se dá považovat za „dobrovolničení“), případně mu pomohli s nákupem nebo úklidem. V místě, kde žijete, nebo v jeho nejbližším okolí většina dobrovolníků pomáhá nejraději, ale klidně můžete strávit pár hodin u počítače a prostřednictvím webových platforem si najít uplatnění podle svého gusta.

Proč do toho jít

Dobrovolnictví není jen o dávání, ale také o přijímání. Je dokázáno, že dobrovolníci jsou mnohem šťastnější lidé. A aby nebyli, když kolem sebe rozdávají tolik radosti. A prozradíme vám jedno tajemství: dobrovolnictví je účinný lék na nízké sebevědomí. Když každý den někomu pomůžete, tak vám to neuvěřitelně mentálně pomůže. Ten pocit uspokojení a zadostiučinění je až návykový.

Co to obnáší

„Dobrovolničení“ není vždy růžové, někdy to může být naopak pěkná výzva. Zvlášť když se rozhodnete pomáhat v místech, kde se nacházejí nemocní, staří nebo opuštění lidé. To je dobré mít hned od začátku na paměti a pečlivě vybírat místo, kam budete svou energii směřovat.

Zdroj: redakce – Petra Matějková, dobrovolnik.cz

Další články z této rubriky

Čím nahradit alkoholgutentor-overlay

Čím nahradit alkohol

Pití alkoholu vede ke zvýšeným ztrátám vody močí v důsledku prodloužené suprese antidiuretického hormonu (Sailer et al., 2020), což přetrvává…
Trendy aktivního stářígutentor-overlay

Trendy aktivního stáří

S tím, jak se prodlužuje délka dožití, leckdy žehráme na to, že se sice dožíváme vyššího věku, ale není to…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*